بازسازی واقعه غدیرخم و گسست بیشتر شیعه و سنی

بسیاری از نشریات و پایگاه‌های اینترنتی عربی در چند هفته گذشته، مطالب و تحلیل‌هایی را منتشر کرده‌اند که گویا ایران و جهان تشیع در صدد ایجاد رقیب و جایگزینی برای مکه است.

چند سالی است که  در شهرهای مختلف ایران، با ساختن ماکتی از کعبه و ایجاد دیگر مظاهر مکه در صدر اسلام از جمله برکه غدیرخم، نمایش انتصاب حضرت علی به جانشینی پیامبر بازنمایی می‌شود. امسال نیز این واقعه در شهرهای مختلفی از جمله مشهد و دهدشت، یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
ستادی نیز با نام «ستاد مردمی بازسازی واقعه غدیر» دو سالی است که این رویداد دینی و تاریخی را در شهرهای مختلف ایران و حتی خارج از کشور بازسازی می‌کند. امسال نیز همزمان با فرارسیدن عید غدیرخم، سازمان بسیج مستضعفین با به کارگیری کارگروه‌های مردمی، اقدام به برگزاری نمایش بازسازی واقعه غدیرخم در ۱۶۷ نقطه از کشور و همچنین ۲ شهر از سوریه و عراق کرد.
تصاویر، نماهنگ و فیلم‌های فراوانی از این مراسم تهیه شده و در شبکه‌های مجازی و پایگاه‌های اینترنتی منتشر شده و می‌شود. این مراسم هرچند برای مخاطب شیعه،‌ جنبه‌ای نمادین دارد و ارتباطی با فریضه حج و مناسبک آن پیدا نمی‌کند، اما به شدت در معرض سوء برداشت مخاطبان در جهان عرب قرار دارد. فقط کافی است که به شرایط فکری و سیاسی حاکم بر جهان عرب، به ویژه در میان اهل سنت توجه کرد تا بفهمیم این تصاویر تا چه میزان می‌توانند به گسست و شکاف موجود میان شیعه و سنی دامن زنند.
بسیاری از نشریات و پایگاه‌های اینترنتی عربی در چند هفته گذشته، مطالب و تحلیل‌هایی را منتشر کرده‌اند که گویا ایران و جهان تشیع در صدد ایجاد رقیب و جایگزینی برای مکه است. «القدس» مطلبی را با عنوان «حجاج ایرانی، به جای مکه، روی به سوی کربلا دارند». «الحره» نیز تیتر مشابهی را درج کرده بود. «الایلاف» نیز به نقل از روحانی شیعه‌ای تیتر زده بود که «خداوند زایران حسین را بر زایران کعبه ترجیح می‌دهد». «هافینگتن پست عربی» نیز تحلیل مفصلی در این باره منتشر کرده بود با این عنوان که «زیارت ضریح امام حسین با هزار حج برابری می‌کند».
این مطالب را وقتی در کنار انبوه شایعاتی قرار می‌دهیم که مدعی هستند آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله خامنه‌ای، حاجیان را به جای زیارت کعبه، به زیارت حرم حسینی دعوت می‌کنند، به خوبی می‌توان فهمید که این تصاویر تا چه میزان می‌توانند در جهان عرب حساسیت‌زا باشند.
تصاویر زیر مرتبط به بازسازی واقعه تاریخی غدیرخم در عصر سه شنبه ۳۰ شهریور 1395 در مشهد مقدس است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. مولا امیر المومنین حضرت علی علیه السلام انسان بر گزیده خدا هستند و کعبه مکان برگزیده خداست . آیا هیچ مسلمانی مجاز است احترام به یکی از ایندو را فراموش کند؟ یاد آوری امامت آن حضرت با آنهمه تاکید های پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در غدیر لازم است. مسلما خود پیامبر(ص) بیشتر از همه به مصلحت مسلمانان آگاه هستند.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.