ملحدان در معرض خطر انقراض

براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، ملحدان به خاطر بی‌اشکال دانستن استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در معرض خطر انقراض قرار دارند. افراد مذهبی در مقایسه با ملحدان فرزندان بیشتری به دنیا می‌آورند و لذا ممکن است روزی شاهد تمام شدنِ ملحدان جهان باشیم!

به گزارش دین آنلاین به نقل از ایندیپندنت، یافته‌های محققان درباره انقراض ملحدان، خلاف گفتمان رایج و پیش‌بینی‌های دانشمندان است که می‌گوید امروزه تعداد افراد مذهبی و متدیّن رو به کاهش است. اما پژوهش‌های جدید حاکی از آن است که دین به هیچ عنوان در معرض خطر انقراض نیست، بلکه واقعیت عکس این است.

دانشمندان امریکا و مالزی بر روی بیش از چهار هزار دانش‌آموز تحقیقاتی انجام دادند و دربارۀ اعتقادات دینی آنها و تعداد خواهران و برادرانشان سؤالاتی را از آنها پرسیدند. نتیجه آن بود که در مالزی ملحدان 1/5 خواهر و برادر کمتر از حد میانگین داشتند.

این شکاف در امریکا کمتر بود؛ در امریکا تعداد خواهر و برادران دانش‌آموزانی که پیرو هیچ دینی نبودند 0/16 کمتر از حدّ میانگین بود. زوجین غیرمذهبی 3/04 فرزند داشتند، در حالی که میانگین تعداد فرزندان در کلّ جمعیت 3/2 فرزند بود.

پژوهشگران عنوان داشتند که گویا سکولاریست‌ها با ابداع روش‌های کنترل موالید، تیشه به ریشۀ خودشان زدند و ناخودآگاه کاری کردند که در نسل‌های آتی از تعدادشان کاسته شود.

البته ممکن است بگوییم پدر و مادر مذهبی داشتن لزوماً به این معنی نیست که خود فرد نیز با همان اعتقادات بار بیاید، اما حقیقت آن است که پژوهش‌ها ثابت کرده که داشتن اعتقادات دینی امری موروثی است! یعنی ژنتیک و روش تربیت هر دو در شکل‌گیری اعتقادات انسان نقش دارند. البته تأثیر روش‌های تربیتی و پرورشی آشکارتر است، اما نباید تأثیر جنبۀ ژنتیکی را نیز نادیده انگاشت. در واقع افرادی که استعداد و آمادگی بیشتری برای باور به وجود خداوند دارند، دارای ژن‌های به‌خصوصی هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.