مجموعه سه‌جلدی «اجتهاد عقل‌گرا» منتشر شد

مجموعه سه‌جلدی «اجتهاد عقل‌گرا» تالیف حجت‌الاسلام محمدحسین قدردان قراملکی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

مجموعه سه جلدی «اجتهاد عقل‌گرا» که عبارت است از دفتر اول (عقل و الهیات)، دفتر دوم (اخباری‌گرایی و نگره تفکیک) و دفتر سوم (عقل، فقه و اصول) به کوشش حجت‌الاسلام محمدحسن قدردان قراملکی در گروه کلام اسلامی و الهیات جدید پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه و توسط سازمان انتشارات منتشر شد.

اجتهاد به معنای نهایت تلاش معرفتی برای اصطیاد معارف دینی از منابع معتبر: کتاب، سنت، عقل و اجماع؛ از مبانی مسلم اسلام و تشیع است، لکن برخی صریح یا غیرصریح در اصل و چگونگی نقش و کارکرد عقل در اجتهاد تردید نمودند که به اخباری‌گری منتهی شده یا موجب عدم اهتمام لازم به عقل در حورزه‌های معرفتی مختلف دین شده است. نویسندگان این مجموعه سه جلدی در تقویت و اهتمام به رکن عقل (اجتهاد عقل‌گرا) با رویکرد جامع نگرانه به تبیین ضرورت اهتمام به عنصر عقل اعم از عقل منبعی و ابراز معرفتی در مسیر فهم و اکتشافات معارف الهی و همچنین بیان آسیب‌های دوری از آن پرداخته‌اند.

مجموعه سه جلدی اجتهاد عقل‌گرا به کوشش حجت‌الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکی، که هر جلد با قیمت ۲۷۵,۰۰۰ تومان راهی بازار نشر شد.

منبع: ایبنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.