مسلمانان ترکیه و تقویم میلادی

داود بهلولي

به دلیل استفاده از تقویم میلادی، برخی از مردم و حتی نهادهای دینی تولد پیامبر اکرم(ص) به تقویم میلادی را نیز شناسایی کرده‌اند و هر ساله میلاد آن حضرت را به تقویم میلادی گرامی می‌دارند و خواهان گسترش این رویه در سراسر کشور هستند.

سال نو میلادی آغاز شد و در سراسر سرزمین‌های مسیحی‌نشین جهان، این عید که به نام میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) نیز هست، همراه با نمادهایی از آیین مسیحیت گرامی داشته می‌شود.
اغلب کشورهای اسلامی نیز به دلیل مراودات بین‌المللی از تقویم میلادی استفاده می‌کنند. ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و نه تنها تقویم آن بر اساس تقویم میلادی است ـ با نام‌هایی متفاوت برای ماه‌های سال ـ روز شنبه و یکشنبه را نیز به عنوان تعطیلی رسمی پس از اعلام جمهوریت به کار می‌برد.
علی‌رغم آنکه عموم مردم این کشور افرادی مذهبی هستند، اما مبارزه با نمادهای دینی و گسترش لائیسم در این کشور شرایطی متفاوت برای آن رقم زده است. آغاز سال نو میلادی در این کشور با شور و شعف خاصی گرامی‌ داشته می‌شود آن هم با نمادهایی مانند بابانوئل، به گونه‌ای که گاهی به کنایه از سوی دین‌مداران چنین اذعان می‌شود که مسلمانان عید کریسمس را بیش از مسیحیان گرامی می‌دارند.
این‌چنین است که هر ساله با آغاز سال نو، سیلی از انتقادات به دلیل توجه بیش از حد به این عید غیر اسلامی از سوی نویسندگان دین‌مدار در رسانه‌های مختلف به راه می‌افتد.
با این همه تعطیلی آغاز سال نو در این کشور تنها یک روز است که برخی سال‌ها با تصویب هیئت دولت و تعطیل نمودن روزهای بین‌التعطیلین به سه تا چهار روز افزایش می‌یابد.
امروزه برگزاری نماز جمعه نیز به دلیل قرار گرفتن در وسط هفته به امری مهجور بدل شده است، گرچه مؤمنان به خصوص شیعیان تلاش می‌کنند به هر نحو ممکن این عمل عبادی را در مساجدشان به جای آورند.
کار آن‌گاه جالب‌تر می‌شود که علی‌رغم اهمیت فراوان عید قربان و عید فطر در این کشور و تعطیلی چند روزه رسمی، اما به دلیل استفاده از تقویم میلادی، برخی از مردم و حتی نهادهای دینی تولد پیامبر اکرم(ص) به تقویم میلادی را نیز شناسایی کرده‌اند و هر ساله میلاد آن حضرت را به تقویم میلادی گرامی می‌دارند و خواهان گسترش این رویه در سراسر کشور هستند.
در کشور ما نیز چندی پیش زمزمه‌هایی مبنی بر گرامی‌داشت روز عاشورا بر اساس تقویم شمسی به راه افتاده بود که با مقاومت مخالفان در محاق رفت.

به دلیل استفاده از تقویم میلادی، برخی از مردم و حتی نهادهای دینی تولد پیامبر اکرم(ص) به تقویم میلادی را نیز شناسایی کرده‌اند و هر ساله میلاد آن حضرت را به تقویم میلادی گرامی می‌دارند و خواهان گسترش این رویه در سراسر کشور هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.