آمریکا و انگلیس انصارالله یمن را به رسمیت شناختند

پس از اعلام نماینده آمریکا به میانجیگر عمانی مبنی بر به رسمیت شناختن انصارالله یمن، انگلیس نیز تاکید کرد که برای پیشبرد مذاکرات صلح انصارالله را به رسمیت خواهد شناخت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الخبر الیمنی، باربارا وودوارد، نماینده انگلیس در سازمان ملل در پاسخ به سؤال شبکه العربیه درباره احتمال به رسمیت شناخته شدن انصارالله از سوی انگلیس به عنوان قدرت مشروع در یمن اعلام کرد: لندن هر اقدامی را به حل سیاسی بحران در یمن منجر شود، تأیید می‌کند.

تحلیلگران اظهارات وودوارد را نشان دهنده حمایت انگلیس از اقدام آمریکا درباره به رسمیت شناختن انصارالله به عنوان قدرت مشروع در یمن و احتمال اتخاذ اقدام مشابهی در این راستا دانستند.

منابع عمانی نزدیک به هیئت مذاکره کننده صنعا در مسقط اعلام کرده بودند: تیم لیندرکینگ، فرستاده آمریکا به یمن نامه‌ای را از وزارت خارجه آمریکا با خود به همراه داشت که در آن تأکید شده آمریکا به صورت کامل مشروعیت حوثی‌ها (انصارالله) در یمن را به رسمیت می‌شناسد. در این نامه تأکید شده است که تا زمانی که حوثی‌ها عملیاتشان را در عمق عربستان متوقف کرده باشند عربستان نیز مانعی در این مساله نمی‌بیند.

این منابع پیش بینی کردند که این نامه ظهر امروز از طریق وزیر خارجه عمان به دست انصارالله یمن برسد.

لیندرکینگ امروز(شنبه) برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات بعد از به رسمیت شناختن انصارالله به عنوان یک قدرت مشروع در یمن به دلیل سیطره بر بیشتر استان‌هایی که بیشترین جمعیت را دارند، وارد مسقط شد.

لیندرکینگ پنج‌شنبه در نشست شورای ملی روابط آمریکا و کشورهای عربی گفت: واشنگتن حوثی‌ها را به عنوان یک طرف مشروع در یمن به رسمیت می‌شناسد.

این در حالی است که علی القحوم، عضو دفتر سیاسی انصارالله به شبکه المیادین گفت، آمریکایی‌ها اگر جدی هستند باید حملات و تجاوزات را متوقف کنند.

این عضو دفتر سیاسی انصارالله تاکید کرد: ملت یمن نیازی به رسمیت شناختن کسی ندارند. اظهارات آمریکایی‌ها جدید نیست و این دلیلی بر دوگانگی مواضع آنها بعد از حمایت از جنگ است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.