چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی برای تغییر وضعیت ویزای زیارتی به گردشگری

محمد بن سلمان شاهزادۀ ولیعهد و وزیر دفاع عربستان هنگام پرده‌برداری از طرح چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی تأکید کرد که عربستان تمام تلاش خود را انجام خواهد داد تا مسلمانان اقصی‌نقاط جهان بتوانند به زیارت اماکن مقدّس بیایند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از سایت خبری هندی «بهاتکالیس»، «چشم‌انداز 2030» عربستان سعودی بر مبنای سه اصل و سه ستون استوار است که نخستینِ آنها جایگاه مملکت سعودی به عنوان کانون جهان اسلام و جهان عرب است.

وی عنوان داشت: "چشم‌انداز ما این است که کشوری داشته باشیم که قانون اساسیِ آن دین اسلام، و شگرد آن اعتدال و میانه‌روی باشد." در چشم‌انداز 2030 گردشگری مذهبی از بالاترین اولویت برخوردار است، چراکه مملکت سعودی این افتخار را دارد که خادم حرمین شریفین و زوّار و حجّاجِ آن باشد.

در ده سال گذشته تعداد زائران خارجیِ عمره سه برابر شده و به هشت میلیون زائر در سال رسیده است. لذا از برنامه‌های چشم‌انداز آن است که به غنای معنوی و فرهنگی سفر حج افزوده شود و برای جذب بیشترِ گردشگران، موزه‌های جهان‌پسند بیشتری افتتاح گردد و اماکن توریستی، تاریخی و فرهنگی جدیدی تدارک دیده شود.

یکی از اهداف چشم‌انداز آن است که شمار زائران عمره از 8 میلیون به 30 میلیون زائر افزایش پیدا کند. محمد بن سلمان یکی از اهداف برنامه را آن اعلام کرد که عمره‌گزاران بتوانند از اماکن دیدنی، تاریخی، جاذبه‌های توریستی و مراکز خرید دیدن کنند. علاوه بر این، عمره‌گزاران می‌توانند پس از به جا آوردن اعمال عمره، در تورهای فرهنگی، پزشکی، آموزشی و خرید شرکت کنند، از نمایشگاه‌ها دیدن کنند و در کنفرانس‌ها شرکت نمایند. بن سلمان عنوان داشت: "ما می‌خواهیم مسلمانان را به لحاظ مذهبی، فرهنگی و عاطفی به ریشه‌هایشان پیوند دهیم و برای ما این برنامه صرفاً جنبۀ اقتصادی و مالی ندارد." وی همچنین به پروسۀ تبدیل خودکارِ ویزای عمره به ویزای گردشگری اشاره کرد.

خالد المعینا، سردبیر «سعودی گزت» اظهار داشت: "جای تأسف است که بسیاری از اماکن تاریخی و میراث فرهنگی از بین رفته‌اند، اما «کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی عربستان» به طور جد تلاش دارد از اماکن باقی‌مانده محافظت به عمل آورد." این پروژه ارزش اقتصادی افزوده‌ای نیز برای عربستان دربرخواهد داشت و از اتّکای این کشور بر نفت خواهد کاست.

دکتر صدیق احمد رئیس و مدیرعامل «گروه ارم» و «آی‌تی‌ال ورلد» در این رابطه بیان داشت: "جادّه‌ها، راه‌آهن و ارتباطات هوایی عربستان امتیاز بزرگی برای آن محسوب می‌شود و هزینۀ گردشگری از جمله حمل و نقل، تفریحات، رستوران‌ها و هتل‌ها در مقایسه با دیگر مقاصد گردشگری خاورمیانه در پایین‌ترین سطح ممکن است و این برای بخش گردشگری مذهبی عربستان یک ارزش افزوده‌ به شمار می‌رود."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.