ممنوعیت حضور در پارک و سالن‌های ورزشی برای زنان در افغانستان

یک مقام افغان گفت که طالبان حضور زنان در سالن‌های ورزشی در افغانستان را ممنوع می‌کند. همچنین مقامات دستور داده‌اند که زنان افغان دیگر نباید اجازه ورود به پارک‌های تفریحی را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تازه‌ترین فرمان گروه طالبان افغانستان برای سرکوب حقوق و آزادی‌های زنان از یک سال پیش است که قدرت را در دست گرفتند.

طالبان سال گذشته زمام امور افغانستان را به دست گرفت و بار دیگر در اوت ۲۰۲۱ روی کار آمد. آنها علی‌رغم وعده‌های اولیه، دختران را از تحصیل در مقاطع دبیرستان و پیش از آن منع کرده، زنان را در بیشتر زمینه‌های شغلی محدود کرده و به آنها دستور داده‌اند تا در بیرون منزل لباس‌های کاملا پوشیده به تن کنند.

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان گفت که این ممنوعیت به این دلیل است که مردم دستورات تفکیک جنسیتی را نادیده می‌گیرند و زنان حجاب یا پوشش لازم سر را ندارند. حضور زنان در پارک‌ها هم ممنوع است.

این فرمان، پس از یک اعلامیه گسترده‌تر برای محدود کردن دسترسی زنان افغان به فضاهای عمومی صادر شد. «پلیس اخلاق» افغانستان هم روز چهارشنبه دستور داد که همه پارک‌های تفریحی در این کشور باید از ورود زنان جلوگیری کنند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.