کوشش اردوغان برای تقویت حضور مذهب در عرصه عمومی

شرق در آخرین روز هفته از اعتراضات مخالفان تدوین «قانون اساسی اسلامی» ترکیه نوشته و در کنار انعکاس نگرانی دادستان تهران از افزایش جرایم مرتبط با امنیت اخلاقی، نتایج یک نظرسنجی در مورد مسلمانان ساکن در بریتانیا را منتشر ساخته است.

اردوغان و کوشش برای تقویت حضور مذهب در عرصه عمومی
 روزنامه شرق در صفحه 8 گزارشی از اعتراض اپوزیسیون ترکیه به تدوین «قانون اساسی اسلامی» این کشور را منتشر ساخته و خبر از سرکوب آنان داده است.
 
سخنان «اسماعیل قهرمان»، رئیس پارلمان ترکیه درباره خواست وداع با «قانون اساسی سکولار» و تدوین «قانون اساسی اسلامی» با اعتراض گسترده کسانی روبه‌رو شد که به تلاش‌های دولت اسلام‌گرای «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور، برای تدوین قانون اساسی جدید، تردیدهای جدی دارند.
 

سخنان اسماعیل قهرمان بار دیگر ترکیه را درگیر بحثی قدیمی درباره آرمان‌های جمهوری سکولار «مصطفی‌کمال آتاتورک»، بنیان‌گذار ترکیه نوین، از دل ویرانه‌های حکومت مذهبی عثمانی کرده است…. اما اردوغان که حزب حاکم «عدالت و توسعه» را با ریشه‌هایی عمیق در اسلام سیاسی بنیان نهاد، همواره کوشیده است حضور مذهب در عرصه عمومی را بازیابی و تقویت کند.
 

 
فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ: بدحجابی و کشف حجاب جرم مشهود است، نه حریم خصوصی
شرق در صفحه 17 خبر از برگزاری جلسه بررسی آسیب‌های اجتماعی به میزبانی جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران و مسئولان مرتبط با موضوع در نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر سازمان‌های مربوطه داده است.

دادستان تهران با اظهار نگرانی از افزایش جرایم مرتبط با امنیت اخلاقی، از پلیس خواست که برای اجـرای مناسب طرح‌ها، از ظرفیت همه دستگاه‌‌ها ازجمله صداوسیما استفاده کرده و در جرایم مشهودی همچون رانندگی در حالت مستی، کشف حجاب توسط بانوان یا حرکات غیرمتعارف، به وظایف ذاتی خود عمل کند.
 
این روزنامه همچنین در انعکاس سخنان سردار ساجدی‌‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، ضمن انتقاد از اظهارنظرهای اخیر برخی مسئولان و هجمه رسانه‌‌ای در مورد اجرای طرح «پلیس نامحسوس امنیت اخلاقی» آورده است: بدحجابی و کشف حجاب جرم مشهود است و ارتباطی به حریم خصوصی افراد ندارد.

مسلمانان، بیشترین واکنش به تروریسم را دارند
این روزنامه در صفحه 20 گزارشی از تحقیق انجام شده توسط «ترور فیلیپس»، دبیر سابق کمیسیون برابری و حقوق ‌بشر انگلستان در خصوص عقیده مسلمانان ساکن بریتانیا درباره زندگی در این کشور را بازنشر کرده و  عنوان «مسلمانان، بیشترین واکنش به تروریسم را دارند» را برای آن برگزیده است.
 
شرق بر این باور است که این تحقیق از آن‌ رو صورت گرفته است که درحال‌حاضر مسلمانان نقش بسیاری در بریتانیا بر عهده دارند. مسلمانان ١٣ نماینده در پارلمان بریتانیا دارند. در جریان انتخابات شهردار برای شهر لندن، یکی از کاندیداها مسلمان بود و بزرگ‌ترین آشپز انگلیسی که وظیفه پخت کیک برای تولد ٩۴سالگی ملکه را برعهده داشت، مسلمان بود.
 

در بخشی از این گزارش، به برخی از سوالات و نتایج این نظرسنجی اشاره شده و آمده است:
٣۴ درصد مسلمانان اگر از اقدامات تروریستی آگاه شوند، آن را به پلیس اطلاع خواهند داد.
٩۴ درصد از مسلمانان بریتانیا، در صورت آگاهی از وجود افرادی که مشکوک به اقدامات خشونت‌بار هستند، آن را به پلیس اطلاع می‌دهند.
٨۶ درصد از مسلمانان احساس تعلق ‌خاطر زیادی به محلی که در آن زندگی می‌کنند دارند و خود را در آن غریبه احساس نمی‌کنند.
٨٨ درصد از مسلمانان گفته‌اند انگلستان جای خوبی برای زندگی است؛ اگرچه آنها در زمینه برخی از قوانین و همچنین آموزش‌های مذهبی به بریتانیا احساس نزدیکی نمی‌کنند.
 
این روزنامه اما در کنار این مطالب، از قول«شایسته قهیر»، رئیس شبکه زنان مسلمانان بریتانیا برخی از نتایج این پژوهش را به چالش کشیده است. او گفته است در این پژوهش به سراغ گروه‌های جوان مسلمان نرفته‌اند؛ زیرا بسیاری از مسلمانان جوان بریتانیا نظری متفاوت با والدین و خانواده‌های خود دارند.
 
 

شرق در آخرین روز هفته از اعتراضات مخالفان تدوین «قانون اساسی اسلامی» ترکیه نوشته و در کنار انعکاس نگرانی دادستان تهران از افزایش جرایم مرتبط با امنیت اخلاقی، نتایج یک نظرسنجی در مورد مسلمانان ساکن در بریتانیا را منتشر ساخته است.مرور مطبوعات/ ‌پنج‌شنبه 9 اردیبهشت / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.