انتشار کتاب «تاریخ فلسفه عرب‌ها و مسلمانان» در روسیه

کتاب درسی ـ دانشگاهی «تاریخ فلسفه اسلامی» با عنوان «تاریخ فلسفه عرب‌ها و مسلمانان» به زبان روسی در روسیه چاپ و منتشر شد.

به گزارش بنیاد مطالعات اسلامی روسیه (ابن سینا)، این کتاب به زبان روسی با حمایت بنیاد ابن سینا و با مشارکت انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه از سوی انتشارات صدرا چاپ و منتشر شده و نسخه ویرایش شده و تکمیل شده مجموعه دو جلدی «تاریخ فلسفه اسلامی» است که در سال ۲۰۱۳ از سوی بنیاد ابن سینا منتشر شد.

این کتاب به شکل‌گیری فلسفه و کلام در میان مسلمانان پرداخته و مکاتب فلسفی و کلامی مختلف را مورد بررسی قرار داده است. همچنین در این اثر به جریان‌هایی مانند اسماعیلیه و تصوف و اندیشه‌های اشخاصی نظیر ابن خلدون، شیخ اشراق، ابن سینا و فلاسفه عصر صفوی به صورت مفصل پرداخته شده است.

در ویرایش جدید این اثر مطالبی مانند زندگی و دیدگاه‌های فلسفی ناصر خسرو، فلسفه ایران در قرن یازده تا پانزدهم هجری، دیدگاه‌های فلسفی سنایی، دفتر چهارم جلال‌الدین رومی، مطالبی از حق‌الیقین محمود شبستری، تفسیر رباعیات عبدالرحمان جامی و مباحث فلسفی قرآن و سنت و آموزه‌های کلامی استخراج‌شده از آن‌ها اضافه شده‌اند.

اثر مذکور به همت مجموعه‌ای از اساتید برجسته و صاحب نام روس و زیر نظر «اسمیرنوف» رئیس انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه در مجموعه کتاب‌های «اندیشه فلسفی جهان اسلام» تألیف شده است.

این اثر برای دانشجویان رشته فلسفه اسلامی و اسلام‌شناسان و علاقه‌مندان بسیار مفید و قابل استفاده است.

منبع خبرگزاری ایکنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.