بشر در حال خودکشی خویشتن است/ گفتاری از نوام چامسکی

نوام چامسکی زبانشناس معروف امریکایی طی گفت وگویی با روزنامه دیلی استار، با انتقاد شدید از وضعیت موجود جهانی، آن را شبیه خودکشی نوع بشر قلمداد می کند: انسان در حال از بین بردن خویش است.

ایستار جهان کنونی به منظومه یی ناموزون از خشونت ها، درگیری ها و کشتارها تبدیل شده است. خشونت های خیابانی تا جدال های نظامی، منشا فاصله گرفتن نوع بشر از مفاهیم آرمانی می شود. 2 سال پیش دومینوی اعتراض از تونس به مصر، لیبی، سوریه، بحرین و حتی جنبش اعتراضی وال استریت هم کشیده شد. دوباره بعد از چند ماه، ریشه عصیان از پارک گزی ترکیه سربرآورد و تا عمق خاک سائوپائولو ریشه دواند و در این گذر مصر برای بار دوم طی این 2 سال، انقلاب- کودتایی دیگر را تجربه کرد. اگر چه باید همه این اتفاقات را اولادر بستر تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی خاص خود تحلیل کرد، اما فارغ از ترمینولوژی و نتیجه این اعتراض ها و دگردیسی های عظیم سیاسی- اجتماعی، باید اذعان کرد که خشونت، خودخواهی و خودکامگی همچنان ادامه دارد.

نوام چامسکی زبانشناس معروف امریکایی طی گفت وگویی با روزنامه دیلی استار، با انتقاد شدید از وضعیت موجود جهانی، آن را شبیه خودکشی نوع بشر قلمداد می کند: انسان در حال از بین بردن خویش است.

 این جان کلام توصیف نوام چامسکی از اوضاع کنونی جهان است. چامسکی هشدار می دهد که درگیری های شیعه و سنی در سوریه می تواند به کل منطقه سرایت کند و به نوبه خود باعث شکل گیری جنگ جهانی دیگری شود. زبان شناس معروف، نوام چامسکی در ادامه با ترسیم فضای آینده از وضعیت جهان به دیلی استار می گوید: «من آرزوی جهانی را دارم که در آن نوه من بتواند با آرامش زندگی کند. چیزی که من آن را در آینده جهان نمی بینم. اگر اکنون کسی ما را از کره ماه نظاره کند، انسان را در حال از بین بردن خود قلمداد خواهد کرد. چیزی که الان در سوریه اتفاق می افتد.»چامسکی با اعتراف به اینکه خواسته های مردم سوریه با قیام مارس 2011، قابل توجیه است، معتقد است که این وضعیت برای سوریه نوعی خودکشی محسوب می شود.

او در ادامه با اشاره به کنش های صورت گرفته از سوی طرفین معارض می گوید: «با وجود توجیه شدگی خواسته های مردم، آنها نمی توانستند این واکنش های وحشیانه را پیش بینی کنند. واکنش هایی که در نهایت منجر به یک قیام نظامی شد.»او می افزاید: «این کشور به سمت خودکشی و از بین بردن خود می رود که بسیار خطرناک است و تنها امید کوچکی که من می بینم راه حل مبتنی بر مذاکره به سبک ژنو است. اگرچه همین چشم انداز هم محدوده کوچکی است.»

چامسکی همچنین گفت که دخالت نظامی در سوریه اوضاع را به شرایط بدتری سوق می دهد و خطر تبدیل جنگ به یک جنگ فرقه یی افزایش می یابد.

او معتقد است «جنگ شیعه و سنی با حمله ایالات متحده امریکا به عراق شروع شد و در حال حاضر با گسترش به کل منطقه، آنجا را به دوپاره تقسیم کرده است و این وضعیت بسیار مرگبار است»«آنچه در سوریه اتفاق می افتد بخشی از آن دوپارگی است. منظورم این است که وقتی تلاش مردم برای دستیابی به دموکراسی بیشتر که طریق مسالمت آمیز بود، به طرز وحشیانه یی سرکوب شد، در نهایت به یک جدال نظامی تبدیل شد.» او گفت: «که ورود هر نوع نظامی به گسترش این درگیری ها می افزاید.»با این حال، چامسکی به مورد به اصطلاح بهار عربی در تونس و مصر نگرشی خوش بینانه دارد و می گوید: «این بهار بود.

من فکر می کنم آن چیزی که این بهار به دست آورد چیزی ناچیز نیست. عمدتا در تونس و مصر بهره برداری های مفیدی هم وجود داشت. مثلابرخی از آزادی ها از نوع آزادی بیان و آزادی مطبوعات به وجود آمد»اما او با اشاره به وضعیت اخیر مصر و انقلاب- کودتای دوم در مصر می افزاید: «هدف اصلی در مصر به دست نیامده بود و سیاست های اقتصادی دولت تغییر نکرده بود. اخوان المسلمین نمی توانست برای مدت طولانی در قدرت باقی بماند چرا که آنها قادر به مقابله با مشکلاتی که منجر به قیام علیه رژیم قبلی شده بود، نبودند.»چامسکی در ادامه گفت: «جنگ جدی و پیچیده یی در منطقه بین نیروهای اسلامی و نیروهای سکولار وجود دارد که هر کدام دو مسیر متفاوت را دنبال می کنند.»چامسکی با اشاره به وضعیت نامطلوب فلسطینی ها و با انتقاد شدید از رویکرد دولت امریکا در قبال مساله فلسطین و سرزمین های اشغالی گفت: با استقرار یک دولت یهودی، نه تنها مسائل یهودیان حل نشده، بلکه وضعیت بدتر هم شده است. موضع من هرگز از سال 1940 تغییر نکرده است من فکر نمی کنم باید چیزی به عنوان یک دولت قومی وجود داشته باشد.

اگر شما واقعا اوضاع را به دقت ارزیابی کنید، تنها امید واقعی تغییر سیاست خارجی دولت ایالات متحده است. منظورم این است که به مدت 35 سال، ایالات متحده عملافقط در رد راه حل سیاسی بلندمدت است. سیاست های ایالات متحده فقط به گسترش نارضایتی در بین مردم و حتی در بین شهروندان خود منجر شده است. چامسکی در پایان با اشاره به رنج مردم از سیاست امریکا گفت: «مردم امریکا از سیاست این دولت رنج می برند و حکومت در جهت منافع مردم امریکا عمل نمی کند.»

منبع: اعتماد
نوام چامسکی زبانشناس معروف امریکایی طی گفت وگویی با روزنامه دیلی استار، با انتقاد شدید از وضعیت موجود جهانی، آن را شبیه خودکشی نوع بشر قلمداد می کند: انسان در حال از بین بردن خویش است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.