عیادت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از استاد عبدالمحمد آیتی

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  به عیادتِ استاد عبدالحمید آیتی از مترجمان قرآن و صحیفه‌ی سجادیه که چند صباحی در بستر بیماری می‌باشند شتافت

به گزارش  خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید محمد حسینی در این ملاقات که برخی از اعضای خانواده استاد و مسوولانی از شهرستان بروجرد نیز حضور داشتند در جریان وضعیت جسمانی و روند درمانی استاد قرار گرفت.
بیان برخی خاطرات استاد، مشاهده آثار مکتوب، شعر خوانی با لهجه محلی بروجردی توسط استاد آیتی، اشاره به ایام زندگانی در گذشته و حال از جمله مواردی بود که در این دیدار به آنها پرداخته شد.
استاد آیتی که به علت کهولت سن و بیماری فعلی اش به سختی سخن می گفت از ابراز محبت و حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در منزلش و تکریم بزرگان و مشاهیر و مفاخر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر و قدردانی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به شخصیت و تلاش های استاد آیتی در عرصه فرهنگی و معارف اسلامی و دینی و همچنین ارائه آثار فراوانی در زمینه نویسندگی کتاب، ترجمه قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، گفت: این استاد گرانقدر سالها عمر با برکت خویش را در خدمت ارتقای فرهنگ، اندیشه و تبیین آموزه ها و معارف اسلامی و قرآنی سپری کرده است که هرچه در منزلت و فضیلت استاد تلاش شود باز جای کار دارد.
حسینی به تکریم و بزرگداشت مشاهیر و شخصیت های کشور از سوی وزارت ارشاد در چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: شخصیتی مانند استاد آیتی مورد توجه بزرگان ما بوده و در طول عمر با عزت خود خدمات ارزنده ای را بدون هیچ چشم داشت و ادعایی با صداقت انجام داده است . امروز وظیفه داریم امثال ایشان را تکریم و هرچه بیشتر به همگان به ویژه نسل جوان معرفی نماییم که به عنوان الگو در زندگی آنها قرار گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ضمن آرزوی شفای عاجل از خداوند متعال برای بهبودی و سلامتی استاد آیتی، ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز شاهد بروز و ظهور شخصیت هایی همانند وی در شهرستان بروجرد باشیم.
در ادامه این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسم یادبود تابلوی هنری منقوش به آیات قرآن را به استاد آیتی تقدیم کرد.
استاد عبدالمحمد آیتی در سال ۱۳۰۵ شمسی در شهر بروجرد دیده به جهان گشود. آثاری که وی نوشته فایده عام و خاص دارد. ترجمه قرآن و صحیفه ایشان مقبول همگان است، از صفات این بزرگ‌مرد می‌توان به بی ادعایی، مداومت کاری و نظم و همچنین درک نیازهای معنوی و ذوقی جوانان اشاره داشت.
استاد آیتی در ایام تدریس به تألیف کتب ارزشمندی دست یافت و در دوران بازنشستگی نیز با تلاش و همت فراوان آثار ماندگاری را به ادب دوستان و شیفتگان علم عرضه داشت ازآن‌جمله می توان به باتلاق، کشتی شکسته، کالسکه زرین، تحریر تاریخ و صاف، ترجنه تقویم‌البلدان، ترجمه تاریخ ابن‌خلدون (العبر) در شش جلد، شرح آثار نظامی گنجوی، ترجمه علویات سبع و ترجمه‌های ارزشمند قرآن مجید، صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه، ترجمه حجاز در صدر اسلام اشاره کرد.
سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  به عیادتِ استاد عبدالحمید آیتی از مترجمان قرآن و صحیفه‌ی سجادیه که چند صباحی در بستر بیماری می‌باشند شتافت

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.