مجازات رهبران معترض به حکم تبرئه آسیه بی بی

رهبر گروه های تندرو اسلامی که پس از تبرئه زن مسیحی محکوم به اعدام در پاکستان دست به خشونت زده‌اند از طرف حکومت به عنوان تروریست مجازات می‌شوند.

خادم حسین رضوی رهبر حزب تندرو "تحریک لبیک" پاکستان و چندین مقام رده بالای این حزب ماه گذشته به علت مسدود کردن سه روزه چند شهر بزرگ و به جرم آشوب دستگیر شدند. دادگاه عالی پاکستان ، آسیه بی بی زن مسیحی را که از سال ۲۰۱۲ به جرم توهین به مقدسات اسلامی بازداشت و به اعدام محکوم شده بود در اکتبر ماه سال جاری تبرئه کرد.

این حکم جدید باعث اعتراض فراوان خشونت‌آمیز توسط حزب تحریک پاکستان شد و آنها خواستار اعدام آسیه بی بی و قضات و سرنگونی حکومت شدند.

وزیر اطلاعات پاکستان، فواد چودری می‌گوید: خادم حسین رضوی محکوم به آشوب و تروریسم است و ما امروز تصمیم گرفته‌ایم که در مقابل رهبران تحریک لبیک پاکستان اقدامات قانونی انجام دهیم.

اگرچه پیش از دستگیری رضوی اعضای تحریک طالبان در پی مذاکره با ارتش به اعتراضات خود پایان داده بودند با وجوداین رضوی و حدود ۳۰۰ نفر از اعضای این حزب پس از آن دستگیر شدند.

حزب تحریک لبیک پاکستان که از حامیان قانون  مجازات توهین کنندگان به مقدسات اسلامی است اولین بار در سال ۲۰۱۱ در حمایت از بادیگاردی که استاندار پنجاب حامی آسیا بی بی را ترور کرده بود بنیان گذاشته شد.

توهین به مقدسات مسئله بسیار حساس و مهمی در جامعه مذهبی پاکستان است و مقامات دولتی نسبت به افزایش حمایت از گروه تحریک لبیک در طی دو سال گذشته احساس نگرانی می‌کنند.

علاوه بر رضوی، افضل قدری، نماینده او و چند مقام دیگر به تروریسم و آشوب محکوم شده‌اند. به گفته چودری "مجازات  آشوب برای آنها می‌تواند حبس ابد باشد".
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.