ممنوعیت خروج آسیه بی‌بی از پاکستان در پی توافق دولت پاکستان با اسلام‌گرایان افراطی

دولت عمران‌خان در پاکستان با اسلام‌گرایان افراطی بر سر پرونده آسیه بی‌بی، زن مسیحی متهم به کفرگویی، به توافق رسیدند. دولت پاکستان و مخالفان -که از سوی حزب اسلام‌گرای «تحریک (جنبش) لبیک» نمایندگی می‌شوند- از توافقی ۵ ماده‌ای برای پایان دادن به ناآرامی‌ها خبر داده‌اند. بر اساس این توافق دولت پاکستان موافقت کرده تا اجازه ندهد آسیه بی‌بی خاک این کشور را ترک کند. همچنین اسلام‌گرایان تضمین گرفته‌اند که دولت مانع تقدیم فرجام‌خواهی مجدد بر این «رأی قطعی» دادگاه عالی نشود.

فعالان مدنی پاکستان می‌گویند دولت عمران خان با این توافق در واقع حکم مرگ آسیه بی‌بی را امضا کرده است. روزنامه داون پاکستان با انتشار سر مقاله‌ای دولت را به «تسلیم در برابر افراطی‌ها»یی متهم کرد که به قانون و دموکراسی اعتقاد ندارند. در این سر مقاله گفته شده، نخست وزیر پاکستان با این توافق پیش از موعد به «زباله دان تاریخ» پیوست.

از سوی دیگر وکیل آسیه بی‌بی نیز از پاکستان گریخت. او به خبرگزاری فرانسه گفته است برای دفاع از آسیه چاره‌ای ندارد که زنده بماند، اما با وضعیت فعلی، بعید است اجازه دهند در پاکستان زنده بماند.

ویلسون چادهری از مجمع مسیحیان انگلیسی پاکستانی می‌گوید امضای حکم ممنوعیت خروج آسیه فرقی با حکم قتل او ندارد. این در حالی است که آسیه حتی ماه قبل نیز در زندان مورد سوء قصد قرار گرفت و سپس او را به سلولی بدون پنجره منتقل کردند. شرایط نگهداری او نیز در حال حاضر به همین صورت است.

آسیه بی‌بی در سال ۲۰۰۹ بر سر خوردن آب از لیوان مشترک با دو همسایه مسلمان درگیر شد. آن‌ها وی را به توهین به اسلام و پیامبر اسلام متهم کردند. مادر ۵ فرزند به این اتهام بازداشت و در سال ۲۰۱۰ به اعدام محکوم شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.