یک میلیون یورو برای عبادت یهودیان، مسیحیان و مسلمانان

سه عالم دینی از پیروان سه دین بزرگ ابراهیمی تلاش می‌کنند تا سه پرستش‌گاه یهودیان، مسیحیان و مسلمانان را در سازه‌ای واحد جمع کنند. این پروژه خانه یگانه نام دارد که تا کنون موفق به جمع‌آوری یک میلیون یورو کمک نقدی شده است

«خانه یگانه» (House of one) نامی است که بر پروژه ساخت عبادتگاهی مشترک برای تمام ادیان ابراهیمی نهاده شده است. این پروژه در سال 2010 میلادی آغاز به تأمین مالی کرد که البته با استقبال زیادی مواجه نشد؛ اما اکنون پس از گذشت شش سال از آن زمان، توانسته است بیش از یک میلیون یورو کمک مالی جذب کند.
خانه یگانه، عبادت‌گاه مشترکی برای پیروان یهودیت، مسیحیت، و اسلام خواهد بود و در قلب تاریخی شهر برلین،‌ پایتخت آلمان ساخته خواهد شد. قرار است این عبادتگاه مشترک، در مکان کلیسای سنت پیتر در میدان پتری پلاتز برلین ساخته شود. این کلیسا که در قرن سیزده میلادی ساخته شده بود، طی جنگ جهانی دوم آسیب‌های جدی دید و در دوران جنگ سرد تخریب شد.
خانه یگانه، سازه‌ای آجری متشکل از کنیسه و کلیسا و مسجدی خواهد بود که در سازه‌ای واحد و زیر یک سقف قرار دارند. عبادت‌گاه هر کدام از ادیان به یک اندازه خواهد بود ولی از تزیینات داخلی متفاوتی، متناسب با معماری هر کدام از ادیان برخوردار خواهند شد. به عنوان مثال جایگاهی برای وضو در مسجد مسلمان و جایگاهی برای ارگ  در کلیسا در نظر گرفته شده است.
این سازه، بر خلاف عبادت‌گاه‌های سنتی، مناره‌ای ندارد و فقط گنبدی کوتاه در قسمت مرکزی آن طراحی شده است که در زیر آن سالن اجتماع و گفتگوی هر سه ادیان قرار دارد. این سالن از عبادت‌گاه سه دین اسلام، مسیحیت و یهودیت بزرگ‌تر است.
متولیان کمپین ساخت این عبادتگاه اعلام کرده‌اند که همه می‌توانند با خرید نمادین یک آجر به مبلغ ۱۰ یورو در ساخت این مکان عبادی مشارکت کنند.
در روز آغاز این کمپین حدود ۲ هزار یورو جمع‌آوری شد. کار ساخت این عبادتگاه پس از فروش یک میلیون آجر و جمع‌آری ۱۰ میلیون یورو آغاز خواهد شد که پیش‌بینی می‌شد در سال ۲۰۱۵ انجام شود، اما تا کنون هنوز به این رقم نرسیده‌اند.
سه عالم دینی، خاخام توفیا بن شورین، کشیش گریگور هوبرگ و امام قادر سانجی در ساخت این مسجد مشارکت می‌کنند . قادر سانجی پیش از این گفته بود که با انتقادهایی از مسلمانان برلین و سایر کشورهای جهان مواجه بوده است؛ لیکن بیشتر مسلمانان از این طرح استقبال کرده‌اند. خاخام بن شورین نیز تجربه از تجربه مشابهی برای خود خبر داده بود. وی گفته بود که فقط تعداد کمی از یهودیان مخالف این کار، به ویژه همکاری و تعاون با مسلمانان هستند.
مبلغ جمع‌آوری شده تا به امروز، توسط 1700 علاقه‌مند به دوستی و آشتی بین ادیان اهدا شده است و هرچند با 43 میلیون یورویی که برای اتمام پروژه نیاز است، فاصله زیادی دارد، لیکن همین گام کوچک برای قانع کردن نیروهای فعال در این عرصه برای تسریع کار کفایت می‌کند.
پایگاه اینترنتی پروژه خانه یگانه از طریق این پیوند قابل دسترسی است و مؤمنان علاقه‌مند به گفتگو و دوستی ادیان می‌توانند از طریق آن، کمک‌های مالی خود را اهدا کنند.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.