ریاست‌ «کمیتۀ ملّی حزب دمکرات» در انتظار یک مسلمان امریکایی

احتمالاً رئیس بعدی کمیتۀ ملّی حزب دمکراتِ امریکا، کیت الیسون اولین مسلمانِ عضو کنگره خواهد بود.

به گزارش دین‌آنلاین، پیشینۀ دینی و نژادی الیسون و همچنین دیدگاه‌های لیبرالی وی درباره سقط‌جنین و حقوق هم‌جنس‌گرایان، او را به گزینه‌ای آرمانی برای ریاست کمیتۀ ملّی حزب دمکرات تبدیل کرده‌ است؛ چراکه دمکرات‌ها خود طرفدار سقط‌جنین و حامی برقراری عدالت برای هم‌جنس‌گرایان هستند. علاوه بر این، وی مورد حمایت چهره‌های سرشناسی مثل برنی سندرز و هری رید، رهبر فعلی سنای دمکرات است.

ایالات متّحده یک جمهوری‌خواه را برای ریاست‌جمهوری انتخاب کرده که در سخنان خود به‌صراحت با مسلمانان امریکا گفت‌وگو کرده است و حال حزب دمکرات از یک مسلمان (که پیشتر کاتولیک بوده) طرفداری و حمایت می‌کند تا رئیس بعدی کمیتۀ ملّی دمکرات شود.

از یک طرف با شکست هیلاری کلینتون، حزب دمکرات با بحران جدّی رهبری مواجه خواهد شد و از طرف دیگر دورۀ ریاست‌جمهوری اوباما نیز رو به پایان است، لذا الیسون گزینه‌ای آرمانی برای تصدّی ریاست کمیتۀ ملّی حزب جمهوری‌خواه به نظر می‌رسد. سندرز از قبل به حزب هشدار داده بود که زمان زیادی را به قشر ثروتمند اختصاص می‌دهد و طبقات پایین‌تر جامعه را نادیده می‌گیرد. حال وی اظهار امیدواری می‌کند که با منتصب شدن قانون‌گذاری مثل الیسون، چنین اشتباهاتی نیز اصلاح شود.

الیسون در میان جامعۀ یهودیان نیز چهرۀ معروف و محبوبی است. اکثر یهودیان امریکا به کلینتونِ دمکرات رأی دادند و الیسون نیز یک دمکرات است.

حزب دمکرات بر احقاق حقوق اقلیت‌ها تأکید بسیاری دارد، لذا شاید انتخاب الیسون به عنوان رئیس بعدی کمیتۀ ملّی حزب دمکرات، به دمکرات‌ها کمکی نکند که اعتماد کسانی را که در انتخابات به ترامپ رأی دادند به دست بیاورند. اما ممکن است مواضع حزب برای نسل رأی‌دهندگان جوان خوشایند باشد و در نهایت کفۀ ترازوی دمکرات‌ها را سنگین‌تر کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.