علمای شیعه خواستار به رسمیت شناخته شدن تشیع در امارت اسلامی طالبان شدند

علمای شیعه افغانستان در بیانیه‌ای خواستار تداوم رسمیت مذهب تشیع در قانون اساسی آینده این کشور و فراهم شدن زمینه انجام آزادانه شعائر مذهبی خود شدند.

شورای علمای شیعه افغانستان در جلسه مشورتی با مردم ولایت بلخ درباره تحولات اخیر این کشور بیانیه‌ای صادر کرد که مشروح آن بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه شورای علمای شیعه ولایت بلخ در پیوند به حوادث جاری کشور
(۲۳سنبله(شهریور) ۱۴۰۰، مزار شریف)
آیه ۱۵۹ سوره آل عمران؛
فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ
[ ﺍﻱ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ! ] ﭘﺲ ﺑﻪ ﻣﻬﺮ ﻭ ﺭﺣﻤتی ﺍﺯ ﺳﻮﻱ ﺧﺪﺍ ﺑﺎ ﺁﻧﺎﻥ ﻧﺮم ﺧﻮی ﺷﺪی ﻭ ﺍﮔﺮ ﺩﺭﺷﺖ ﺧﻮی ﻭ ﺳﺨﺖ ﺩﻝ ﺑﻮﺩی ﺍﺯ ﭘﻴﺮﺍﻣﻮﻧﺖ ﭘﺮﺍﻛﻨﺪﻩ ﻣﻰ‌ﺷﺪﻧﺪ; ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﮔﺬﺷﺖ ﻛﻦ ﻭ ﺑﺮﺍﻱ ﺁﻧﺎﻥ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﺑﺨﻮﺍﻩ ﻭ ﺩﺭ ﻛﺎﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺁﻧﺎﻥ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﻛﻦ؛ ﻭ ﭼﻮﻥ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﺮﻓﺘی ﺑﺮ ﺧﺪﺍ ﺗﻮﻛﻞ ﻛﻦ; ﺯﻳﺮﺍ ﺧﺪﺍ ﺗﻮﻛﻞ ﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﺩ.

چهار دهه جنگ و نا امنی کشور را برای سالیان دراز به عقب برده و مردم را مبتلا به فقر و تنگدستی نموده است ابهام در مورد آینده و برخی از حوادث ناخوشایند در گوشه و کنار کشور، مردم را نگران ساخته است و باعث شده است که مردم دست از کار بکشند و برخی راهی کشورهای بیگانه و حتی کفر شوند. شورای علمای شیعه افغانستان به عنوان یک نهاد دینی و مردمی همواره برای برقراری رابطه برادری و اخوت میان ملت مسلمان افغانستان تلاش نموده است و امیدوار است با ایجاد رابطه حسنه بین مردم و حاکمان زمینه آرامش و رونق کسب و کار فراهم شود و با گفتگو و همکاری، نقطه پایان به همه منازعات گذاشته شود و ریشه بدبختی‌های این مملکت خشکانده شود، مردم به کشور خود علاقه‌مند شوند و از مهاجرت که باعث خواری و ذلت است،منصرف شوند و به قوانین کشور احترام بگذارند.

شورای علمای شیعه افغانستان ضمن استقبال از تلاش برادران امارت اسلامی در زمینه تأمین امنیت، مخصوصا امنیت مجالس عزاداری محرم و تطبیق شریعت و تلاش در مورد اصلاح و ازبین بردن فساد و رشوه خواری و قطع دست اجانب از کشور و توجه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر انتظار دارد از طریق گفتگو با نخبگان، علماء و اشخاص دلسوز و متخصص، بستر همکاری را فراهم ساخته و ریشه مشکلات را خشکانده و زمینه دست اندازی دشمنان اسلام و آوارگی بیشتر مردم را از بین ببرد.

این شورا اعلام می‌کند:

۱.شرکت کنندگان این جلسه، از بیانیه ۱۴۰۰/۶/۲و ۱۴۰۰/۶/۱۶ شورای علمای شیعه افغانستان حمایت می‌کنند و از گفتگوهای آنان با امارت اسلامی پشتیبانی می‌نمایند.

۲.شورای علمای شیعه ولایت بلخ، از خروج نیروهای نظامی امریکا و ناتو استقبال می‌کند و امیدوار است با همکاری همه اقوام و مذاهب و آحاد جامعه، امنیت سرتاسری برقرار شود تا دست اجانب برای همیشه از این مملکت اسلامی کوتاه شود.

۳.جان، مال و آبروی مسلمان در شریعت اسلامی جایگاه مهمی دارد؛ مسئولان محترم امنیتی باید در حفظ آنها و مصونیت مردم و تأمین امنیت روانی آنان کوشش همه جانبه نمایند.

۴.در شرایط دشوار کنونی که مردم گرفتار فقر و ناداری شده‌اند برای کاهش مصیبت‌های مردم توجه اساسی مسئولان، متوجه حل مشکلات زندگی و معیشت مردم، ایجاد زمینه کسب و کار و اشتغال باشد.

۵.دین مقدس اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است و در فرهنگ اسلامی بر دوری از افراط و تفریط در کردار مسلمانان تأکید شده است و قرآن کریم امت مسلمان را امت وسط خوانده است انتظار داریم این اصل مهم قرآنی در نظام و رفتار مورد توجه قرار گیرد.

۶.صلح تنها به زمین گذاشتن تفنگ وختم جنگ نیست برای ایجاد صلح دایمی و اخوت اسلامی و برقراری امنیت و آرامش و ایجاد رفاه و آسایش و قطع دست اجانب از طمع به خاک و عقیده ملت مسلمان افغانستان که وظیفه اصلی همگان در حال حاضر است، شورای علمای شیعه ولایت بلخ می‌خواهد:

۱-۶خواسته اساسی و مطالبه عمومی پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام، بقاء رسمیت مذهب اهل تشیع، در قانون اساسی است در معاملات و احوال شخصیه، طبق فقه اهل بیت علیهم السلام که معروف به فقه جعفری است،عمل شود، در غیر اینصورت قلب‌های این مردم از دولت و قانون اساسی دور خواهد شد و زمینه سربازگیری دشمنان اسلام و بدخواهان مملکت فراهم خواهد شد.

۲-۶ذهنیت و روحیه مسالمت‌آمیز و همدیگر پذیر، در جامعه ایجاد شود و با تطبیق عدالت اجتماعی مستحکم گردد، پایان خشونت و ستم، مستلزم ایجاد روحیه برادری و همکاری و احترام به فرهنگ و عقاید اقوام و مذاهب مختلف اسلامی است.

۳-۶ از شخصیت‌های پاک‌دست و متخصص سایر اقوام و مذاهب در بدنه دولت آینده و نهادهای حکومتی و قضایی استفاده شود و طبق دستور الهی امانت به اهل آن و کسانی که مهارت و شایستگی آن منصب را دارند سپرده شود. (إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ) و با ایجاد روحیه همکاری و مشورت نباید گذاشت که بار دیگر این خاک اسلامی، مورد تاخت و تاز دشمنان اسلام قرار گیرد.

۴-۶دفتر وقف شیعی برای انجام امور اهل تشیع از قبیل حج و زیارت، رسیدگی به امور مساجد و مدارس و ثبت و نگهداری و مصرف اوقاف شیعیان در وزارت حج و اوقاف ایجاد شود، همان گونه که در بحرین و کویت و عراق اینگونه است.

۵-۶تصمیم نیک امارت اسلامی مبنی بر عدم تعقیب افراد به خاطر سوابق فعالیت، اظهار نظر و موضع گیری‌ها و جلوگیری افراد مسلح از تلاشی خانه‌ها به دقت در همه جا اجرا شود. گاهی دیده شده که بر خلاف آن، رفتار های صورت گرفته و شاید از جانب افراد غیر مسئول باشد، لذا از مسئولین محترم امنیتی تقاضا می‌شود به این موضوع و خانه‌های شهروندان که مورد تصرف قرار گرفته است رسیدگی نمایند.

۶-۶ تأکید قرآن در فضیلت علم و پیام پیامبر اسلام صلی علیه و آله و سلم که پیشوا و پدر همه مسلمین است در مورد لزوم تحصیل هر مرد و زن مسلمان عملی شود و بستر تحصیل، کار و فعالیت بانوان مسلمان، با توجه به ارزش‌های دینی فراهم شود و در این جهت از برخورد سلیقه‌ای پرهیز شود.

۷-۶ کشورهای دیگر استقلال مردم مسلمان افغانستان را حفظ و از مداخله و پخش اخبار کذب جدا پرهیز کنند.

۸-۶ حقوق اقلیت‌های دینی غیر مسلمان، مطابق قوانین شریعت حفظ شود و زمینه زندگی و کسب و کار آرام برای آنان فراهم شود.

و در آخر اعلام می‌کنیم مردم از طریق امامان مساجد با شورای علمای شیعه همکار و در ارتباط باشند آرامش خود را حفظ کنند و به کسب و کار خود مشغول باشند به شایعات کذب توجه نکنند و کجی‌ها و اشکالات را با زبان نرم بیان کنند تا بستر اصلاح و همکاری فراهم شود و دولت را توصیه می‌کنیم که از خشونت و تعصب جدا پرهیز کنند و به یکدیگر به مانند اعضای یک خانواده و یک پیکر بنگرند که حضرت صادق علیه السلام فرمود: (المؤمن اخ المؤمن کالجسد الواحد ان اشتکی شیئا منه وجد الم ذلک فی سائر جسده) (کافی جلد ۲ صفحه ۱۶۶ کتاب ایمان و کفر، باب اخوه المؤمن حدیث ۴)
(مؤمن برادر مؤمن است، مؤمنان مانند یک پیکر هستند، هرگاه عضوی از آن به درد آید درد در سایر اعضا نیز آشکار می‌شود)

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

منبع: ایکنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.