مراسم آغاز احداث بنای مسجد آیودها برگزار می شود

پروفسور اس ام اختر، معمار ارشد و طراح مسجد آیودها می‌گوید: این مسجد که بنای آن به صورت مدوّر ساخته خواهد شد، می‌تواند به طور همزمان دو هزار نمازگزار را در خود جای دهد.

بنای مسجد آیودها با یک بیمارستان تخصصی و آشپزخانه و کتابخانه در روز ملی هند با ظرفیت دو هزار نمازگزار بنا نهاده خواهد شد. طرح کامل این مسجد که شامل یک بیمارستان تخصصی، آشپزخانه عمومی و کتابخانه خواهد بود.

این طرح که توسط معمار ارشد، پروفسور اس ام اختر، نهایی شده است، در تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ رونمایی خواهد شد.

اطهر حسین، دبیر سازمان فرهنگی ایندو اسلامی گفت: “هیئت امنا، ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ را برای گذاشتن سنگ بنای مسجد آیودیا انتخاب کرد. زیرا قانون اساسی کشور ما، که هفت دهه پیش در چنین روزی به اجرا درآمد، مبتنی بر کثرت گرایی است، که از جمله برجسته‌ترین کارها در این راستا، پروژه مسجد ما است.”

پروفسور اس ام اختر، معمار ارشد و طراح این مسجد، می‌گوید: این مسجد که بنای آن به صورت مدوّر ساخته خواهد شد، می‌تواند به طور همزمان دو هزار نمازگزار را در خود جای دهد. از آنجا که این مسجد بر اساس انرژی خورشیدی و سیستم تنظیم دمای طبیعی طراحی شده است، از نظر تأمین انرژی خودکفا خواهد بود.

دادگاه عالی هند در تاریخ ۹ نوامبر سال گذشته، طی حکمی راه را برای ساخت معبد رام، در محل مسجد بابری در آیودها، که مورد مناقشه هندوها و مسلمانان بود، هموار نمود. همچنین این دادگاه از دولت مرکزی خواست تا ۵ هکتار زمین مرغوب را در این شهر به عنوان جایگزین، در اختیار سازمان اوقاف اهل تسنن قرار دهد تا جهت بنای مسجد اختصاص یابد.

پروفسور اختر گفت: “مسجد جدید از مسجد بابری بزرگ‌تر خواهد بود و ساختار آن نیز نسبت به مسجد قدیمی متفاوت خواهد بود.

در مرکز این مجتمع بیمارستان قرار خواهد گرفت. همانطور که پیامبر (ص) در آخرین خطبه خود در ۱۴۰۰ سال پیش فرموده است، روح واقعی اسلام، خدمت به بشریت است، و طراحی این مجتمع نیز در راستای همین تعالیم صورت گرفته است.

ساختار این بیمارستان مانند ساختمان‌های بتونی معمولی نخواهد بود و بنای آن با معماری مسجد هماهنگ و مملو از خوشنویسی و نمادهای اسلامی خواهد بود. این بیمارستان یک واحد تخصصی ۳۰۰ تختخوابی خواهد بود، که پزشکان با نیت خیر و انسان دوستی، به طور رایگان بیماران را درمان خواهند نمود.

منبع خبرگزاری مهر
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.