آیا قاتل مسلمانان نیوزیلند یهودی‌ستیز هم هست؟

اینکه قاتل مسلمانان نمازگزار نیوزیلند همان اهدافی را دنبال می‌کند که قاتل یازده یهودی پیتسبورگ پنسیلوانیا در سر داشته ایده برخی از مسلمانان و یهودیانی است که معتقدند دشمن مشترکی آنها را تهدید می‌کند. جاناتان فریدلند یهودی و مهدی حسن مسلمان بعد از گفتگوهای مستمر به این نتیجه رسیده‌اند که با تهدید مشترکی روبه‌رو هستند. جالب توجه در تحلیل ایندو نویسنده یهودی و مسلمان این است که در تحلیل خود همه چیز از جمله برگزیت و تاختن ترامپ به جهانی‌گرایی را هم در همین راستا بررسی کرده‌اند.

ما هر دو در دهه گذشته با گفتمان مشابهی روبه‌رو بودیم: سامی‌ستیزی و اسلام‌هراسی. یکی از ما مسلمان است و دیگری یهودی. در بیرون و داخل، در توئیتر و تلویزیون بوده‌ایم. ما با هم بحث کرده‌ایم، حتی سر اینکه چگونه به کارمان سرعت بدهیم سرگردان بوده‌ایم. اکنون ما با یکدیگر همراه شده‌ایم؛ چرا که با یک تهدید جدی و مشترک روبه‌روییم. جوامع ما هر دو تحت حملات خشونت‌بار از جانب افراطی‌های دسته‌راستی برتری نژاد سفید روبه‌رو هستند.

ماه گذشته در کرایست چرچ نیوزیلند یک افراطی سفیدپوست 50 مسلمان نمازگزار را به قتل رساند. اکتبر گذشته نیز در پیتسبورگ پنسیلوانیا یک افراطی سفیدپوست دیگر 11 یهودی را در حال انجام مراسم عبادی‌شان کشت. هر دوی آنها غرق در نفرت از یهودیان و مسلمانان بوده و نظریه جایگزینی بزرگ را پذیرفته بودند. نظریه‌ای که ادعا می‌کند مسلمانان و دیگر اقلیت‌ها مهاجمان به جوامع غربی بوده و برای اکثریت سفیدپوست و مسیحی یک تهدید به شمار می‌آیند. آنها ما را این چنین می‌بینند: مسلمانان و یهودیانی که بر سر یک نقطه به تفاهم رسیده‌اند: نسل‌کشی سفیدپوستان؛ یک نظریه توطئه نژادی. تنها پاسخ ما به آنها این است که باید همراه یکدیگر در مقابلشان بایستیم و مبارزه کنیم. البته این کار آسانی نیست آن هم با قدمت تعارض و دشمنی مابین یهودیان و مسلمانان به‌خصوص بر سر ماجرای اسرائیل/فلسطین. جهادی‌ها در سال 2012 در تولوز بچه‌های یهودی را در مدرسه‌ای به قتل رساندند یا در سال 2015 به سوپر مارکت یهودیان در پاریس حمله نمودند. مسلمانان خود را شریک درد فلسطینیانی می‌دانند که کشورشان تحت اشغال اسرائیل است. ما دلایل دشمنی دوجانبه را می‌شناسیم.
اخیراً یک رهبر مذهبی در مسجدی از نیوزلند ادعا نمود که موساد در کشتار کرایست چرچ دخیل بوده است؛ نظریه قدیمی توطئه در جهان امروزی. از سوی دیگر چهره‌های یهودی دست‌راستی را می‌بینیم که جزو مهم‌ترین هواداران شبکه اسلام‌هراسی هستند. در اینجا خطایی مشترک وجود دارد اینکه هر دو این جوامع غافل از آن هستند که افراطی‌های نژادسفید از هر دو متنفرند.

ما جرمی کوربین را بابت نادیده گرفتن ضدیهودی‌گرایی موجود درون حزب کارگر محکوم می‌کنیم، در حالی که به اهمیت رفتارهای سامی‌ستیزانه ایلهان عمر نماینده دمکرات کنگره امریکا نیز توجه داریم. او کسی است که خود قربانی اسلام‌هراسی لیبرال بوده است. هر دوی ما رفتارهای نژادپرستانه ضد اسلامی در حلقه‌های لیبرال ـ چپ را از جمله اظهارات ریچارد داوکینز مبنی بر قیاس اسلام با سرطان مورد انتقاد قرار می‌دهیم، آن هم در فاصله زمانی کمتر از دو هفته پس از وقوع ماجرای کشتار کرایست چرچ نیوزیلند.

اکنون تهدید اصلی و فزاینده برای زندگی مسلمانان و یهودیان از جناح چپ احساس نمی‌شود بلکه از جانب راست افراطی وجود دارد. به گزارش مجمع ضد افترا، در سال 2018 و در ایالات متحده، هر یک مورد از پنجاه قتل مرتبط با افراطیون به خشونت راست افراطی باز می‌گشت. آمار رسمی در آلمان نشان می‌دهد که نه مورد از ده جنایت ضد سامی‌ها در سال 2017 توسط اعضای گروه‌های راست افراطی یا نئونازی صورت گرفته است. یک تحقیق تازه در 15 کشور اروپای غربی حاکی از آن است که تمایلات افرادی که دارای عقاید منفی نسبت به مسلمانان و یهودیان هستند مشابه است. همچنین در سال 2010 گالوپ در ایالات متحده به شواهدی مشابه دست یافته بود.

ایدئولوژی نژادی در سطوح بالا شکل می‌گیرد، از جمله می‌بینیم که دونالد ترامپ می‌گوید «اسلام از امریکا متنفر است» و برای مسلمانان 5 کشور ورود به خاک امریکا را ممنوع می‌سازد و در عین حال به «جهانی‌گرایان» می‌تازد که از جانب ضد سامی‌ها به‌عنوان یک کد جهت شناسایی یهودیان شناخته می‌شود، به‌خصوص در مورد جورج سوروس که بوگی من (لولو خورخوره) محبوب ضد سامی‌هاست. همان جرج سوروسی که نایجل فاراژ یکی از بانیان برگزیت او را بزرگ‌ترین خطر برای کل جهان غرب می‌داند. از نظر ما در مورد ظهور ترامپ و برگزیت که سبب اوج گرفتن جنایات علیه جوامع ما در دو سوی آتلانتیک گشته است تصادفی وجود ندارد. در ایالات متحده جنایات نژادی علیه یهودیان افزایش داشته است و مسلمانان پس از یهودیان در رتبه دوم قرار دارند. در بریتانیا نیز شاهد آن هستیم که مسلمانان در مکان اول قرار دارند و یهودیان بعد از آنها.

ما نگران سلامت فرزندانمان هستیم. ما ترس‌های مشترکی داریم. از انجام کارهای همگرایانه استقبال می‌کنیم. اینکه می‌بینیم گروه‌های مسلمان بیش از 200 هزار دلار برای خانواده‌های داغدیده کنیسه درخت زندگی در پیتسبورگ جمع‌آوری می‌کنند دلگرم کننده است. از سوی دیگر اینکه فدراسیون یهودیان پیتسبورگ نیز برای قربانیان مسجد نیوزیلند به جمع‌آوری پول می‌پردازد امیدوارکننده است. این‌ها یک الگو برای همه ما هستند. ما مسلمانان و یهودیان باید بپذیریم که با یک تهدید مرگبار و مشترک روبه‌رو هستیم و فقط یک راه برای مبارزه با آن داریم: با هم بودن.
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.