تاکید تونی بلر بر نقش مسلمانان در مقابله با افراط‌گرایی

تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس گفت جهان اسلام می‌تواند به نبرد علیه تروریست‌هایی که به گفته وی به “انحراف” از اسلام کشیده شده‌اند، امید ببخشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس در مصاحبه‌ای با فرید ذکریا از شبکه سی‌ان‌ان گفت: یکی از درس‌هایی که در ۲۰ سال گذشته گرفته‌ام این است که این انحراف و تعصب تنها از طریق اتحاد و ائتلاف با آن صداهای قوی که در حال حاضر در اسلام خواستار اصلاح و تهذیب دین‌شان از افراطگرایی هستند، قابل شکست است و کار ما باید کمک به آنها و حمایت از آنها باشد.

وی با اشاره به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی که در دوران تصدی‌اش به عنوان نخست وزیر انگلیس رخ دادند، گفت: معتقدم که نیروهای متعصب و افراطگرایی که حملات ۱۱ سپتامبر را انجام دادند، محصول یک گرایش تاریخی بودند که در بین گروه‌های خشونت‌طلب شکوفا شد و اسلام را سیاسی کرد.

بلر این ایدئولوژی را به عنوان ایدئولوژی بر مبنای “اعتقاد مذهبی” توصیف کرد و گفت: این یک “ردپای جهانی” دارد که به بخش‌های مختلف جهان گسترش یافته است.

وی به عنوان نمونه به افراطگرایی اشاره کرد که کشتار مردمی که تحت سیستم‌های مختلف زندگی می‌کنند را توجیه می‌کند.

با این حال، تونی بلر تاکید کرد که دین اسلام مقصر این افراطگرایی نیست.

وی افزود: اکثر مسلمانانی که جان خود را از دست داده‌اند توسط مسلمانان دیگر کشته شده‌اند و این بخشی از این تراژدی است. همان طور که همیشه به مردم می‌گویم، اکنون اخبار خوبی در این خصوص وجود دارد چرا که یک مبارزه واقعی در داخل جهان اسلام شکل گرفته است.

بلر هنگامی که نخست وزیر انگلیس بود، این “تعصب‌ها و انحراف‌ها” را محکوم کرد و به تروریسم به عنوان “شیطان جدید در جهان ما” اشاره کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.