مین‌گذاری؛ معیار تشخیص رتبه علمی اعضای طالبان

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان تعداد مین‌های کارگذاری شده را معیار درجه‌بندی علمی برای مجاهدین طالبان دانست.

ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در اظهارات تازه خود اخذ امتحان از اعضای طالبان برای تثبیت رتبه علمی آن‌ها را «بی‌احترامی به علما» خوانده است و گفته که «درجه علمی» یک «مجاهد طالبان» باید از روی تعداد مین‌گذاری‌هایی که انجام داده محاسبه شود!

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، او در سخنرانی خود در ولایت هرات گفته که در اخذ امتحان از روحانیون نیز «تسامح کامل» در نظر گرفته شود.

او گفته است: «جوانانی که توانایی دارند و در اینجا [در افغانستان] وقت گذرانده‌اند، اگر بخواهند می‌توانند در امتحان شرکت کنند، اما هیچ راهی برای امتحان از علما و ریش‌سفیدان وجود ندارد، بعلاوه از مجاهدی که دستاربندی کرده و بعد فرمانده و یا ولسوال شد و ۲۰ سال را با مشقت گذراند و جهاد کرد. او البته عالم تمام مسائل نیست و شما به او می‌گویید امتحان بدهید، امتیاز او به تعداد مین‌هایی که کارگذاشته، خواهد بود.»

او همچنین در سخنرانی‌اش گفته است که اعضای جمعیت اصلاح، حزب التحریر، دموکرات‌ها و خارجی‌ها در دانشگاه‌ها جایی ندارند و اگر چنین افرادی پیدا شوند، مجازات خواهند شد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در حالی این اظهارات را بیان کرده که چند روز پیشتر از آن او از استادان دانشگاه‌ها که پس از سقوط این کشور را ترک کرده‌اند خواست که به افغانستان برگردند.

این اظهارات ندیم واکنش‌های زیادی نیز در میان افغان‌ها داشته و کاربران با انتقاد از سخنان وزیر تحصیلات عالی طالبان در مورد آینده نظام تحصیلی و دانشگاه‌های این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

اظهارات او درباره آموزش دختران نیز چند روز قبل خبرساز شده بود. او به مکتب رفتن دختران «به سبک غربی» مخالف «اسلامیت و افغانیت» خوانده بود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.