دلیل حذف عبارت “آیت الله” از سایت رسمی آقای سیستانی

سایت مرجع بزرگ شیعیان جهان که با قالبی جدید رونمایی شده  چندی پیش در اقدامی بی مانند عبارت “حضرت آیت الله العظمی” را از ابتدای نام ایشان برداشته است.

به گزارش دین آنلاین، مقلدان آیت الله سیستانی هنگامی که برای اطلاع از نظر ایشان درباره عید فطر به سایت ایشان مراجعه کردند متوجه تغییری مهم و معنادار در  پایگاه اینترنتی این مرجع عالی قدر شیعیان جهان شدند که این روزها به دلیل مسائل عراق بیش از گذشته مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته است، چنانکه عبارت مرسوم و معروف حضرت آیت الله العظمی را که نشان دهنده موقعیت علمی و اجتماعی هر مرجع تقلید است، از ابتدای نام ایشان حذف کرده و در طراحی جدید سایت این مرجع تقلید صرفا نوشته است:«مرجع عالیقدر حضرت آقای سید علی حسینی سیستانی».

 

حتی در اعلامیه عیدفطر در سایت این مرجع تقلید آمده است: "بنابر نظر مرجع عالیقدر، حضرت آقای سید علی حسینی سیستانی (دام‌ظله) روز سه‌شنبه در ایران، عید سعید فطر می‌باشد."

 

گفتنی است آیت الله سیستانی پیش تر از این نیز درخواست کرده بود عکس‌هایش هم از جایگاه‌های مختلف جمع شود.

 

به عقیده برخی تحلیلگران عبارات مرسوم "آیت الله" و "آیت الله العظمی" که تنها در جهان تشیع و در دوره متأخر میان بیوت مراجع عظام شیعه مرسوم شده، در میان اهل سنت مرسوم نیست و همواره در نزد دیگر مسلمانان از عباراتی مانند "مفتی" یا "مفتی اعظم" برای نشان دادن موقعیت علمی و اجتماعی این گونه شخصیتها استفاده می شده است. از این رو، به احتمال فراوان به دلیل جایگاه مهم فرامذهبی و فراملی آیت الله سیستانی این اقدام صورت پذیرفته است.    
 

 
سایت مرجع بزرگ شیعیان جهان که با قالبی جدید رونمایی شده  چندی پیش در اقدامی بی مانند عبارت “حضرت آیت الله العظمی” را از ابتدای نام ایشان برداشته است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. مسلمان

    ببخشید اصطلاح المرجع الدینی هم مخصوص شیعه استاگر میخواستند تعابیر فرامذهبی به کار ببرند باید میگفتند المفتی

  2. مهدی

    این که تازگی نداره قبلا حضرا آیه الله شبیری و آیه الله بهجت هم این کار رو کردند می تونید به رو جلد رساله های عملیه اشون مراجعه کنید.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.