لاپید: حق عبادت در مسجدالاقصی همچنان محدود به مسلمانان است

یائیر لاپید در واکنش به سخنان نفتالی بنت گفت تغییری در وضعیت مسجدالاقصی ایجاد نمی‌شود و حق عبادت در این مکان همچنان محدود به مسلمانان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه عبری “کان”، اظهارات یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در جریان نشست بلوک پارلمانی حزب وی “آینده‌ای وجود دارد” و در پی بیانیه‌ای مطرح شد که روز یکشنبه از سوی دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتشر شد و انتقادات گسترده‌ای را برانگیخت.

لاپید در اظهارات خود گفت: ما با اردنی‌ها تماس گرفته و صراحتاً اعلام کردیم که هیچ تغییری در وضعیت فعلی مسجد الاقصی وجود ندارد و بحث درباره آزادی بازدید و نه آزادی عبادت برای یهودیان در این مکان است در حالیکه مسلمانان برای عبادت در آنجا آزاد هستند.

برخی منابع در دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل گفتند که کلمات مندرج در بیانیه اخیر وی به درستی انتخاب نشده‌اند و به نظر رسیده است که انگار قصد تغییر وضع کنونی (استاتیکو) وجود دارد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت به نقل از منابع ناشناس نوشت: وضعیت فعلی مسجدالاقصی تغییر نخواهد کرد و یهودیان حق ندارند از آزادی عبادت در آنجا برخوردار شوند.

قانون استاتیکو یا «قانون وضع موجود» قانونی است که در زمان حکومت و سیطره امپراتوری عثمانی در اماکن مقدس اسلامی و مسیحی حاکم شد و در دوره قیمومیت انگلیس بر فلسطین و حتی بعد از اشغال قدس از سوی اسرائیل در سال ۱۹۶۷ ادامه داشت.

دفتر بنت پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، وی از پلیس اسرائیل برای حفظ آزادی عبادت حدود ۱۶۰۰ شهرک نشین یهودی که به مسجد الاقصی یورش بردند تشکر کرد.

اظهارات بنت باعث ایجاد بحرانی در ائتلاف دولتی شد که در آن فهرست یکپارچه عربی شرکت دارد.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نیز یکشنبه در بیانیه ای اظهارات بنت درباره مسجد الاقصی را محکوم کرد و گفت که این اظهارات موجب “یک درگیری مذهبی خطرناکی” می‌شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.