واکنش خشمگینانه شهروندان عربستانی به تغییر پرچم این کشور

تصمیم رژیم سعودی برای حذف عبارت «لااله الا الله، محمد رسول الله» از پرچم این کشور، در چارچوب عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، خشم شهروندان عربستانی را برانگیخته است. بسیاری از فعالان و شهروندان سعودی نسبت به تغییر پرچم عربستان و حذف عبارت توحید «لااله الاالله، محمد رسول الله» واکنش نشان دادند و هشتگ‌هایی را در فضای مجازی برای محکومیت این اقدام راه‌اندازی کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اینترنتی خبر الیمنی گزارش داد، تصمیم رژیم سعودی، برای حذف عبارت توحید «لااله الاالله، محمد رسول الله» از پرچم ملی این کشور، در چارچوب فراهم کردن بستر‌های عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل، خشم عمومی شهروندان سعودی را درپی داشته است.

شبکه‌های اجتماعی عربستان طی ساعت‌های گذشته، با محکوم کردن این تصمیم و انتقاد و درخواست برای واکنش‌های مردمی، غوغا بپا کردند بطوریکه دستگاه اطلاعات عربستان در تلاش برای مهار کردن این خشم ناگزیر شد عبارت «صرفا شایعه» را درباره حذف عبارت توحید از پرچم این کشور (دررسانه) به تصویر بکشد.

مجلس شورای عربستان سعودی در جلسه روز دوشنبه خود با تغییر پرچم ملی این کشور موافقت کرد.

به نظر می‌رسد این تغییر طبق دیدگاه «اسعد العتیبی» طراح تغییر وعضو مجلس، ضرورت تطبیق پرچم جدید با واقعیت‌های موجود و تغییرات فوری درعربستان و اشاره به نزدیک شدن روابط این کشور با رژیم اسرائیل است. انتظار می‌رود این تغییر شامل عبارت توحید و تغییر رنگ سبز پرچم عربستان باشد.

تغییر رنگ پرچم و حذف احتمالی عبارت «توحید» (لا اله الا الله، محمد رسول الله) از آن، بخشی از تغییرات عربستان سعودی است که ساختار اجتماعی و فرهنگی این پادشاهی را به عنوان قبله مسلمانان در چارچوب مقدمات و اقدامات گسترده کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس برای عادی سازی روابط با اسرائیل هدف قرار داده است.

همچنین به گزارش تسنیم، پس از آنکه مجلس شورای عربستان با اکثریت آرا پیش نویس اصلاحیه شکل پرچم، حذف عبارت توحید «لااله الاالله، محمد رسول الله» از پرچم ملی این کشور و تغییر سرود ملی را تصویب کرد، خشم عمومی شهروندان سعودی را برانگیخت.

این امر پس از آن صورت گرفت که «اسعد العتیبی» طراح تغییر و عضو مجلس پیش نویس اصلاحیه شکل پرچم عربستان را به مجلس ارائه داد.

مجلس شورای عربستان سعودی در جلسه روز دوشنبه خود با تغییر پرچم ملی این کشور موافقت کرد.

بسیاری از فعالان و شهروندان سعودی نسبت به تغییر پرچم عربستان و حذف عبارت توحید «لااله الاالله، محمد رسول الله» واکنش نشان دادند و هشتگ‌هایی را در فضای مجازی برای محکومیت این اقدام راه‌اندازی کردند.

به نوبه خود، مرجع مبارزه با شایعات در عربستان که به دنبال پیگیری شایعات و تکذیب آنهاست، اعلام کرد: انتشار اخباری مبنی بر تغییر شکل و محتوای پرچم عربستان و سرود ملی این کشور نادرست است و واقعیت این است که این اصلاحیه بر محتوای آن تأثیری نخواهد گذاشت.

همچنین پایگاه اینترنتی خبر الیمنی اعلام کرد که تصمیم رژیم آل سعود برای حذف عبارت توحید «لااله الاالله، محمد رسول الله» از پرچم ملی این کشور در چارچوب ایجاد روابط دیپلماتیک با رژیم اسرائیل است که واکنش شهروندان سعودی را به دنبال داشته است.

شبکه‌های اجتماعی عربستان طی ساعت‌های گذشته، با محکوم کردن این تصمیم و انتقاد جنجال ایجاد کردند به گونه‌ای که دستگاه اطلاعات عربستان در تلاش برای مهار کردن این خشم ناگزیر شد این خبر را تکذیب و شایعه اعلام کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.