رئیس سازمان حج و زیارت: سلب حق شرعی ایرانیان برای سفر حج بی‌سابقه‌ است

شرق در شماره امروز از بلاتکلیفی در سفر حج امسال گفته و در کنار اظهارات جانشین فرمانده ناجا درباره حریم خصوصی نبودن خیابان، از لغو کنسرت کیهان کلهر، نوازنده مطرح در نیشابور نوشته است.

رئیس سازمان حج و زیارت: سلب حق شرعی مردم برای سفر حج بی‌سابقه‌ است
این روزنامه در صفحه 19 از اولتیماتوم ١٠‌روزه ایران به عربستان درباره حج تمتع سال جاری نوشته و از پیش‌بینی سازمان حج و زیارت از جدی‌تری شدن این چالش با تغییر وزیر حج عربستان خبر داده است.
 
این گزارش همچنین به نامه‌ «سعید اوحدی»، رئیس سازمان حج و زیارت به دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی پرداخته و خواستار پاسخ‌گویی عربستان برای خُلف وعده‌ها و رفتار تبعیض‌آمیز و غیرمسئولانه شده است.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با بی‌سابقه‌خواندن رفتار سعودی‌ها در تاریخ حج برای سلب‌کردن حق شرعی از مردم، به تناقض در رفتار و گفتار آنان از دو ماه پیش خبر داده و گفته است: «چنانچه عربستان تا ١٠ روز آینده به رفتار نامتعارف خود ادامه دهد، برگزاری جلسه اضطراری شورای عالی حج را درخواست می‌کنیم تا درباره حج تمتع ٩۵، تصمیم نهایی گرفته شود.»
 
 
صراحت کلام امام(ره)؛ روشی که در پیش گرفته‌اید شرافتمندانه نیست
شرق در صفحه 7 خاطره ای از حجت‌الاسلام «هادی غفاری»، نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی در مورد واکنش تند امام به سوءاستفاده از یک عکس را منتشر ساخته است.
 
غفاری با اشاره به کشفیاتی در خصوص جاسوسی ناخدا یکم بهرام افضلی، فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش در دهه ۶٠ از ارائه پرونده وی به محضر امام راحل گفته و آورده است: «در این پرونده قطور به‌جز اسناد و مدارک بسیار، عکسی هم بود که در آن ناخدا افضلی در مراسمی کنار زنی نشسته بود که پوشش نامناسبی داشت. ما تصور می‌کردیم همین عکس، مدارک را کامل و محکم می‌کند و جای تردید باقی نمی‌گذارد اما امام وقتی این عکس را دید، آن را از من گرفت و با لحن تند و از سر نارضایتی گفت: این عکس چیست آقای غفاری؟! مبارزه ما شرافتمندانه است و این روشی که در پیش گرفته‌اید غیرشرافتمندانه است و اگر به شما حسن‌ظن نداشتم به خاطر این عکس شما را حد می‌زدم».
 
او در ادامه از دستور امام برای ارائه اصل آن عکس نوشته و آورده است: «نگاتیو عکس را تحویل امام دادم. امام به احمدآقا گفت: «دستگاهِ خردکن را بیاور» و عکس را خودشان در آن دستگاه قرار دادند و حتی بعد از پودرشدن کامل عکس دست خود را در جعبه پودر کردند و آن را هم به‌هم زدند. امام بعد از منهدم‌شدن عکس به من گفتند: «آقای غفاری! با اینکه شما را می‌شناسم و پدر شهید شما هم رفیق بزرگوار من بود، اما این‌گونه روش‌ها شرافتمندانه نیست».
 
 
 
مقتدی صدر و اعتکاف دوماهه او
این روزنامه در صفحه 8 گزارش روزنامه اماراتی الخلیج درباره احتمال وقوع جنگ طایفه‌ای در عراق را به چاپ رسانده و با اشاره به اینکه این نزاع نه بین شیعه و سنی بلکه بیشتر بین رهبران شیعی عراقی است، نوشته است: «اصطلاح «بیت شیعی» در سال‌های گذشته بارها در عراق تکرار شده است و آیت‌الله سیستانی به‌عنوان مرجع بزرگ شیعیان همواره بر وحدت «بیت شیعی» تأکید داشت…. به‌هرحال او با همه هوشمندی‌اش این روزها نتوانسته است اختلافات درون‌گروهی شیعیان را حل‌وفصل کند.»
 

این گزارش که معتقد به عدم موفقیت آیت‌الله سیستانی در مهار نزاع‌های داخلی شیعیان است، مقتدی صدر جویای نام را نیز ناکام در کنترل هواداران شیعه خود توصیف نموده و از قصد او برای اعتکاف دو ماهه به جای رفع این مشکل خبر داده است.
 
 
 
ساز ناکوک مسئولان نیشابور برای کیهان کلهر
روزنامه شرق در صفحه 14 از لغو کنسرت کیهان کلهر،  نوازنده جهانی ایران در نیشابور با دستور دادستان آن شهر خبر داده و نیروی انتظامی را در این باره دخیل دانسته است.
 

این روزنامه از قول یک منبع آگاه در خراسان‌رضوی، مشخص نبودن عامل لغو کنسرت ها را آزار‌دهنده توصیف کرده و به لغو چندی پیش کنسرت علی زندوکیلی با همین شیوه اشاره نموده است.
 
شرق ادامه لغو کنسرت‌ها در استان خراسان را نشانه دیگری از ادامه کش و قوس ها برای تعیین تکلیف اجراهای صحنه‌ای دانسته و ابراز امیدواری کرده تا قفل این اجراها باز شود.
 
 
 
جانشین فرمانده ناجا: قانون شکنان را کنترل می کنیم نه مردم را
شرق در صفحه 17 سخنان سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در همایش سراسری فرماندهان، رؤسا و مدیران ناجا را منعکس ساخته و زیر عنوان «هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد شهروندان با پوشش زننده وارد معابر شوند»، از قول او نوشته است: «باید این موضوع را در جامعه نهادینه کنیم که کوچه، خیابان و معابر، حریم خصوصی نیست».
 
او با اشاره به انتقادهایی که در هنگام طرح موضوع امنیت اخلاقی مطرح شد، موضوع مورد نظر را نه کنترل مردم بلکه کنترل مجرمان، قانون‌شکنان و هنجارشکنان دانسته و افزوده است: «با توجه به ظرافت‌هایی که در امنیت اخلاقی وجود دارد، این حوزه نیاز به پیوست رسانه‌ای دارد؛ پیوست رسانه‌ای مناسب می‌تواند موجب هم‌افزایی شود.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
حجت‌الاسلام‌ صادقی،  معاون فرهنگی قوه قضائیه: امام حسین (ع) ١٠ سال بر همان معاهده‌ای که برادرشان حضرت امام حسن (ع) با معاویه امضا کردند، پایبند بودند؛ در‌حالی‌که معاویه به هیچ‌یک از مفاد آن عمل نکرد و ایشان می‌توانستند تعهدی به آن قرارداد نداشته باشند که این برای جامعه امروز ما درس بسیار آموزنده‌ای است.
 
 
آیت الله احمد خاتمی: من از اولین نمایشگاه کتاب تاکنون شرکت کرده‌ام، فضای نمایشگاه رضایت‌بخش نیست. برخی از بدحجابی‌ها در شیب بی‌حجابی است. نمی‌توانیم در این عرصه بی‌تفاوت باشیم. معتقدم که خانم‌ها به عرصه‌ها وارد شوند ولی با رعایت حقوق شرعی.

 

شرق در شماره امروز از بلاتکلیفی در سفر حج امسال گفته و در کنار اظهارات جانشین فرمانده ناجا درباره حریم خصوصی نبودن خیابان، از لغو کنسرت کیهان کلهر، نوازنده مطرح در نیشابور نوشته است.مرور مطبوعات/ ‌‌چهار‌شنبه‌ 22 اردیبهشت / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.