آیت الله هاشمی رفسنجانی: راه پیامبر(ص) زور نیست، گفت‌وگوست

آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در پیامی به سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، تصریح کرد که هر چقدر هم انسان از لحاظ ذهنی، مستعد، مبتکر و خلاق باشد، وقتی در یک بن‌بست خبری زندگی کند، دایره اطلاعاتش به اندازه همان محدوده خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در این پیام آمده است:اگر پیشرفت جوامع بشری را از نخستین دوره‌های زندگی اجتماعی تا امروز، حرکت به سوی کمال بدانیم که چنین است، باید در کنار مجموعه عوامل فردی و جمعی، بر نقش «ارتباطات» تأکید کنیم که اولین اقدام در مسیر رشد و افزایش آگاهی انسان‌هاست.

حتی مهمترین وجه رسالت پیامبران نیز، فراخوانی مردم به بحث، استدلال، اقامه برهان، ارائه اطلاعات علمی و فرهنگی و بالاخره دعوت به گفتگو به جای شیوه‌های ناشی از زور می‌باشد که رسم جاهلیت و نظام‌های استبدادی است. بدین سیاق است که پرستش خدای یکتا و ابلاغ پیام حق، از خلال روش استدلال و گفتگو حاصل می‌شود. بنا به اظهار قرآن، وظیفه پیامبر(ص) حتی در برابر مردمی که اطاعت او را نمی‌پذیرند، جز تذکر دادن و ابلاغ حق نبوده و نیست (اِنَّما اَنْتَ مُذَکِّر). به عبارتی، ابلاغ فرمان‌های خدا و بیان حقایق و افزایش آگاهی مردم روش اصلی پیامبر(ص) بوده است، چرا که انسان، هر چقدر هم از لحاظ ذهنی، مستعد، مبتکر و خلاق باشد، وقتی در یک بن‌بست خبری زندگی نماید، دایره اطلاعاتش به اندازه همان محدوده خواهد بود.

بی‌دلیل نیست که بشر، همیشه در کنار نیازهای ضروری زندگی خویش، به افزایش آگاهی توجه داشته و در تحولات ابزار اطلاع‌رسانی، بسیار سریع‌تر از دیگر نیازها، از شکل سنتی به روش‌های پیشرفته علمی رسیده است و عصر حاضر را به خاطر این پیشرفت‌ها، «عصر ارتباطات»، «عصر رسانه»، «عصر افکار عمومی» و «عصر روابط عمومی» می‌دانند.

از تأمل در معنای لغوی و اصطلاحی «روابط عمومی» و سیر تدریجی آن در جوامع مختلف و تأثیر آن بر تسریع روند دمکراسی در دنیا می‌گذرم که یک بحث علمی و در حیطه موضوعات کارشناسان آن می‌باشد که حتماً در هشت دوره برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی به آن پرداخته‌اید و در این دوره نیز به تعمیق آن می‌پردازید.

آنچه که می‌توانم در این مراسم برای میهمان عزیز داخلی و خارجی بگویم، تأکید بر تقویت دانش روابط عمومی و توسعه آموزش‌های نظری و علمی و گسترش کاربرد آن در کلیه ابعاد زندگی انسان‌ها از سطوح فردی، اجتماعی و سازمانی است که در هر جامعه‌ای پل ارتباطی برای مردم و مسئولان می‌باشد.

روابط عمومی اگر در پیکره یک جامعه، مغز و دست نباشد، حتماً گوش شنوا برای شنیدن انتقادات و پیشنهادها، چشمی بینا برای دیدن خوبی‌ها و بدی‌ها و زبانی گویا برای گفتن واقعیت‌هاست. هوشمندی و روزآمدی روابط عمومی‌ها، باعث تعمیق شناخت بدنه جامعه از نیازها، برنامه‌ها و فعالیت‌های حاکمان و بالعکس می‌شود که اگر در انجام این وظیفه خطیر، کوتاهی صورت گیرد، چه بسا باعث ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیر در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی می‌گردد.

البته ضروری است که پابه‌های توسعه دانش بشری و گسترش روابط مردم و مسئولان در همه جای دنیا، روابط عمومی‌ها هم در زمینه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به روز شوند که یکی از راه‌های آن، برگزاری نشست‌های علمی و استفاده از دانش تئوریک و تلفیق آن با تجربه‌های عملی است تا از سرمایه ارزشمند نیروی انسانی برای استفاده بهینه از ابزار اطلاع‌رسانی در دهکده جهانی، بهره‌وری مناسب به عمل آید.

از برگزارکنندگان این رویداد آموزشی، علمی و فرهنگی، تشکر می‌نمایم و امیدوارم در نشست‌های علمی و کارگاهی از تجربیات استادان داخلی و خارجی این فن برای تجهیز بیشتر جوانان استفاده نمایند که در شرایط جدید کشور، از نیازهای حرکت جامعه به سوی جبران عقب‌ماندگی‌ها و تعامل سازنده با جهان و معرفی حقانیت ایران عزیز و انقلاب اسلامی خواهد بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در پیامی به سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، تصریح کرد که هر چقدر هم انسان از لحاظ ذهنی، مستعد، مبتکر و خلاق باشد، وقتی در یک بن‌بست خبری زندگی کند، دایره اطلاعاتش به اندازه همان محدوده خواهد بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.