جدایی راشد الغنوشی از اخوان تکذیب شد

کم توجهی به وثاقت منابع در تهیه خبر سبب شد که رسانه‌های ایران امروز خبر جدایی راشد الغنوشی از اخوان المسلمین را مخابره کنند.

به گزارش دین آنلاین، رسانه‌های ایران امروز سه شنبه به نقل از مطلبی که در روزنامه شرق آمده مدعی شدند که راشد الغنوشی رهبر حزب النهضه تونس، می گوید لحظه جدایی او از جماعت «اخوان المسلمین» فرارسیده است. این در حالی است که رسانه‌های جهان عرب مانند الیوم السابع به نقل از دفتر رهبر جنبش النهضه این خبر را دیروز تکذیب کرده‌اند.
شاید نخست روزنامه شرق در ترجمه مطلبی که پایگاه فلسطینی الحیات الجدیده منتشر کرده بود، مدعی شد که راشد الغنوشی از اخوان المسلمین جدا شده است. در این نامه «راشد الغنوشی»، رهبر حزب النهضه تونس، می گوید لحظه جدایی او از جماعت «اخوان المسلمین» فرارسیده است. این نامه مجعول مدعی است او این حرف را در نامه ای حماسی و پرشور که به تازگی برای نشست جهانی اخوان المسلمین در ترکیه فرستاده بود، بیان کرده است.
به گزارش الحیاه الجدیده، الغنوشی کسی بود که چند سال پیش از او به عنوان نفر دوم اخوان در سطح جهان نام برده می شد. او در این نامه به شدت بر «تونسی بودن» خود و «وطن پرستی اش» تاکید کرده و درعوض اخوان المسلمین را به دلیل اشتباهاتشان به باد انتقاد گرفته است.
متن این نامه که حالا تکذیب شده به این شرح است: «دلایل پزشکی یا غیره نبود که مانع حضور من در اجلاس شما شد. من روزبه روز احساس می کنم، لحظه جدایی من و شما نزدیک شده است. من یک مسلمان تونسی هستم. تونس وطن من است. من به این ایمان دارم که وطن امری مهم، اساسی و تعیین کننده است. بنابراین به هیچ کس اجازه نمی دهم مرا از تونسی بودنم جدا کند. هیچ گونه تجاوزی را به تونس نمی پذیرم حتی اگر از سوی صاحبان رسالت های توحیدی باشد. من الان در برابر شما اعلام می کنم تونسی بودنم فراتر و برتر از هرچیز دیگری است. نمی خواهم تونس مانند همسایه ام لیبی شود یا مثل عراق که با ما فاصله دارد. می خواهم تونس همه فرزندانش را با وجود داشتن گرایش های گوناگون سیاسی دربر گیرد. من به صراحت به شما می گویم راه شما اشتباه بود و مصیبت های زیادی را بر سر منطقه آورد. شما واقعیت ها را ندیده اید و کارتان را بر رویاها و توهمات بنا کردید. شما ملت ها و قدرت شان را به حساب نیاوردید. من به شما درباره مصر، سوریه و یمن هشدار داده بودم اما به آنها توجه نکردید. من درحال حاضر یک سرباز مدافع سرزمینم تونس هستم و اجازه نمی دهم تروریسم با هر عنوانی میهنم را هدف قرار دهد، زیرا نابودی وطنم یعنی نابودی خودم. حتی برای یک بار هم که شده دریابید چه می کنید و چه کسی از کار شما سود می برد!
     گفتید مصر سقوط می کند و شما در عرض چند هفته یا ماه حکومت را از آنِ خود خواهید کرد. اما متاسفانه ثابت کردید شما بسیار کم هوش هستید و اتحادتان با سازمان های تروریستی میهن شما را به نابودی کشاند. اگر روزی میهن تان ویران شود برای شما چه باقی خواهد ماند؟ باید بدانید پست و مقام ها هدف نیست. بلکه هدف میهن است که اهمیت فراتری دارد. ما باید از نو خودمان را به عنوان یک میهن پرست مسلمان بشناسیم. باید به میهن پرستی اعتراف کنیم و با آن تعامل داشته باشیم. زیرا نمی توان امتی مسلمان بدون داشتن یک میهن پرستی اسلامی داشت و اینها نقاط اختلاف اساسی بین ما و شماست. تروریسم اسلامی ای که از پاکستان یا موریتانی یا عربستان می آید، در تونس دنبال چیست؟ آیا جز اینکه کشور ما را می خواهند ویران کنند و ساکنانش را به قتل برسانند؟
     شما را به خدا قسم می دهم برای آخرین بار هم که شده به واقعیت ها اعتراف کنید. به جای توجه به سران تان، به واقعیت ها بنگرید و از خودتان بپرسید چرا هر کدام تان چند گروه شده اید. شمایی که انتظار داشتید ملت ها در آغوش تان بگیرند، چرا در کشورهای مختلف منزوی شدید؟ بدون داشتن یک هویت ملی نمی توان انتظار داشت ملت ها شما را در آغوش بگیرند. به کجا می روید؟! (این تذهبون؟). ما در تونس پیامی روشن به شما دادیم. دولت را گرفتیم اما انتخابات را باختیم. کسی که ما را هدایت کرد فقط ملت تونس بود. آن چیزی را که ما به ملت تونس داده بودیم دارای کاستی هایی بود. این نیروهای خارجی نبودند که برای سرنگونی ما آمدند، بلکه اشتباهات و برداشت های خودمان بود که حاصلش را دریافت کردیم. سران آمریکا، روسیه یا دیگران نبودند، خطاهای خودمان بود. ما در تجربه جدیدمان اشتباه کرده بودیم و ملت تونس ما را تنبیه کرد. اگر واقعا جدی بوده و ادعا می کنیم رسالتی داریم، باید از این تجارب استفاده کرد.
     هر کشوری یا میهنی را به حال خود و اهلش واگذارید. بگذارید هر پیامدی می خواهد داشته باشد. اگر شما باختید، پس بدانید شما هم شبیه همان نظام های حاکم بودید. اگر ملت، شما را نپذیرفت و به خشونت متوسل شدید، پس هیچ چیزی تغییر نکرده است. شما پیام جدیدی برای ملت ها ندارید. بلکه بر عکس مردم به شما دقیقا مانند گذشتگان می نگرند. ملت ها برای ایجاد تغییرات آرمان هایی داشتند که همه ناکام ماند و شما مسئول آن هستید. متاسفانه تجربه مصر همین را نشان می دهد اما شما تاکنون آن را ارزیابی نکرده و از آن درس های لازم را نگرفته اید. پنج سال است که در سوریه جنگ شده، همه جهانیان از این جنگ درس آموخته و عبرت ها گرفتند به جز شما. به کجا می روید؟
     در پایان می خواهم به روشنی به اطلاع شما برسانم ما در تونس تصمیم گرفتیم حضورمان را در اجلاس شما لغو کنیم؛ زیرا این نشست های روتینی بیشتر از آنکه سودمند باشد، مضر است. از عقلای شما و افراد واقع نگرتان می خواهم به برنامه ها و راهکارهایی که شما را متحد کند نه متفرق، بیندیشند؛ برنامه هایی که موجب جذب افراد به شما شود نه نفرت از شما. هیات تونسی بعد از قرائت این نامه، نشست شما را ترک خواهد کرد. ما اعلام می کنیم از این پس در چنین نشست هایی حضور نخواهیم داشت».

کم توجهی به وثاقت منابع در تهیه خبر سبب شد که رسانه‌های ایران امروز خبر جدایی راشد الغنوشی از اخوان المسلمین را مخابره کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.