امام‌جمعه اصفهان: اینکه دختران ما راننده تریلی و کامیون می شوند، یعنی هنوز مسلمان واقعی نشده‌ایم

روزنامه شرق در گزارشی به انتقادات امام‌جمعه اصفهان درباره حضور اجتماعی بانوان پرداخته است. وی تحصیل آنان در رشته های مردانه و تبلیغ حضور بانوان در شغل هایی همچون راننده تریلی را نشانه فاصله تا مسلمان واقعی شدن دانسته است.

طلاق برای بانوان، فساد در پی دارد/زنان از اینکه شوهرانشان از آنها حمایت مالی می‌کنند لذت می‌برند/ حضور دختران در رشته‌هایی همچون  مهندسی معدن برخلاف اسلام است/ اینکه دختران ما راننده تریلی و کامیون می شوند یعنی هنوز مسلمان واقعی نشده‌ایم
روزنامه شرق در صفحه 2 از قول آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد، امام‌جمعه اصفهان در دیدار مسئولان و سرمربیان حلقه‌های شجره طیبه صالحین این استان نوشته است که «باید فعالیت زنان در مغازه‌ها و ادارات و شرکت‌ها ممنوع باشد».
 
 وی در این دیدار گفته است:

 • طلاق موجب سرگردانی و بلاتکلیفی خانم‌ها می‌شود و مشکلات زیادی را در آینده و به‌ویژه در ازدواج مجدد برای آنها به دنبال دارد، حتی اگر تصمیم بگیرند ازدواج نکنند هم تنهایی و تجرد برای آنها مشکلات و عواقب بسیاری به دنبال دارد. در زمینه طلاق، مشکلات مردان پس از جدایی کمتر از خانم‌هاست، ازاین‌رو طلاق، به‌ویژه برای بانوان، فساد را در پی دارد.

   

 • اینکه بنده تأکید بر اولویت اشتغال مردان به جای بانوان دارم، توهین به خانم‌ها نیست؛ بلکه اسلام تأکید دارد مخارج و هزینه‌های زندگی باید برعهده مردان باشد و نه زنان. در دولت و حکومت اسلامی باید مسائل مالی مردان برطرف شود تا مشکلاتی نظیر ازدواج هم برطرف شود. حکومت اسلامی باید منافع مالی مردان را تأمین کند تا آنها بتوانند به زنان خدمت کنند، کسانی که برای رأی‌آوردن به‌عنوان طرفداری از زنان آنها را فریب می‌دهند و دائما شعار حمایت از حقوق زنان سر می‌دهند باید به اشتغال مردان توجه کنند، این درست نیست که زن شاغل باشد و مرد بی‌کار، مرد تحقیر می‌شود وقتی که بخواهد از همسر خود پول بگیرد درحالی‌که زنان از اینکه شوهرشان از آنها حمایت مالی می‌کنند لذت می‌برند.

   

 • آقای روحانی هم می‌گوید حق زنان درست ادا نشده است. حق زن این نیست که کار کند این است که دولت، مردان را از نظر مالی تأمین کند تا آنها با بانوان ازدواج و به آنان خدمت کنند.

   

 • بعضی کارهاست که مختص زنان است و انجام‌دادن آن از سوی مردان اشکال شرعی دارد، مشاغلی نظیر مامایی، پرستاری، دندان‌پزشکی و همه اقسام پزشکی نیازمند حضور بانوان است. زن نیاز واقعی جامعه است، اما در برخی کارهایی که بین زن و مرد مشترک است نظیر کار در شرکت‌ها و مغازه‌ها اولویت باید با مردان باشد.

   

 • حیا و خجالت‌کشیدن نعمت است. اگر حیا و خجالت از بین برود، مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد و موجب فساد خواهد شد. باید فعالیت زنان در مغازه‌ها و ادارات و شرکت‌ها ممنوع باشد، به‌جای آن اسباب و لوزام حضور زنان در کارهای تخصصی بانوان فراهم شود.

   

 • وزیر علوم هم در جلسه‌ای تذکر دادم که کشور ما انگار در برخی مسائل دارای سرپرست و متولی نیست، نباید این‌جور باشد که دختران رشته‌های مهندسی معدن بروند اما کمبود پزشک و پرستار زن داشته باشیم، معدن جای مناسبی برای کار بانوان نیست و حضور دختران در این رشته‌ها برخلاف اسلام است.

   

 • معنی اینکه از دختران ما عکس منتشر می‌شود که راننده تریلی و کامیون هستند این است که هنوز ته دل ما آمریکایی است و هنوز مسلمان واقعی نشده‌ایم، شاه هم می‌گفت رسیدن به دروازه تمدن از طریق نامستوری و برهنگی زنان و دختران میسر می‌شود. 

 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
 
یادداشت «امام کاظم(ع) و حفظ زیربنای دین» به قلم علی‌اکبر گلقندشتی، پژوهشگر
 
 
آیت‌الله جوادی‌آملی: کسانی که در مجله و روزنامه آبرو می‌برند، درخت تیغ می‌کارند
 
 
روز بزرگ کتاب‌گردی این‌بار به تهران محدود نشد/ آیت‌الله سبحانی، در مجتمع ناشران قم حاضر می‌شود و آیت‌الله ابراهیم امینی، عضو جامعه مدرسین حوزه، آیت‌الله علوی‌بروجردی، از استادان برجسته حوزه علمیه قم، آیت‌الله یثربی و جمعی دیگر از علما و روحانیون نیز پنجشنبه ٢٨ آبان در انتشارات انصاریان، یکی از قدیمی‌ترین انتشاراتی‌های قم، حاضر می‌شوند. آیت‌الله نجم‌الدین طبسی، آیت‌الله حسینی‌صدر، حجت‌الاسلام فلاح‌زاده، علی‌اصغر رضوانی، محمدباقر انصاریان و جمعی از نویسندگان و طلاب قم پنجشنبه به انتشارات «دلیل ما» در شهر قم می‌روند.
 
 
« زنان را به آشپزخانه تبعید نکنید »؛ کارشناسان از طرح تعالی خانواده و جمعیت می‌گویند
آذر منصوری :این طرح فرصت را از زنان خواهد گرفت
مینو اصلانی: این طرح کمکی به افزایش جمعیت نمی‌کند
شهلا لاهیجی: به زنان اعتماد کنیم
 
 
گزارش «دلالی ۵ تا ۴٠‌‌میلیونی برای طلاق »، رئیس دادگاه عمومی و انقلاب تهران به فعالیت دلالان طلاق واکنش نشان داد /تنظیم کننده: معصومه اصغری
 
 
سفیر ایران در عربستان: توقف عمره از سوی ایران پس از حادثه فرودگاه جده، اصلا بازتابی در آن کشور نداشت
 
 
راه‌اندازی اولین حزب مسلمانان استرالیا / «ضیا محمد»، مؤسس این حزب: این حزب می‌خواهد صدای رسای مسلمانان استرالیا باشد/ احزابی در این کشور وجود دارند که با اسلام و مسلمانان مخالفند، اما مسلمانان هیچ نماینده رسمی‌ای ندارند
 
 
 
 روزنامه شرق در گزارشی به انتقادات امام‌جمعه اصفهان درباره حضور اجتماعی بانوان پرداخته است. وی تحصیل آنان در رشته های مردانه و تبلیغ حضور بانوان در شغل هایی همچون راننده تریلی را نشانه فاصله تا مسلمان واقعی شدن دانسته است.مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه 28 آبان/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.