افزایش نگرانی‌ها درباره اسلا‌م‌هراسی در ارتش فرانسه

پس از انتشار نامه‌ای از سوی گروهی از نظامیان فرانسوی درباره اسلام و مسلمانان در فرانسه، نگرانی‌ها درباره افزایش اسلام‌هراسی در ارتش این کشور افزایش یافته‌است.

به گزارش ایکنا به نقل از فرانس ۲۴، پس از آنکه مجله والور اکتوئل که به جناح شدیداً محافظه‌کار در فرانسه تعلق دارد، یک‌شنبه هفته پیش از انتشار نامه‌ای که به امضای برخی از نظامیان ارتش فرانسه رسیده بود، خبر داد؛ گمانه‌ها درباره موج جدید اسلام‌ستیزی در ارتش و جامعه فرانسه تشدید یافته است.

این نظامیان خواسته بودند نامشان آشکار نشود و نامه را به شکل سرگشاده انتشار داده بودند، اما این مجله گزارش کرده است که این نامه پس از انتشار برخط به امضای ۳۶ هزار نفر رسیده است.

انتشار این نامه موج جدیدی از نگرانی‌ها درباره امکان بالا گرفتن تنش‌های مذهبی و نژادی در فرانسه را ایجاد کرد. به‌ویژه آنکه هنوز مدت زیادی از انتشار نامه تنی چند از ژنرال‌های عالی‌رتبه ارتش فرانسه با محتوای مشابه نگذشته است، امری که به شدت از سوی مقامات مختلف و برخی از جریان‌های سیاسی محکوم شد.

این مقاله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه، وزرا و مقامات عالی‌رتبه را مخاطب قرار داده است و تأکید کرده انتشار این مقاله به سبب احساس خطری بوده است که امضاکنندگان آن را برای بقای فرانسه احساس کرده‌اند و ارتباطی با امور پیش‌پاافتاده و مورد علاقه رسانه‌ها از قبیل انتخاب مجدد حزب حاکم ندارد.

از سویی وزیر کشور فرانسه امضای این نامه را تقبیح کرده است و آن را اقدامی مضحک خوانده است، چرا که امضاکنندگان حتی جرئت آشکار کردن نام خود را نداشته‌اند.

نویسندگان این نامه که خود را از نسل آتش خوانده‌اند، مدعی هستند که به بخش‌های مختلف ارتش تعلق دارند و در میان آن‌ها از درجه‌داران گرفته تا افسران عالی‌رتبه حضور دارند.

همچنین آن‌ها وجه اشتراک خود را وطن‌دوستی دانسته‌ و تأکید کرده‌اند سال‌ها در کنار هم‌رزمان خود از مالی گرفته تا افغانستان با افراط‌گرایی اسلامی جنگیده‌اند و برخی دوستان خود را در این راه از دست داده‌اند، اما امروزه افراط‌گرایی اسلامی رفته رفته در کشور ما پا می‌گیرد و شاهد آنیم که دولت نیز در این کشور در برابر آن‌ها عقب‌نشینی کرده و امتیازاتی را برای آن‌ها در نظر گرفته است.

این امضاکنندگان در ادامه با یادآوری عملیات ضد تروریستی در دسامبر و ژانویه سال ۲۰۱۵، از گروه‌های به ظاهر اسلامی سخن گفته‌اند که در نظر آن‌ها جز تمسخر و نفرت احساسی در قبال فرانسه ندارند و تأکید کرده‌اند که همه دیدیم که چگونه این گروه‌ها از فرصت‌های فراهم‌شده برای اهداف خود استفاده می‌کنند.

این مقاله واکنش‌های مختلفی را از سوی احزاب سیاسی فرانسه در پی داشته است، برخی آن را تمرد نظامیان و برخی نیز آن را قیامی خوانده‌اند که کشور را نجات خواهد داد.

با این‌ حال انتشار این نامه نگرانی‌ها از دخالت ارتش فرانسه در سیاست و بالا گرفتن موج اسلام‌ستیزی در این کشور را تشدید کرد. این موضوع به‌ویژه پس از نشر مقاله‌ای که در ۲۱ آوریل از سوی ۱۰ ژنرال، ۱۰۰ افسر عالی‌رتبه و ۱۰۰ نظامی دیگر انتشار یافت، تشدید شده است.

در این نامه از امانوئل مکرون خواسته شده بود تا از وطن‌پرستی دفاع کند و از آمادگی خود برای حمایت از سیاست‌هایی که به این منظور اتخاذ می‌شود، خبر داده بود.
منبع: ایکنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.