حمله امریکا به نیروهای القاعده در یمن

روز جمعه، دومین روز حملات هوایی ایالات متّحدۀ امریکا علیه القاعده در یمن بود. گفتنی است که قدرت این گروه تروریستی در حین جنگ داخلی یمن افزایش یافته است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، در ماه ژانویه، ایالات متّحده با روانه‌سازی کماندوهای خود به یمن نشان داد که به طور جد قصد مبارزه با سازمان تروریستی «القاعده در جزیره‌العرب» (انصار الشریعه) را دارد.
 
یکی از مقامات وزارت دفاع امریکا اظهار داشت که "در شناخت ما از این سازمان تروریستی شکاف‌های بسیاری وجود دارد". کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون اظهار داشت که ظرف دو سال گذشته، امریکا بیش از سی حمله به ایالت‌های شبوه، ابین و البیضاء صورت داده است. به گزارش رویترز، ظاهراً در حملۀ روز جمعه نه تن از جنگجویان القاعده به هلاکت رسیداند.

البته منتقدان ارزش مأموریتِ ماه ژانویه را زیر سؤال برده‌اند، اما ترامپ انتقاد آنها را سخت رد کرد و خطاب به کنگره اظهار داشت که در این عملیات حجم بالایی از اطلاعات مهم به دست آمده است. یکی از مقامات دفاع امریکا نیز اظهار داشت که شماره‌تلفن‌ها و دیگر اطلاعات به‌دست‌آمده باید در راستای آماده‌سازی برای حملات بعدی مورد بررسی قرار گیرد. البته به گفتۀ پنتاگون، حملۀ دو روز اخیر بر مبنای اطلاعات به‌دست‌آمده صورت نگرفته بود.

مقامات اطلاعاتی و نظامی امریکا نیز همانند امارات و عربستان، همچنان سازمان «القاعده در جزیره‌العرب» را تهدیدی جدّی برای ایالات متّحده می‌دانند. این گروه تروریستی توطئۀ سرنگون‌سازی هواپیماهای مسافری امریکا را در سر داشت و مسئولیت حملات پاریس در سال 2015 را نیز بر عهده گرفته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.