گشایش سفارت اسرائیل در بحرین

سفارت اسرائیل در پایتخت بحرین بطور رسمی با حضور یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل افتتاح شد.

جلسه افتتاح سفارت اسرائیل در بحرین یکسال پس از آن برگزار شد که منامه و تل‌آویو بر سر عادی سازی روابط دیپلماتیک به توافق رسیدند. یائیر لاپید در جریان این مراسم، ضمن آرزوی صلح و رفاه برای مردم هر دو کشور، به زبان عبری اعلام کرد که «اسرائیل امروز یک گام بزرگ و تاریخی در خلیج فارس برداشت».

سفارت اسرائیل در شهر منامه، در طبقه ۲۹ مرکز تجارت جهانی بحرین واقع شده و گفته می‌شود که ایتان نائیه، دیپلمات کهنه‌کار این کشور نیز به عنوان اولین سفیر اسرائیل در بحرین برگزیده شده است؛ این انتصاب هنوز بطور رسمی اعلام نشده است.

سفارت بحرین در اسرائیل نیز در ماه سپتامبر رسما کار خود را آغاز کرد.

توافق برای برقراری روابط دیپلماتیک با بحرین، بخشی از توافقنامه ابراهیم با میانجیگری ایالات متحده آمریکا بود که منجر به عادی سازی روابط میان اسرائیل با امارات عربی متحده، سودان و مراکش نیز شد.

شرکت کنندگان در کنفرانسی در اقلیم کردستان عراق خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شدند
ادعای شرکت اسرائیلی: خسارت شدید به «پایگاه موشکی مخفی» سپاه پاسداران وارد شده است
بیش از ۶۷۰ گروه و شرکت اروپایی در ساخت و توسعه شهرک‌های اسرائیلی مشارکت دارند
روز پنج‌شنبه همچنین یائیر لاپید به همراه عبداللطیف رشید الزیانی، وزیر خارجه بحرین از پایگاه دریایی ایالات متحده در بحرین بازدید و با دریادار برد کوپر، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه گفتگو کرد.

لاپید پس از این بازدید در صفحه توییتر خود نوشت: «اسرائیل، بحرین و ایالات متحده دارای یک چشم‌انداز مشترک در موضوع آزادی و جهان آزاد هستند. تحقق رشد اقتصادی و داشتن یک جهان به هم پیوسته، با برقراری امنیت و داشتن خطوط حمل و نقل رایگان و ایمن ممکن است. اینها نیز از طریق ائتلاف‌های قوی تضمین می‌شوند.»

یائیر لاپید همچنین در جریان این سفر با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین دیدار کرد. دیدار آنها که در کاخ سلطنتی انجام شد، اولین ملاقات عمومی پادشاه بحرین با یک مقام اسرائیلی محسوب می‌شد.

او در کنار گشایش رسمی سفارت اسرائیل، موافقتنامه‌های متعددی در موضوعاتی همچون آب، محیط زیست و ورزش با دولت بحرین امضا کرد.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.