رهبر القاعده از نیروهای خود خواست تا برای جنگی طولانی در سوریه آماده شوند

رهبر القاعده از تمام نیروهای جنگی خود در سوریه خواست تا اتّحاد خود را حفظ کنند و برای جهادی طولانی آماده شوند. ایمن الظواهری در فایل صوتی‌ای که یک‌شنبه شب منتشر شد، از جهادگرایانی که ایالت ادلب واقع در شمال‌غرب سوریه را تحت کنترل دارند خواست تا ثابت‌قدم باشند و تاکتیک خود را تغییر دهند و آمادۀ جنگ‌های چریکی شوند.

به گزارش دین‌انلاین به نقل از واشنگتن پست، القاعده از همان آغازِ جنگ داخلی سوریه در کنار شورشیان این کشور مشغول مبارزه شد و به خاطر مهارت نظامی خود موفّق به جذب چندین متّحد گشت. سال گذشته شاخۀ رسمی القاعده، یعنی جبهۀ النصره به فتح‌الشّام تغییرنام داد و روابط خود را با القاعده قطع کرد، اما هنوز هم تصوّر بر این است که بین فتح‌الشّام و شبکۀ تروریسم جهانی ارتباط وجود داشته باشد.
 
الظواهری در پیام روز یک‌شنبه که از طریق بازوی رسانه‌ای القاعده، یعنی الشّباب منتشر شد، تعارضات سوریه را جزئی از یک مبارزۀ گسترده‌تر دانست که هدف از آن تحمیل حکومت اسلامی بر منطقه و فراتر از منطقه است. رهبران جبهۀ فتح‌الشّام می‌خواهند طوری جلوه دهند که گویا مبارزات این گروه جهادگرا تنها محدود به سوریه است.

الظواهری اظهار داشت یک اتّحاد شیطانی بین‌المللی هرگز برقراری حکومت اسلامی را در سوریه نخواهد پذیرفت؛ ظاهراً منظور وی از اتّحاد شیطانی، اتّحاد میان دولت سوریه، روسیه و آمریکا است که همگی القاعده را هدف خود قرار داده‌اند.
شاید بتوان گفت جبهۀ فتح‌الشّام قدرتمندترین جناح شورشی در سوریه است، اما ده‌ها جناح دیگر نیز اعم از اسلام‌گرایان تندرو در حال جنگ با نیروهای بشار اسد هستند.

پس از این که اسامه بن لادن، رهبر جهانی القاعده در یکی از حملات آمریکا کشته شد، ظواهری جانشین او شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.