فلاشا؛ گروهی از یهودیان افریقا

یهودیان فلاشا چه کسانی هستند؟ یهودیان فلاشا به یهودیان ساکن اتیوپی گفته می‌شود. این گروه خود را از نسل بنی‌اسرائیل می‌دانند اما نظریات مختلفی درباره منشأ و اجداد آنها توسط پژوهشگران مختلف بیان شده است.

یهودیان فلاشا چه کسانی هستند؟ یهودیان فلاشا به یهودیان ساکن اتیوپی گفته می‌شود. این گروه خود را از نسل بنی‌اسرائیل می‌دانند اما نظریات مختلفی درباره منشأ و اجداد آن‌ها توسط پژوهشگران مختلف بیان شده است. آنان خود را از نسل بلقیس ملکه سبأ می‌دانند و به این اعتبار، نسل خود را به حضرت داوود می‌رسانند. قرار نگرفتن این گروه از یهودیان تحت هیچکدام از تقسیمات سنتی در یهودیت از جمله اشکنازی و سفارادی موجب شده است قاطبه یهودیان آن‌ها را به یهودیت قبول نداشته باشند. موطن اصلی این گروه در شمال غرب اتیوپی در نزدیکی دریاچه تاناست و عمده اشتغال آنان کشاورزی و دامداری است. از سال ۱۹۵۰ میلادی تاکنون حدود ۹۰.۰۰۰ نفر از آنان (قریب ۸۵درصد) خاک اتیوپی را ترک کرده و به سرزمین‌های اشغالی فلسطین مهاجرت کرده‌اند.
 
نظریات گوناگونی درباره اصل یهودیان فلاشا مطرح شده است که مهمترین آن‌ها به این ترتیب است:
آن‌ها یهودیانی از اسباط دهگانه گم شده بنی‌اسرائیل‌اندکه بین قرون ۱۰ قبل از میلاد تا قرن دوم میلادی به اتیوپی مهاجرت کرده‌اند.
آن‌ها از نسل یهودیان یمن هستندکه حوالی قرن دوم میلادی به اتیوپی مهاجرت کردند.
از یهود ساکن در شبه جزیره حجازند که به حبشه مهاجرت کرده‌اند.
  از نسل بنی‌اسرائیل نیستند بلکه مردمی هستند که به دین یهودیت درآمده‌اند.
 
برگرفته از گزارش امین آل بوغبیش از کتاب «یهود الفلاشا، اصولهم و معتقداتهم و علاقاتهم بإسرائی» نوشته دکتر محمد جلاء ادریس منتشر شده در در دفتر نخست کتاب ادیانیهودیان فلاشا چه کسانی هستند؟ یهودیان فلاشا به یهودیان ساکن اتیوپی گفته می‌شود. این گروه خود را از نسل بنی‌اسرائیل می‌دانند اما نظریات مختلفی درباره منشأ و اجداد آنها توسط پژوهشگران مختلف بیان شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.