مولوی عبدالحمید: آنان که در رأس قدرت هستند، صدای ملت را بشنوند

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ از مسئولان ارشد کشور خواست اقشار مختلف مردم را ببینند و صدای همۀ ملت را بشنوند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در سخنان مولوی عبدالحمید آمده است: «در روزهای اخیر تحولاتی در کشور رخ داده و توصیه ما آن است که همه ما به این توجه کنیم که چرا این اعتراضات اتفاق می‌افتد.»
مولوی عبدالحمید با اشاره به حادثه زاهدان گفت: «در جمعه اسبق ظلم بسیار بزرگی در اینجا شد. ما به مردم توصیه کردیم امنیت را حفظ کنند و از آن‌ها ممنونیم که این توصیه را رعایت کردند. ما همچنان صحبت می‌کنیم و این صحبت‌ها خیرخواهانه است ….درخواست اکید ما این است که مسئولان موضوع را بررسی کنند.»

عبدالحمید ادامه داد: «درست است که کشور دشمنان و بدخواهانی دارد که می‌خواهند بین ملت و دولت فاصله بیفتد و برای این کار مردم را تحریک می‌کنند اما در واقع، مردم هم مشکلات زیادی دارند و این مشکلات تنها اقتصادی نیستند. کسانی که تنها اقتصاد را مطرح می‌کنند، سخت در اشتباهند. مردم آزادی و احترام می‌خواهند. این مردم غلام نان و پول نیستند.»

او یادآور شد: «اقتصاد مهم است اما اخیرا سیاست بر آن گذاشته شده که همه مشکلات را اقتصادی بدانند و بگویند مردم مشکل دیگری ندارند؛ این اشتباه بزرگی است. در کشور مشکلات دیگری هم وجود دارد که تنها مشکلات خارجی هم نیستند. مشکلات خارجی را نفی نمی‌کنیم اما مشکلات داخلی جدی‌تر هستند. فیلترهایی درست کرده‌اند و نمی‌گذارند بسیاری از افراد وارد نظام سیاسی شوند و همین باعث شده که امروز چنین مشکلاتی پیش بیاید. اگر در مجلس و دولت تنوع داشته باشیم، مشکلاتی مانند این ایجاد نمی‌شود.»

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشت: «در کشور ما تنوع قومی و مذهبی زیادی وجود دارد و آدم‌هایی با گرایش‌های مختلف در اینجا زندگی می‌کنند. این تنوع را خداوند آفریده و آن را می‌پسندد. این تنوع را باید پذیرفت. همه ادیان، مذاهب و اقوام باید مورد احترام باشند و این حاکمیت‌ است که باید این تنوع‌ها را در نظر داشته باشد و به همه آن‌ها آزادی بدهد. …بگذارید سلایق و عقاید مختلف صحبت کنند. خود بنده در زمانی که محمد مرسی در مصر به پیروزی رسید، نامه‌ای به او نوشتم و گفتم که در حکومت‌تان شیعیان و مسیحیان و حتی لائیک‌ها را به کار بگیرید و در افغانستان به طالبان هم همین را توصیه کردم. در کشور ما هم دین‌دار و بی‌دین، همه ملت ایران هستند. ای کاش مسئولان ما حرف‌های طیف‌های مختلف را می‌شنیدند و همۀ ملت را می‌دیدند.»
مولوی عبدالحمید در ادامه افزود: «اعتقاد من بر این است که نباید با معترضان با خشونت برخورد شود. نباید کسی را که اعتراض می‌کند، دشمن دانست. شما در تمام دنیا با هرکس دشمن باشید، حامی شما همین ملت هستند. اگر قدرتی در دست بنده بود، حتما با مردم کنار می‌آمدم.»
وی در پایان اظهار داشت:‌ «ما امیدواریم آنچه در کشور ما پیش آمده، مایه خیر برای کشور باشد و خداوند در این مسئله ما را کمک کند. عموم مردم خواهان تغییراتی در کشور هستند و مسئولان این را ببینند. آنان که در رأس قدرت هستند، صدای ملت را بشنوند. تعدادی از زندانیان حادثۀ اخیر در زاهدان آزاد شده‌اند و امیدواریم باقی زندانیان هم آزاد شوند.»

منبع: شفقنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.