روایت سپاه از نقشه آمریکا، انگلیس و فرانسه برای خونین کردن مرزهای جهان اسلام

شرق در شماره امروز از جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با مسئولان اطلاعات سپاه نوشته و در کنار انتشار گلایه خواهر امام موسی صدر از مسئولان ایرانی، سرنوشت فیلم «رستاخیز» را یادآوری کرده است.

روایت سپاه از نقشه آمریکا، انگلیس و فرانسه برای خونین کردن مرزهای جهان اسلام
روزنامه شرق در صفحه 7 جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت با اطلاعات سپاه را روایت کرده و از قول «سیدحسین نقوی‌حسینی»، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشته است: «در این جلسه موضوع منطقه و شرایط حضور قدرت‌های خارجی به‌ویژه آمریکایی و علت و اهداف و راهبردهای آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت».
 
نماینده ورامین در مجلس با اشاره به بررسی راهبردهای دشمن افزود: «آنچه امروز در سوریه و عراق به‌طور غیرمستقیم و در یمن به‌طور مستقیم از طرف عربستان انجام می‌شود، جنگ نیابتی است که در منطقه صورت می‌گیرد».
 
 او ادامه داد: «در این جلسه گفته شد که آمریکایی‌ها با شش راهبرد در بحران منطقه نقش‌آفرینی کردند و تلاش می‌کنند با کمک انگلیس و فرانسه، جهان اسلام را تبدیل به مرزهای خونین کنند. آنها با حمایت از القاعده و داعش، جنگ را به درون مسلمانان کشیدند و در این مسیر گروه‌ها و ارتش‌های بی‌سر تشکیل شده که هیچ کشوری مسئولیتی در قبال آنها ندارد». 
 
 
 نایب‌رئیس مجلس: نمی‌شود مملکت را «خان‌خانی» اداره کرد
شرق در صفحه 2 از قول مسعود پزشکیان، بر ضرورت قانونمند شدن اعتراض مخالفان برگزاری کنسرت ها تاکید کرده و آورده است: «اینکه برخی از طرف خود می‌گویند نباید در حریم امام رضا (ع) کنسرت برگزار شود، باید حرف‌ خود را در قالب قانون بیاورند تا قدرت اجرائی‌شدن پیدا کند، نه آنکه در مقابل قانون بایستند و اسم رفتار خود را ولایت‌مداری، اسلام‌گرایی و مسلمانی بگذارند؛ چراکه این رفتار خلاف بیان صریح حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری و مدیریت ساده یک جامعه است.»
 

نایب‌رئیس مجلس با تاکید بر اینکه نمی‌شود هر وقت دلمان خواست، از امام خرج کنیم و هر زمان نخواستیم مقابل آن بایستیم، افزوده است: «حتی اگر قانون درباره موسیقی ناقص باشد، کسی حق قانون‌شکنی ندارد؛ چراکه آنچه در حرم امام رضا (ع) با عنوان «نقاره» نواخته می‌شود، نیز نوعی موسیقی است. نمی‌شود مملکت را «خان‌خانی» اداره کرد و هرکس، «خان»‌گونه قوانین را اجرا کند یا نکند؛ زیرا در‌این‌صورت دیگر سنگ بر روی سنگ بند نخواهد شد و حضرت امام (ره) به صراحت گفته‌اند: «کسی ‌که در مقابل قانون بایستد، در مقابل اسلام ایستاده» و نتیجه این رفتار خودسرانه، دریافت و بازخورد عکس از جامعه است.»
 
 
 خواهر امام صدر: ما از ایران توقع کمک داشتیم
این روزنامه در صفحه 7 و به مناسبت سالگرد ربایش امام موسی صدر با خواهر او، رباب صدر به گفتگو پرداخته و این تیتر را برگزیده است: «دولت‌های عرب بر سر حفظ راز ربودن امام موسی صدر تفاهم دارند»
 
او در آغاز سخن، این مسئله را یکی از مسائل الهی دانسته و معتقد است: «انسان با قضایایی که در اختیار خداست، به شکل دیگری مواجه می‌شود چون از دست مردم کاری برنمی‌آید. اگر خدای بزرگ بخواهد که امام موسی صدر سالم و زنده باشد، از او نگهداری می‌کند و ما حتما امید داریم و می‌دانیم که خداوند ایشان را برای مسئولیت و کاری نگه می‌دارند و نخواسته است که ایشان از بین برود.»

صدر در پاسخ به سوالی درمورد دلیل به نتیجه نرسیدن پرونده امام موسی صدر گفته است: «دولت‌های عرب برای اولین‌بار بر سر حفظ رازی تفاهم کردند و آن راز، ربودن امام موسی صدر است. در تاریخ عرب اتفاق نظر کشورهای عربی بر سر موضوعی سابقه ندارد؛ ولی بر سر حفظ راز موضوع امام موسی صدر اتفاق ‌نظر پیدا کردند، چون همه آنها از وجود ایشان راضی نبودند.»
 
او با گلایه از عدم پیگیری سرنوشت امام صدر در ایران بیان داشت: «ما از ایران انتظار و توقع داشتیم؛ چون ایران ارزش وجود امام موسی صدر را در منطقه می‌دانست؛ اینکه امام موسی صدر فقط متعلق به لبنان و شیعیان لبنان نیست؛ امام موسی صدر متعلق به کل جهان است و طرح‌ها و برنامه‌ها و ایده‌هایش متعلق به جهان است؛ بنابراین آنچه باید در حق این قضیه انجام می‌شد، انجام نشد.»
 
 
 تهیه کننده «رستاخیز»: مجوز نمایش این فیلم باید در موزه سینما نگهداری شود
روزنامه شرق در صفحه 14 سرنوشت فیلم سینمایی«رستاخیز» را از زبان تهیه‌کننده آن منعکس ساخته و زیر عنوان « سازمان سینمایی تا امروز موارد اصلاحیه را اعلام نکرده» نوشته است: «پرونده مجوز نمایش فیلم «رستاخیز» از باید در موزه سینما نگهداری شود. چون تنها فیلمی است که دو مجوز نمایش جداگانه برای نسخه‌های دوساعته و سه‌ساعته دریافت کرده است. ضمنا تمامی اعضای شورا متفق‌القول درباره نمایش فیلم نظر مثبت دادند و در پای مجوز فیلم هیچ نظر منفی‌ای امضا نشده است».
 

«تقی علیقلی زاده» ادامه داده است: «تا امروز هیچ نامه رسمی‌ای از سوی سازمان سینمایی درباره جزئیات اصلاحات فیلم به ما ارائه نشده و با وجود ارائه درخواست‌های کتبی ما، تاکنون به ما پاسخی داده نشده است…. ما برای اینکه از حقوق فیلم دفاع کنیم چاره‌ای جز شکایت نداشتیم، اما از آنجا که طرف ما دولت بود، برای به‌جریان‌انداختن مسئله در دادگاه، باید قبلش به دیوان عدالت اداری مراجعه می‌کردیم تا آنها براساس ادله متقن به ما بگویند که موضوع مورد شکایت ما قابلیت پیگیری دارد یا نه.»
 
«رستاخیز»، به کارگردانی احمدرضا درویش، در سال ١٣٩١ آماده نمایش شد. تولید این فیلم قریب به ١٢ سال به طول انجامید. بااین‌حال در سی‌ودومین دوره جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد که در نهایت در هشت بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، سیمرغ بلورین را دریافت کرد. فیلم رستاخیز در ۲۴ تیر ۱۳۹۴ به اکران عمومی درآمد، اما ساعاتی پس از آن در پی مخالفت علما و مراجع با محتوای آن و به‌تصویرکشیدن چهره برخی از معصومان از جمله حضرت ابوالفضل(س) از پرده سینماها به پایین کشیده شد.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
 
رئیس قوه قضائیه: «آقایی کتابی درمورد حقوق جزا به بنده هدیه داد؛ وقتی مقدمه آن را خواندم، همان شب با او تماس گرفتم و گفتم آیا شما این مقدمه را قبول دارید؟ در مقدمه آن کتاب بیان شده بود که جزائیات اسلام و بحث‌های این‌چنینی مربوط به ١۴٠٠ سال پیش است و به آن، به‌گونه‌ای پرداخته شده بود که بنده به آن فرد گفتم مگر شما مسلمان نیستید؟ از شما تعجب می‌کنم که چرا چنین چیزهایی را ترویج می‌کنید؛ آیا انسانِ موحد این‌گونه فکر می‌کند؟»
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.