دکتری که برای بیمارانش قرآن و انجیل می خواند برنده جایزه سازمان ملل شد

دکتر “اوان اتار اداها” می‌داند که ایمان برای بسیاری از بیمارانش در بیمارستانی در سودان جنوبی اهمیت دارد. به همین دلیل او پیش از انجام عمل جراحی، آیه‌هایی از قرآن و انجیل را برای بیماران بارخوانی می‌کند و پیش از انکه چاقوی جراحی را به دست بگیرد، دکتر ۵۲ ساله کاتولیک، مطابق با دین بیمارش با او عبادت کوتاهی انجام می دهد.

اتار تنها دکتر جراح این بیمارستان است و به کسانی که از جنگ یا بازداشت در سودان یا سودان جنوبی رنج می‌برند کمک‌های پزشکی می‌رساند. او همچنین کارهای روزمره در بیمارستان مثل جابه‌جایی میزها، درست کردن لامپ‌ها و بازی با نوزادان تازه به دنیا آمده را انجام می‌دهد. او به خاطر حمایتش از پناهنده‌ها از طرف کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، موفق به دریافت جایزه نانسن ۲۰۱۸ شد. فیلیپو گراندی، مقام ارشد کمیساریا می‌گوید اتار نماد درخشانی از انسانیت در طول دهه‌ها جنگ و درگیری داخلی است.

در طول سال‌ها، بیمارستان دکتر اتار با ارائه خدمات پزشکی جان حدود ۲۰۰ هزار نفر را نجات داده است که از این تعداد ۱۴۰ هزار نفر پناهندگان ناشی از جنگ داخلی بوده‌اند. در جنوب سودان مراقبت‌های پزشکی منابع بسیار محدودی دارد و همواره با کمبود دارو، ابزار پزشکی و پرسنل متخصص مواجه است. علاوه بر آن، منابع محدود توسط گروه‌های مسلح دزدیده شده و بسیاری از پزشکان و پرستاران ربوده یا کشته می‌شوند. پس از استقلال کشور در سال ۲۰۱۱، تنها ۱۲۰ دکتر و ۱۰۰ پرستار برای مداوای ۱۲ میلیون نفر خدمات ارائه می‌دادند.

بیمارستان اتار شامل ۵۳ کارمند و ۳ دکتر دیگر از کنیا و اوگاندا است. او همه زمان خود را به گسترش بیمارستان و تربیت پرسنل بیمارستان اختصاص داده است. اتار معتقد است که منطقه او چالش‌های فراوانی پیش رو دارد و او تصمیم دارد که جایزه ۱۵۰ هزار دلاری خود را به مقابله با چالش‌های پیش رو در سودان جنوبی اختصاص دهد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.