جواد اطاعت: مجلس خبرگان همچون حوزه، جای رقابت گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی است

اعتماد در شماره امروز، گفتگو با جواد اطاعت را منتشر ساخته و در کنار انعکاس نظر نام آشنایان درباره شرکت در انتخابات، خاطرات محمدعلی ابطحی از مدیریت رادیو را به چاپ رسانده است.

مجلس خبرگان همچون حوزه، جای رقابت گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی است
روزنامه اعتماد در صفحه 7 گفتگو با جواد اطاعت، نمابنده اسبق مجلس و استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه بهشتی را منتشر ساخته و به موضوع انتخابات هفتم اسفند پرداخته است.
 
اطاعت در این گفتگو به تفصیل درمورد سیاست اصلاح طلبان در این انتخابات پرداخته و در بخش کوتاهی اینچنین به اهمیت انتخابات مجلس خبرگان اشاره نموده است:
«طول زمان مجلس خبرگان هشت سال یعنی دوبرابر مجلس شورای اسلامی است و اگر رای‌دهنده اشتباه کند، هشت سال خیلی بیشتر از چهار سال است، پس باید با دقت بیشتری رای دهد….

ممکن است بعضی بگویند که مجلس خبرگان جای رقابت‌های سیاسی نیست. اگر این را هم بپذیریم باید گفت که حداقل خبرگان رهبری جای رقابت گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی که هست. چرا که ما در حوزه‌های علمیه دیدگاه‌های متنوع و متفاوتی داریم.»
 
 
  همه از حضور در انتخابات می گویند
اعتماد صفحات 8 و 9  خود را به انعکاس نظرات چهره های شاخص در مورد انتخابات هفتم اسفند اختصاص داده و به این نکات منتخب پرداخته است:
 
بهزاد نبوی: متاسفم که در انتخابات سال92 با صندوق رای قهر کردم
تصمیم ما در قبال این رویداد مهم باید مسوولانه، به دور از احساسات و مبتنی بر تجارب گذشته و تحلیل جامع و کلان از اوضاع کشور باشد…. مردم عزیز ما باید بدانند جامعه هرگز از مشارکت گسترده در انتخابات زیان ندیده است. اگر در سال ۹۲ در واکنش به ردصلاحیت مایوس‌کننده با صندوق‌های رای قهر می‌کردیم- که متاسفانه خود من این کار را کردم- امروز باید ادامه سیاست‌های نابخردانه گذشته و ادامه تحریم‌های بی‌رحمانه را نظاره می‌کردیم.»
 
 
عبدالرضا هاشم‌زایی: همه می‌دانند اقدامات صداوسیما نتیجه عکس می‌دهد
مردم ما آنقدر باشعور و مطلع هستند که تحت تاثیر تخریب‌های مستقیم و غیرمستقیم صداوسیما نسبت به اصلاح‌طلبان قرار نگیرند. در طول این ۳۷ سال هرگاه از منابع ملی به نفع گروهی خاص استفاده شده، نتیجه معکوس داده است.
 
 
الیاس حضرتی: به جناحی اعتماد کنید که امتحانش را پس داده‌است
به مجلس ششم می‌توان مجلسی واقعی گفت که نمایندگانی با انگیزه، جدی و شجاع داشت. این نمایندگان تلاش داشتند که تصویری از خواست اصلی ملت را در مجلس منعکس کنند و فلسفه نمایندگی هم همین است…. امروز عده‌ای با محتوای جمهوری اسلامی آن‌طور که امام گفت مخالفند. این افراد هنوز هم هستند و امروز خواهان کمرنگ بودن حضور مردم‌اند.
 
 
علی مطهری: اینکه می‌گویند رسانه‌های خارجی از اصلاح‌طلبان حمایت می‌کنند، شارلاتان‌بازی است
اگر انگلیس بخواهد در جایی نفوذ کند، در نهادهایی خواهد بود که روزی پنج بار می‌گویند «مقام معظم رهبری»، نه منتقدین حکومت که دایما انتقاد‌های‌شان را از نظام مطرح می‌کنند. ما باید از نفوذ در نهادهایی که طرفدار نظام هستند، بترسیم…. در مورد حصر که در صحن علنی مطرح شد، می‌گفتند چرا در مورد تصمیمات نظام انتقاد می‌کنید؟ باید این تابو را شکست. نباید اینگونه باشد که به خاطر قداستی که برای نظام و افراد قایل هستیم آنها را از انتقاد معاف کنیم. حتی در زمان پیامبر نیز اشتباهاتی رخ می‌داد.
 
 
حجاریان: راه نورمالیزاسیون از مسیر صندوق‌های رای می‌گذرد
قصور‌ها و تقصیر‌ها سرنوشت ملت ما را به دست مجالسی سپرد که مانع به ثمر نشستن حضور و حماسه مردم در انتخابات‌های بعدی شد….. می‌دانم که انتظار دانشجویان آزادیخواه، انتخاباتی آزاد با حضور تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی کشور است اما می‌گویم که مرا کیفیت چشم تو کافی است/ ریاضت کش به بادامی بسازد.
 

جعفر توفیقی: برای شرکت در انتخابات تردیدی نکنید
در ۴٠ سال مدیریتم در آموزش عالی مهم‌ترین دغدغه‌ام دانشجوها بودند که به بهانه‌های واهی ستاره‌دار و از تحصیل محروم نشوند…. در طول سه ماهی که سرپرست وزارت علوم بودم، پرونده‌ها را نگاه کردم و متوجه شدم بهانه‌ها برای جلوگیری از فعالیت و تحصیل شما چقدر واهی بود.

الهه کولایی: رای می‌دهیم تا رقیب با ٧٠٠ هزار رای وارد مجلس نشود
آرمان‌های امروز ما همان آرمان‌های مشروطه است. ما می‌خواهیم همه مردم از حقوق جمعی و فردی برخوردار شوند. تحقق آرمان‌ها و مطالبات با رای ندادن و خانه‌نشینی حل نمی‌شود…. کسانی که با رای کم وارد مجلس شدند قوانینی را به نام خانواده تصویب کردند که به واقع بنیان خانواده را متزلزل کرد. تصویب قوانینی همانند قانونی که به مرد اجازه می‌داد تا با دخترخوانده‌اش ازدواج کند از فجایع مجلس بود.
 

غلامحسین کرباسچی: باید جلوی افراطی‌گری را بگیریم
جالب است که در جایی می‌گویند فلان رسانه به دلیل دولتی بودن نمی‌تواند تبلیغ کند، اما چطور یک رسانه نه یک فرد و گروه بلکه یک جریان سیاسی را محکوم می‌کند و چرا چنین سازمانی سعی دارد که القا کند که یک جریان انگلیسی است. اگر انگلیسی است چرا شورای نگهبان جلوی ورود آنها را نمی‌گیرد؟
 

عبدالله رمضان‌زاده: هیچ یک از مدیران خاتمی به خاطر فساد اقتصادی متهم نشدند
حمایت معاون اول دولت قبل از برخی نمایندگان اصولگرای مجلس در دوره قبلی، تماما در دوره‌ای اتفاق افتاد که مدیریت کشور تنها در اختیار اصولگرایان بود.
 

حسین مرعشی: با مشارکت مردم، بیش از ۵٠ درصد رای داریم
در انتخابات مجلس دهم از لیست اصلاح‌طلبان حتما بالای ٢۵ نفر وارد مجلس خواهند شد و در این بین شاید ١٠ درصد از لیست‌های دیگر باشد ولی حتما بقیه آن از یک لیست است، یا اصلاح‌طلبان هستند یا اصولگراها.
 
 
محمد سلامتی: رای مردم نه به افراط است
نباید گفت آنهایی که بیشتر مطرحند از افراد کمتر سرشناسی که نام‌شان در این لیست‌ها آمده، بهترند بلکه می‌توان گفت اینها اشخاص تازه‌نفسی هستند که روحیه و دانش لازم را برای اصلاح امور کشور دارند، از این رو باید به تمامی این لیست رای داد.
 

مرتضی مبلغ: حضور هوشمندانه در انتخابات زمینه‌ساز توسعه کشور است
ما امروز در نیمه راه رسیدن به دموکراسی کامل قرار داریم. لازمه چرخش قدرت که باید آرام و بدون تنش اتفاق افتد، سرسپردن به رای مردم است.
 

علی تاجرنیا: مجلس ششم مجلسی بود که در برابر فساد سکوت نکرد
هرچند که فضای تبلیغاتی به صورت سنگینی در اختیار اصولگرایان است، اما اصلاح‌طلبان به دلیل نفوذ در قلوب و ذهن‌های مردم جایگاه بهتری دارند و این امید وجود دارد که در انتخابات پیروز شوند.
 

فاضل‌میبدی: زیبنده نیست صداوسیما موجب دلسردی، یأس و دودستگی شود
صداوسیما باید در برنامه‌های خود اخلاق اسلامی، صداقت و انصاف را رعایت کرده و دست به تحریف تاریخ نزند و برای دلخوش کردن یک عده نباید علیه هر قطب و جناحی که قبول ندارد هرچه می‌خواهد پخش کنند.
 

جلودارزاده: از نظر اصلاح‌طلبان علی مطهری  یک اصلاح‌طلب به شمار می‌رود
وقتی آزادی بیان مطرح می‌شود هدف از این آزادی ایجاد یک لنگر تعادلی در جامعه و شکل‌‌گیری سلیقه‌های مختلف سیاسی است. ما می‌خواهیم افکار را اصلاح کنیم. نباید حساسیت و خط‌کشی‌ وجود داشته باشد.
 
 
 تاملاتی در روشنفکری
این روزنامه در صفحه 7 بخشی دیگر از سلسله یادداشت های «موسی اکرمی» درباره «مبانی روشنفکری‌پژوهی» را به چاپ رسانده است. نگارنده که در بخش‌های پیشین این نوشتار، به 45 بند از این مبانی اشاره نموده بود، در این بخش به بندهای زیر اشاره کرده و توضیحاتی را ارائه نموده است:
۴۶. فهم مفاهیم یا مصادیق روشنفکر و روشنفکری از روی یکدیگر.
۴٧. مسأله تعریف. هر هستومندی مانند روشنفکر با واژه‌ئی در زبان نامیده می‌شود که آن واژه نامی است هم برای خود آن هستومند و هم عنوان مفهومی است که ما انسان‌ها، در مقام فاعل شناسای تعریف‌کننده و بهره‌گیر از «تعریف»، از آن هستومند در ذهن داریم.
۴٨. مسأله تعریف. تعریفی از روشنفکر که در برگیرنده همه نمونه‌های روشنفکر و نادربرگیرنده همه نمونه‌های ناروشنفکر باشد.
۴٩. دشواری عرضه تعریف کامل منطقی از روشنفکری.
۵٠. مطلق و نسبی در تعریف روشنفکر.
۵١. لزوم دستیابی به گونه‌ئی تعریف از روشنفکر.
 
 
 
‌ای بسا در ساعت‌های آخر کل معادلات عوض شود
روزنامه اعتماد در صفحه 7 یادداشتی از «محسن آزموده» با عنوان «سیاست به مثابه کنش» را منتشر ساخته و در تاملاتی پیشاانتخاباتی، سیاست‌ورزی را به عنوان یک هنر یا یک فن دانسته که اگرچه می توان آن را در مدرسه و دانشگاه نزد استاد آموخت و آموزاند، اما در نهایت بروز ظاهری آن یک عمل (پراکسیس) است، کنشی در مناسبات واقعی قدرت و معطوف به کسب آن.
 
او در این یادداشت تلاش کرده تا ثابت کند هیچ عملی نیست که بتوان آن را غیرسیاسی خواند، ‌چرا که در نهایت هر عملی یا فقدان عملی، اثری در میدان مناسبات قدرت ایفا می‌کند.
 
نگارنده با تاکید بر اینکه سیاست‌ورزی همیشه در موقعیت (situation) رخ می‌دهد، نوشته است: «‌ای بسا در روزها و بلکه ساعت‌های آخر مفصل‌بندی (articulation) نیروها به سمت و جهتی سوق یابد که کل معادلات عوض شود و شرکت در انتخابات یا نحوه تصمیم‌گیری درباره آن بطور کلی معنای دیگری پیدا کند.»
 
 
 
حکایتی از آرشیو محرمانه رادیو قبل از انقلاب
اعتماد در صفحه 16 بخش نوزدهم خاطرات محمدعلی ابطحی از دوران مدیریت در رادیو را به چاپ رسانده و در این قسمت به وجود آرشیو محرمانه در رادیو اشاره نموده است. او در خصوص نوشته است:

«در آرشیو محرمانه قبل از انقلاب، دادگاه‌های نظامی و محاکمات سیاسی و بعضی جلسات مهم دولتی قرار داشت. چون بخش محرمانه حفاظت بهتر فیزیکی داشت، سخنان شاه هم در آن بخش نگهداری می‌شد. بعد از انقلاب و در همان ماه‌های اولیه، کل موسیقی تولیدی قبل انقلاب و برنامه‌های موسیقایی مثل گل‌های رنگارنگ هم به بخش محرمانه منتقل شد…. در مقطع انقلاب، ٧۵ هزار نوار در آرشیو وجود داشت که ١٠ هزار تای آن محرمانه بود.

نسل فعلی نمی‌تواند حتی باور کند که نوار گل‌های رنگارنگ یا گل‌های تازه یا آوازهای بنان، شجریان و بعضی خوانندگان زن، مثل هایده و مرضیه و دلکش و نوارهای صدای جشن هنر و سایر آوازهای سنتی آن زمان به عنوان کالای قاچاق با پیگیری ویژه پیگیری می‌شد.»
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
آیت‌الله مدرسی‌یزدی: شورای نگهبان کسی را به خاطر «عدم اعتقاد به اسلام» رد نکرد.

اعتماد در شماره امروز، گفتگو با جواد اطاعت را منتشر ساخته و در کنار انعکاس نظر نام آشنایان درباره شرکت در انتخابات، خاطرات محمدعلی ابطحی از مدیریت رادیو را به چاپ رسانده است.مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ 4 اسفند / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.