حمایت ۳۶ ساله حوزه علمیه قم از مسلمانان بحران زده و فاصله نه چندان کم منبر تا خیابان

دین آنلاین روزنامه های «شرق»، «رسالت» و «همدلی»، را با این عناوین اقتباسی مرور کرده است: «سربریدن، میراث عربستان/ در جهانی سراسر نزاع و کشتار، کار مردمان فهیم آن است که در طرف کشتارکنندگان قرار نگیرند/ تا ایران، اردن، قطر، عربستان سعودی و ترکیه با جامعه بین‌المللی همکاری نکنند، بحران سوریه تمام نمی شود»، «تعریف و کارکرد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای شهروندان تهرانی، گم است»، «غرب به دنبال خاموش کردن چراغ شیعه است/آیا استفاده از تعبیر “ابرقدرت” برای ایران، دقیق است؟»، «نماینده خبرساز و تجویز امر به معروف برای اجبار دولت به حرکت بر روی ریل انقلاب اسلامی»، «جنون قدرت مهاجمان بی بهره از اسلامیت و غیرت عربی»، «جهاد داعش با طالبان/مشروعیت قرآنی حوثی ها»، «شاید روزی خانواده پاشنه آشیل انقلاب شود» و «نسبت بودجه های فراوان حوزه دین و اخلاق و پدیده های ناخوشایند اجتماعی»

روزنامه های امروز کشور، عموما به انتشار مطالبی در خصوص «پرونده هسته ای ایران»، «جنگ یمن»، «صف آرایی های زودهنگام برای انتخابات پیش روی مجلس» و «سگ کشی تاسف بار در شیراز» پرداخته اند.

حمایت ۳۶ ساله حوزه علمیه قم از مسلمانان بحران زده
روزنامه شرق با تیتر یک « تجار آمریکایی در پارک لاله » از سفر هفته گذشته ٢۴ بازرگان آمریکایی به ایران خبر داده و در بخش دیگری از صفحه اول، از قول علی مطهری در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و دانشجویی استان فارس نوشته است: «حادثه شیراز را به‌ جد پیگیری می‌کنم»؛ همچنین سخن آیت الله هاشمی رفسنجانی با عبارت «نظام سیاسی فعلی بهتر از نظام پارلمانی است» نیز در همین صفحه منعکس شده است.
شرق که در صفحات امروز خود، در کنار نگاهی به موضوع کاهش سود بانکی، به حذف بی سر و صدای یارانه چند دهک پردرآمد اشاره کرده است، در صفحه ۷ به انعکاس تجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در مدرسه فیضیه به مناسبت محکومیت تجاوز عربستان‌سعودی به کشور یمن پرداخته و از قول احمد خاتمی، حمله زمینی عربستان به یمن را شروع نابودی آن رژیم دانسته و نوشته است: « راه‌حل بحران یمن، استقامت مجاهدان این کشور است که تاکنون موفق بوده‌اند. تا زمانی که قهرمانان یمن مقاومت کنند، دولت سعودی جرأت ندارد نیروی زمینی خود را در حاشیه مرزهای این کشور پیاده کند. در طول ٣۶ سال پس از انقلاب اسلامی، هرجا که مسلمانان دچار بحران شده‌اند، حوزه علمیه قم با آنها هم‌دردی داشته و پیش از این خود را در عرصه حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بوسنی نشان داده است.»

سربریدن؛ میراث عربستان/در جهانی سراسر نزاع و کشتار، کار مردمان فهیم آن است که در طرف کشتارکنندگان قرار نگیرند/ تا ایران، اردن، قطر، عربستان سعودی و ترکیه با جامعه بین‌المللی همکاری نکنند، بحران سوریه تمام نمی شود
شرق در صفحه «جهان» می نویسد بشار اسد، سربریدن انسان‌ها را میراث عربستان سعودی دانسته و گفته است: « عربستان در دهه ٩٠ از تروریست‌ها در افغانستان، پاکستان و الجزایر حمایت کرد و اکنون از آنان در سوریه، لیبی و یمن پشتیبانی می‌کند.»
در همین صفحه، ترجمه گفتاری از اخضر ابراهیمی، "نماینده ویژه سازمان‌ملل‌متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه" زیر عنوان «کمترین کاری که می‌توان برای سوریه انجام داد» منتشر شده است که در بخشی از آن آمده است: «در طول چهار سال گذشته، سوریه صحنه خشونت و دردی دهشتناک بوده است. با این‌حال، حمله اخیر علیه اردوگاه آوارگان فلسطینی (یرموک) در دمشق توسط پیکارجویان داعش همه را شگفت‌زده کرد و حتی اکثر ناظران سرسخت را نیز ترساند. اکنون ١٨ هزار آواره ساکن این اردوگاه در خطر قتل‌عام سراسری توسط داعش و عدم دسترسی به غذا، آب و خدمات اولیه ضروری قرار دارند. آن‌گونه که "کریستوفر گانز"، یکی از سخنگویان سازمان‌ملل‌متحد در امور آوارگان فلسطینی در خاورمیانه شرح داده این واقعه، «فراتر از غیرانسانی»بودن است. حمله اخیر بار دیگر به ما یادآوری کرد رنج سوریه تنها می‌تواند با اجماع جهانی بر سر اقدام مشترک بین‌المللی پایان پذیرد. زمانی که اعتراضات علیه «بشار اسد» و دولت او در سال ٢٠١١ میلادی آغاز شد، کمتر کسی تصور می‌کرد سوریه در سال‌های بعد از آن دچار چنین وضعیتی شود. منازعه در آن کشور از هر‌سو به سمت شرارتی بی‌پایان سوق پیدا کرده است؛ از اعدام و کشتارهای سراسری تا آدم‌ربایی، شکنجه، استفاده از گازهای شیمیایی و کاربرد بمب‌های بشکه‌ای…. دنیا به ظهور تهدید بین‌المللی از سوی داعش نیز نگاه می‌کند. قطعا ارائه راهکاری جامع برای پایان‌دادن به این منازعه امری ضروری است. بااین‌حال، این مهم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که بازیگران اصلی منطقه‌ای از جمله ایران، اردن، قطر، عربستان سعودی و ترکیه با جامعه بین‌المللی برای ایجاد اراده سیاسی مشترک همکاری کنند. متأسفانه نشانه‌های اندکی از چنین همکاری‌ای درحال‌حاضر و در آینده نزدیک مشاهده می‌شود…."آلبر کامو"، نویسنده الجزایری فرانسوی‌تبار جمله‌ای دارد که در آن می‌گوید «در چنین جهانی که سراسر نزاع، قربانی و کشتار است، کار مردمان فهیم آن است که در طرف کشتارکنندگان قرار نگیرند»؛ این روح همان چیزی است که من، مردم سرتاسر جهان را به آن فرامی‌خوانم و از آنان می‌خواهم به دولت‌ها برای اجرای سیاست‌هایی به‌منظور حفاظت از آوارگان جنگ سوریه فشار آورند. توجه به وضعیت آوارگان سوری، کمترین کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم. مردم سوریه نباید فراموش شوند، این موضوع تنها از طریق اقدام مشترک بین‌المللی امکان‌پذیر خواهد بود.»

تعریف و کارکرد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای شهروندان تهرانی، گم است
شرق در صفحه «هنر» در یادداشتی به قلم حسین عبدالهاشم‌پور به تغییرات پیاپی رئیسان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در طول مدیریت ده ساله قالیباف اشاره کرده و می نویسد که «این سازمان به طور متوسط، هر ۲۱ ماه با تغییر رئیس روبرو بوده است».
در این یادداشت که به مزاح گفته شده «گویا فرمانده اسبق نیروی انتظامی، دوره های ریاست بر سازمان مزبور را در زمره دوره خدمت ۲۱ ماهه سربازی می‌بیند!» آمده است: « علی عسگری، احمد نوریان، جواد شوشتری، امیر خوراکیان، شهاب مرادی و اکنون محمود صلاحی، رؤسای این ١٠ ساله سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران، چهره‌های آشنایی برای جامعه فرهنگی- هنری نبوده‌اند؛ بنابراین پایگاهی در استراتژیک‌ترین طیفی که باید با سازمان همراهی کنند، نداشتند؛ چرا شهرداری به چنین انتصاب‌هایی اصرار دارد، محل سؤال است. تعریف و کارکرد سازمان مذکور برای شهروندان تهرانی گم است؛ فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ، فاقد جذابیت‌های فرهنگی- هنری هستند و این در حالی است که نام‌های بزرگ هنر ایران در محله‌های همین شهر سکنا دارند، اما به جهت فقدان کیفیت در برنامه‌ها و رویکردهای این مکان‌ها، از ارائه کار در آنها فاصله گرفته‌اند؛ حال آنکه هریک از این فرهنگسراها می‌تواند با حضور هنرمندان ساکن در همان منطقه، در قالب شورایی یا هیأت‌امنایی بهتر اداره شود؛ راست می‌گویند منتقدانی که می‌گویند اگر همین امروز درِ سازمان فرهنگی – هنری شهرداری تهران بسته شود، کدام شهروند تهرانی خلأ آن را احساس خواهد کرد؟! این گمانه که این سازمان تنها حیاط خلوت شهرداری تهران شده و به‌جای تحقق برنامه‌هایی که افکارعمومی شهروندان تهرانی می‌پسندند، گوش به منویات مناسبتی شهرداری دارد، قوت گرفته است؛ و انتقادها از شورای شهر تهران که چهره‌های شناخته شده فرهنگی دارد را هم افزایش داده است….»

غرب به دنبال خاموش کردن چراغ شیعه است/آیا استفاده از تعبیر« ابرقدرت» برای ایران، دقیق است؟
رسالت با انتخاب عنوان «صدای منتقدان را دغدغه جدی می دانیم» از قول عباس عراقچی، عضو ارشد هیئت مذاکره کننده ایران با ۱+۵ برای شماره امروز خود، به سخنان آیت الله نوری همدانی در درس خارج خود اشاره کرده و از قول این مرجع تقلید نوشته است: « در یمن شاهد جنایتی آمریکایی و سعودی هستیم و مردم بی‌گناه و شیعه یمن به خاک و خون کشیده می‌شود. گسترش بیداری اسلامی و ترویج تفکر انقلابی در کشورهای مختلف، غرب را به وحشت انداخته است و به همین دلیل آمریکا، صهیونیست‌ها و عربستان سعودی تجاوز به کشوری را آغاز کرده‌اند که بیم آن را داشتند مملکتی استکبار ستیز در آنجا شکل بگیرد. آنها به دنبال خاموشی چراغ شیعه در منطقه هستند اما نمی‌توانند در برابر ایران اسلامی که امروز به ابرقدرتی در دنیا تبدیل شده است، اقدامی انجام دهند و البته غربی‌ها به ویژه آمریکا و صهیونیست‌ها تاب قدرت گرفتن ایران اسلامی را ندارند.»
همچنین در شماره امروز این روزنامه، این عناوین نیز به چشم می خورد:
« آیت‌الله خاتمی:‏حرمین شریفین باید به شورای علمای جهان اسلام واگذار شود»،
«رئیس جمهوری: برخی کشورها به جای صلح برای بمباران منطقه ائتلاف تشکیل داده اند»
« صفارهرندی: غرب از پیاده شدن نسخه انقلاب در منطقه عصبانی است»
و « فرمانده نیروی دریایی ارتش: قصد تجاوزبه هیچ کشوری نداریم»

نماینده خبرساز و تجویز امر به معروف برای اجبار دولت به حرکت بر روی ریل انقلاب اسلامی
رسالت با انعکاس گفتگوی جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس با خبرگزاری فارس، از قول او خواستار کنار گذاردن رفتارهای دوگانه از سوی دولت شده و نوشته است: «بحث همدلی و همزبانی دولت و ملت، نقش کارفرما بودن ملت، نگاه راهبردی به ملت و انقلاب و نقش دولت به عنوان مجری این راهبردها را نشان می‌دهد که مد نظر مقام معظم رهبری بوده است. دولت نیاز به پشتیبانی برای پیشبرد اهداف اسلام، نظام و خواسته‌های ملت دارد و در همین راستا برای اجرای صحیح برنامه‌های خود نیاز به حمایت مردم دارد. دولت باید در لفظ و عمل از بیانات و شعار مقام معظم رهبری حمایت کند و باید رفتارهای دوگانه خود را کنار بگذارد و در عمل در تحقق شعار سال که توجه به درون و آرمان‌های انقلاب است توجه کند و در این صورت قطعا مردم نیز از دولت حمایت می‌کنند اما اگر دولت به درستی در مسیر شعار سال حرکت نکند مردم مجبور هستند با توجه به امر به معروف و نهی از منکر، دولت را مجبور به حرکت بر روی ریل انقلاب اسلامی کنند.»

جنون قدرت مهاجمان بی بهره از اسلامیت و غیرت عربی
رسالت با انعکاس سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی در جلسه درس خارج، نوشته است: « بر جریانی که در یمن می‌گذرد نامی جز جنون قدرت نمی‌توان گذاشت. عده‌ای از سران کشورهای عربی که نام اسلام را یدک می‌کشند، دست به دست هم داده‌اند و کشوری عربی و اسلامی را ویران کرده و پشت سر آنها نیز آمریکا و اسرائیل آشکارا حمایت می‌کنند. در اخبار آمده بود بیش از ۱۰۰ بار در یک روز سعودی‌ها به یمن حمله کرده و نقاط مختلف این کشور را ویران کرده‌اند، در چه زمانی ما زندگی می‌کنیم؟ اگر ذره‌ای اینها از اسلام بویی برده بودند و از غیرت عربی و وجدان بشری بهره برده بودند، دست به چنین کارهایی نمی‌زدند. مجامع بین‌المللی هم، چنان در برابر این جنایات سکوت کرده‌اند که گویی مرده‌اند و هیچ خبری از آنها نیست.»

فاصله نه چندان کم منبر تا خیابان
رسالت که از قول آیت الله مصباح یزدی نوشته «همفکری اصولگرایان کار مبارکی است»، به سخنان وی در دیدار با اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری اشاره کرده و نوشته است: « رفت و آمد افراد با سلایق مختلف با یکدیگر مطلوب است و در روایات اهل‌بیت(ع) بر این امر تأکید شده است. در روایات نه تنها بر دیدار با مؤمنان با یکدیگر، بلکه حتی درباره دید و بازدید با اهل‌سنت و شرکت در مراسم آنها و عیادتشان و نظایر آن، تأکیدات بسیار زیادی صورت گرفته است….»
این سخن حضرت آیت الله در کنار موارد "طرد" و "دروغ" و "تهمت" و حتی "حمله" به هموطنان شیعه ایشان در سال های اخیر، چیزی جز تبسم بر لبان خواننده نمی نشاند و به روشنی از فاصله عمیق بین قول و فعل حاکم در اجتماع حکایت دارد. شاید بتوان از حمله به دکتر علی مطهری در شیراز به عنوان یکی از این گونه رفت و آمدها و عیادت ها! یاد کرد.

جهاد داعش با طالبان/مشروعیت قرآنی حوثی ها
رسالت که از قول فرمانده پلیس ولایت هلمند خبر از«صدور حکم جهاد داعش و طالبان افغانستان علیه یکدیگر» و «ایجاد شکاف در صفوف داعش و طالبان افغانستان» داده، نوشته است: «گروه تروریستی داعش افغانستان به‌رهبری ملا عبدالرئوف خادم دستور دارند تا افراد گروه طالبان را هدف حملات خود قرار دهند.»
همچنین در بخش دیگری از روزنامه امروز، سخن عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انصار الله یمن منعکس شده که گفته است: «کسی که در موضع خود و تعیین سرنوشت خود محق است و مشروعیت دارد ملت یمن است. مردم یمن حقی انسانی و فطری دارند که آن را شریعت آسمانی، قوانین زمینی و عرف انسانی در مقابله با تجاوز، حمله و تجاوز خارجی قرار داده است. متجاوزان مناطق و شهرهای ما را بدون هیچ حقی هدف قرار داده اند و ما به هیچ چیزی احتیاج نداریم نه به شورای امنیت و نه به غیر از آن. مشروعیت ما این است، قرآن. مشروعیت ما در این کتاب است و ملت بزرگ یمن بر خدای متعال تکیه کرده و هیچپاه وجه تسلیم نخواهد شد.»

شاید روزی خانواده پاشنه آشیل انقلاب شود
رسالت در صفحه آخر، سخنان علیرضا قزوه در مراسم رونمایی از نخستین مجله تخصصی دوقلوهای ایران را منعکس ساخته و نوشته است: « در زبان فارسی برای دوقلوها واژه‌های بسیار داریم، مثلاً در کردی و تاجیکی لغت «دوجان» استفاده می‌شود که ما از آن غافلیم…. ما به قشر فرهنگی نگاه خاص داشته‌ایم و به سبک زندگی و خانواده در این نشریه بیشتر اهمیت می‌دهیم؛ زیرا فکر می‌کنم هجمه غرب به موضوع خانواده گسترده است و اگر روزی انقلاب ضربه بخورد، از خانواده خواهد بود.

نسبت بودجه های فراوان حوزه دین و اخلاق و پدیده های ناخوشایند اجتماعی
روزنامه همدلی که تیتر اصلی خود را به سخنان رهبر انقلاب در دیدار با رئیس جمهور افغانستان اختصاص داده و آورده: «آمریکایی ها موافق همکاری و همدلی ایران و افغانستان نیستند»، در سخن روز خود، زیر عنوان «فروپاشی خانواده» به تغییر سبک زندگی خانواده های ایرانی توسط فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرداخته و وظیفه دین شناسان، جامعه شناسان و روان شناسان را برای تشخیص علل بروز پدیده های ناخوشایند و آزاردهنده اجتماعی در جامعه ای که بودجه های فراوان صرف حوزه های دینی و اخلاقی می شود، سنگین دانسته است.

این روزنامه در گزارش صفحه بین الملل خود با عنوان «عربستان در باتلاق»، استفاده یمنی ها از ظرفیت های مذهبی و تاریخی برای فائق آمدن بر بحران کنونی و ایجاد یک هیئات آشتی ملی جهت پیشگیری از جنگ داخلی و تجزیه دوباره آن کشور را -که چه بسا تراژیک تر از گذشته باشد- ضروری دانسته است.

همدلی همچنین در صفحه ۹، گفتگوی آیت وکیلیان با حجت الاسلام محسن الویری با عنوان «عقلانیت مذهبی، مقدمه همگرایی اسلامی» را منتشر ساخته و در صفحه آخر نیز یادداشت ولی الله شجاع پوریان مدیر مسئول این روزنامه با عنوان «ماه رجب، دروازه ورود به ضیافت الله» را به چاپ رسانده است.

دین آنلاین روزنامه های «شرق»، «رسالت» و «همدلی»، را با این عناوین اقتباسی مرور کرده است: «سربریدن، میراث عربستان/ در جهانی سراسر نزاع و کشتار، کار مردمان فهیم آن است که در طرف کشتارکنندگان قرار نگیرند/ تا ایران، اردن، قطر، عربستان سعودی و ترکیه با جامعه بین‌المللی همکاری نکنند، بحران سوریه تمام نمی شود»، «تعریف و کارکرد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای شهروندان تهرانی، گم است»، «غرب به دنبال خاموش کردن چراغ شیعه است/آیا استفاده از تعبیر “ابرقدرت” برای ایران، دقیق است؟»، «نماینده خبرساز و تجویز امر به معروف برای اجبار دولت به حرکت بر روی ریل انقلاب اسلامی»، «جنون قدرت مهاجمان بی بهره از اسلامیت و غیرت عربی»، «جهاد داعش با طالبان/مشروعیت قرآنی حوثی ها»، «شاید روزی خانواده پاشنه آشیل انقلاب شود» و «نسبت بودجه های فراوان حوزه دین و اخلاق و پدیده های ناخوشایند اجتماعی»بررسی مطبوعات/ سه‌شنبه ۱ اردیبهشت (۱)

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.