پاپ از ترامپ خواست به وضع موجود در اورشلیم احترام بگزارد

پاپ فرانسیس در سخنرانی خود در روز چهارشنبه، درست ساعاتی پیش از آن که دونالد ترامپ سخنان خود را در رابطه با اورشلیم اعلام کند، از وی درخواست کرد که به وضع موجود در این شهر احترام بگزارد. فرانسیس گفت بروز تنش‌های جدید در خاورمیانه موجب دامن گرفتن آتش تعارضات خواهد شد. قرار است با اعلام به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت رژسم صهیونیستی از سوی دونالد ترامپ، سفارتخانۀ امریکا را به این شهر باستانی منتقل گردد. این تصمیمی است که ده‌ها سال سیاست امریکا را زیرورو خواهد ساخت و این خطر وجود دارد که موجب شعله‌ورتر شدن آتش خشونت‌ها در خاورمیانه شود.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از پاپ هافینگتون پست، فرانسیس در پایان سخنرانی هفتگی خود از همگان درخواست کرد تا به تصمیم‌گیری‌های سازمان ملل دربارۀ شهر اورشلیم که برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان حائزاهمیت است احترام بگزارند.

وی در سخنرانی عمومی خود خطاب به هزاران نفری که سخنانش را می‌شنیدند اظهار داشت: "من از صمیم قلب از همگان تقاضا می‌کنم تا نسبت به وضع موجود این شهر احساس تعهّد کنند و از تصمیم‌گیری‌های بجایِ سازمان ملل تبعیت کنند… من نمی‌توانم دربارۀ نگرانی شدیدم درباره این وضعیت که ظرف چند روز گذشته به وجود آمده سکوت پیشه کنم."

فرانسیس گفت که امیدوار است "عقلانیت و دوراندیشی بر جهان حکمفرما شود تا دیگر شاهد افزوده شدن تنش‌های جدید به دورنمای متشنّج جهانی نباشیم."

فرانسیس پیش از ادای این جملات در ملأعام، به طور خصوصی با جمعی از فلسطینیانی که با واتیکان کنکاش‌های بینادینی داشتند دیدار کرد.

وی گفت: "سرزمین مقدّس برای ما مسیحیان است. اورشلیم به معنای کلمه سرزمین گفتگوی میان خدا و بشر است." فرانسیس از لزوم گفتگوی میان ادیان و همچنین گفتگو در داخل جامعۀ مدنی سخن گفت.

او خطاب به جمع فلسطینیان اظهار داشت: "شرط اولیه برای گفتگو وجود احترام دوجانبه و تعهّد نسبت به تقویت این احترام با هدف به رسمیت شناختن حقوق تمام مردم است."

پاپ فرانسیس روز سه‌شنبه نیز در گفتگویی تلفنی با محمود عبّاس، رئیس‌جمهور فلسطین دربارۀ این بحران سخن گفت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.