تظاهرات‌ مبارزه و اعلام مخالفت با شریعت در امریکا برای چیست؟

بنا به اعلام پرچم‌داران جنبش مبارزه با شریعت در امریکا، در روزهای گذشته تظاهرات‌هایی با هدف مبارزه و اعلام مخالفت با شریعت در حدود سی ایالت امریکا آغاز شده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، نهاد ملّی ضدّاسلامیِ «اقدام برای امریکا» (Act for America) مدّعی است که این تظاهرات‌ها در راستای حمایت از زنان و کودکان مسلمان در برابر قوانین اسلامی صورت می‌گیرد. این نهاد تأکید دارد که موارد پراکندۀ قتل‌های ناموسی و ختنۀ دختران و زنان در امریکا گواهی هستند بر این که قانون شرع دارد در جامعۀ امریکا رسوخ می‌کند. حال آن که اقداماتی از این دست با آموزه‌های اسلامی مغایرت دارند و ریشۀ آنها در فرهنگ غلط مردم است، نه در دین اسلام.

روشن است که این نهاد تصوّر غلطی درباره ماهیت قانون شرع دارد و نسبت به تلاش بی‌وقفۀ فعّالان مسلمان برای مقابله با سنّت غلط ختنۀ زنان بی‌اعتناست.

اشاعۀ اطلاعات نادرست دربارۀ قوانین شرع، پیامدهایی منفی برای مسلمانان امریکا درپی خواهد داشت؛ از جمله برای زنان و کودکان که «اقدام برای امریکا» مدّعی حمایت از حقوق آنهاست.

هافینگتن‌پست با تعدادی از زنان برجستۀ مسلمان امریکا گفتگو کرده و نظر آنها را دربارۀ ادّعای «اقدام برای امریکا» مبنی بر دفاع از منافع آنها جویا شده است.

دِیزی خان، مدیر اجرایی «برنامۀ معنویت و برابری برای زنان مسلمان» می‌گوید: "این اشخاص نمی‌توانند دربارۀ حقوق من به عنوان یک زن مسلمان صحبت کنند. اگر قرار است تحوّلی اساسی در عرصۀ حقوق زنان مسلمان صورت گیرد، باید به قدری شهامت داشته باشند که اقدامات مربوطه را در چارچوب اسلام انجام دهند، نه علیه اسلام."

خانم دونا آستون پژوهشگر و فعّالِ حوزۀ اسلام‌هراسی سؤال مهمّی را مطرح می‌کند: "چه کسی بهتر می‌تواند منافع زنان مسلمان را تشخیص دهد؟ خود زنان مسلمان، یا مدافعانِ لفّاظی‌ها و سیاست‌هایی که آسیب‌های بسیاری به زندگی زنان جهان وارد آورده‌اند؟ ما زنان مسلمان نیاز نداریم که کسی به جای‌مان حرف بزند، خصوصاً کسانی که احترامی برای انسانیت و استقلال ما قائل نیستند."

اسلام‌هراسی صرفاً یک معضل اجتماعی نیست، بلکه تجارتی سودآور است. طبق گزارش «شورای روابط اسلام و امریکا»، درآمد صنعت تبلیغات ضدّاسلامی بالغ بر 200 میلیون دلار است. گروه‌های نفرت از تداوم بخشیدن به کلیشۀ زن مسلمانِ ضعیف سود می‌برند و این کار به نفع برنامه‌های سیاسی‌شان است.

بریجیت گابریل، پایه‌گذار «اقدام برای امریکا» معتقد است که تمام مسلمانان افراطی هستند. از نظر گابریل و دیگر فعالان ضدّشریعت، مشکل خود اسلام است، نه فقط افراطیون مسلمان!

اگر کسی واقعاً می‌خواهد به زنان مسلمان کمک کند، باید به حرف‌های آنها گوش دهد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.