رابطه امریکا با سعودی زیر نگاه چپ مطبوعات روس

بهبود روابط امریکا با روسیه از وعده‌های ترامپ بود که در کارزار انتخابات در برابر هیلاری کلینتون مطرح کرد تا از تفاوت رویکردش در سیاست خارجه بگوید. امریکای ترامپ حتی بنا بود روابطش را با سعودی بازبینی کند. وعده نخست دست‌کم در مقام اظهارات سیاسی ترامپ تحقق یافته اما دومی نه تنها تغییری نکرده که اظهارات غیرنگران مقامات سعودی نشان می‌دهد قرار نیست تغییر کند. سعودی و روسیه در منطقه بایکدیگر چالش دارند. مطبوعات روس همچون راشاتودی این روزها در حال بیان نگرانی‌های خود از دولت جدید امریکا و تصمیماتش در منطقه هستند.

به گزارش دین‌آنلاین، راشاتودی درباره رویکرد ایالات متّحده نسبت به مسائل منطقه نوشت: "ترامپ در اشتباه است؛ این عربستان است که سرآمد کشورهای تروریست‌ جهان است، نه ایران".

به گفتۀ این رسانۀ روسی، دونالد ترامپ یک رئیس‌جمهور دروغگو است و یکی از زشت‌ترین دروغ‌های او این حرف جدیدش بوده که ایران سرآمد کشورهای تروریست جهان است. ترامپ در کمپین انتخاباتی خود در سال 2016 و همچنین از زمانی که به ریاست‌جمهوری رسیده است، ایران را آماج خشم و غضب خود قرار داده است، به طوری که ایرانیان می‌دانند که دیگر باید خود را برای خطر مقابلۀ نظامی با آمریکا آماده سازند.

دولت ترامپ دائماً مشغول سیاه‌نمایی ایران است، حال آن که ایران یکی از ستون‌های مبارزه با تروریسم سلفی-جهادی است که خطر آن خود مردم آمریکا را تهدید می‌کند! ایرانی‌ها در راه مبارزه با تروریسم خون و مال خود را داده و می‌دهند و لذا عدالت اقتضاء می‌کند که کشورهای جهان، از جمله آمریکا قدردان ایران باشند.

واقعیت این است که تروریست درجه اولِ جهان عربستان سعودی است؛ یعنی همان کشوری که دوست و متّحد آمریکا است. آمریکا از مدّت‌ها قبل به این امر واقف بوده که دولت عربستان و قطر از داعش و دیگر گروه‌های سنّی افراطی منطقه به طور پنهانی حمایت مالی و لجستیک به عمل می‌آورند. آمریکا به‌خوبی می‌داند که ماجرای یازده سپتامبر نیز تماماً زیر سر عربستان و حمایت او از القاعده بوده است. می‌توان گفت تفسیر وهابیت از دین اسلام که دین رسمی عربستان است تفاوت چندانی با ایدئولوژی داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی ندارد.

در سبعیت و دروغگویی سعودی‌ها هیچ تردیدی وجود ندارد. سعودی‌ها حتّی مردم خود را هم قصابی می‌کنند و در جنایاتی که علیه مردم یمن انجام می‌دهند، آمریکا و انگلیس با آنها همدست هستند. بنا به گزارش «ایندیپندنت»، عربستان به تأمین مالیِ افراطیون سوریه نیز متّهم است.

به طور کلّی می‌توان گفت علت اتّحاد و دوستی آمریکا با این کشورِ ددمنش چیزی جز منافع تجاری نیست. حال با وجود بدنامیِ عربستان به حمایت از تروریسم، چیزی که این روزها مایۀ حیرت و واکنش مردم در رسانه‌های اجتماعی شده اقدامی است که سازمان سیا در روز جمعه انجام داد و به پاس مبارزه با تروریسم، نشان افتخار را بر گردن محمّد بن نایف آویخت! مایک پومپئو مدیر سازمان سیا جایزۀ «جورج تنت» را به شاهزاده تقدیم نمود. بعضی‌ها این اقدام را مسخره‌ترین جوکِ این روزها خواندند و گفتند مثل این می‌ماند که به رستوران مک‌دونالد، جایزۀ مبارزه با چاقی و پرخوری را بدهیم!
 
عرب نیوز به نقل از بن نایف نوشت "عربستان در مبارزه با تروریسم بسیار جدّی و حسّاس عمل کرده، چراکه ما معتقدیم تروریسم پیرو هیچ هویت و دینی نیست و تروریست‌هایی که دست به این قبیل اقدامات می‌زنند ایدئولوژی‌های انحراف‌آمیز و فکر خرابی دارند. هیچ‌یک از ایدئولوژی‌های منفیِ مذهبی، سیاسی و اجتماعی که در طول تاریخ از دین استفادۀ ابزاری کرده‌اند واقعیت مطلق را دربارۀ دین منعکس نمی‌سازند".

بن نایف تأکید کرد که عربستان تاکنون بسیاری از توطئه‌های تروریستی را نقش بر آب ساخته است. او رابطۀ عربستان و آمریکا را رابطه‌ای مستحکم و دوران‌ساز توصیف کرد و اظهار داشت که هیچ چیز نمی‌تواند میانۀ این دو کشور را بر هم زند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.