نگاهی به کتاب «ابلیس نامه»

کتاب «ابلیس نامه (نیرنگ ها، دام ها و آرزوهای ابلیس لعین)» نوشته آیت الله هادی نجفی از استادان برجسته حوزه علمیه اصفهان است که به همت انتشارات «چتر دانش» منتشر و روانه بازار نشر شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «ابلیس که از طائفه جنیان است هزاران سال عبادت کرد به حدی که در جایگاه فرشتگان مقرب الهی درآمد و در جریان آفرینش حضرت آدم و امر الهی مبنی بر سجود فرشتگان بر آدم، ابلیس سر باز زد و کبر و خودبزرگ بینی اش دامن گیر او شد و باورش این بود که من برتر از آدم هستم چرا که آفرینش من از آتش و آدم از خاکی بی ارزش است. سزاوار من نیست که در برابر چنین موجودی تواضع کرده و سجده کنم .لذا به دلیل این نافرمانی و تکبرش خداوند او را از مقام قرب خود راند. درخواست ابلیس از خدا این بود که پروردگارا تا روز قیامت به من مهلت و زمان بده! خداوند چنین پاسخ داد که مهلت تو تا زمانی مشخص و روزی معین است».

نویسنده در این اثر بر این نکته تصریح می‌کند که علت رانده شدن ابلیس، سجده نکردن بر حضرت آدم (علی نبینا وآله و علیه السلام ) بود لذا دشمن او و فرزندانش شده و گفت: پروردگارا، – به عزتت قسم- چون مرا گمراه کردی حتماً (گناهان) را در زمین برایشان زیبا جلوه می‌دهم و قطعاً همگان را گمراه خواهم کرد؛ مگر بندگانی از ایشان را که خالص شده‌اند.»
پس از اینکه آدم و همسرش در باغی ویژه از باغ‌های دنیا ساکن شدند و خداوند آنها را نهی نمود از نزدیک شدن و استفاده از درخت و نمادین دنیا، ابلیس با وسوسه جاودانگی یا فرشته شدن به سراغ آنها آمد، حتی قسم یاد کرد که من خیرخواه شما هستم پس آنها را با فریب و نیرنگ به چیزی رهنمون شد که واقعیتی نداشت همین که طعم دنیا را چشیدند از مقام قرب الهی دور شدند.

به گفته نویسنده ابلیس دشمنی دیرینه و آشکاری با انسان و فرزندانش دارد. زیبا جلوه دادن زشتی‌ها امر و دستور به انجام ناپسندی‌ها و کارهای زشت و ناروا، ترساندن از تهیدستی در وقت انفاق، ایجاد دشمنی و کینه در دل‌ها و کارهای بیهوده، جلوگیری از یاد خدا و نماز نشانه‌های آشکار این دشمنی دیرینه است.

تلاش او فراخواندن و وسوسه و القای آرزوهای دست نایافتنی در دل‌هاست. او برای گمراه کردن انسانها از برنامه گام به گام و فرزندان و لشکریان خود و نیرنگ و دام‌ها و وعده‌های گوناگون استفاده می‌کند. آخرین خواسته او به کفر کشاندن انسان‌هاست و چون به این کار موفق شود اظهار بیزاری از انسان کرده ادعا می‌کند که من از پروردگار جهانیان ترس دارم.

آیت الله نجفی می‌نویسد: «وعده خدا در مورد پیروان ابلیس جهنّم است که به او گفت: «مسلماً کسانی از آنان که از تو پیروی کنند جهنّم را از وجودشان لبریز خواهم کرد» .بنابراین بر ما لازم است که این دشمن خدا و خودمان را شناخته با نیرنگ و دام‌ها، تارها و تیرها و نقشه‌ها و لشکریان او آشنا شده و به توفیق الهی از چنگ او نجات یافته و سعادتمند شویم.»

برخی از عناوین فهرست این کتاب عبارتند از: کمینگاه بزرگ ابلیس- گناهکاران، لشکریان سواره و پیاده ابلیس، به فراموشی سپردن استغفار؛ دام ابلیس، جداشدگان از مردم همراهان ابلیس اند؛ نزدیک ترین حالات به ابلیس، سرعت ربایش ابلیس،دست یابی ابلیس به انسان در سه چیز،گریبان گیری ابلیس به وسیله ثروت، سخن ابلیس با لشکریانش مبنی بر القای آزمندی و دشمنی بین بندگان، القای دشمنی و دوری بین مؤمنان؛ ابلیس، سارق حلم و بردباری.

کتاب «ابلیس نامه (نیرنگ‌ها، دام‌ها و آرزوهای ابلیس لعین)» تألیف آیت الله‌هادی نجفی با ترجمه «مصطفی اله دادی دستجردی» در شمارگان 500 نسخه و با قیمت 120 هزار تومان از سوی انتشارات «چتر دانش» روانه بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.