«منطق شناخت شبهه» منتشر شد

کتاب «منطق شناخت شبهه» اثر حجت الاسلام مسعود حکیمیان به همت انتشارات دارالعلم در قم راهی بازار نشر شد.

کتاب «منطق شناخت شبهه» محصول تلاش‌های حجت الاسلام و المسلمین مسعود حکیمیان طی سال‌ها تدریس و برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های «شبهه‌شناسی و جریان‌های تولیدکننده شبهه» بوده که در سراسر کشور برگزار شده است.

نویسنده در مقدمه کتاب بر این باور است که تمامی پرسش‌ها و شبهاتی که در طول تاریخ بشر شکل گرفته، ناشی از محدودیت آگاهی انسان نسبت به امور مختلف بوده است؛ بنابراین عامل اصلی ایجاد شبهه، محدودیت آگاهی است.

کتاب حاضر در شانزده درس تنظیم شده که مؤلف به طور خلاصه در مرحله اول به شناسایی مفهوم پرسش، سؤال و شبهه می‌پردازد؛ در مرحله دوم راه‌های دریافت شبهه را بررسی می‌کند و در مرحله سوم به پاسخ‌یابی شبهات از راه‌های مختلف اشاره می‌کند؛ اما مهم‌ترین مرحله و نقطه‌ عطف این کتاب، مرحله چهارم است که نویسنده ذیل آن چهارده روش پاسخگویی به شبهات را با مثال‌های گوناگون و متنوع بیان، تحلیل و مورد بررسی قرار می‌دهد.

پس از آن در مرحله آخر، به‌طور اجمالی جریان‌های تولیدکننده شبهه را در هشت گروه تقسیم می‌کند و به معرفی مختصری از آنها می‌پردازد.

مؤلف در این کتاب معتقد است، برای تکمیل مباحث شبهه‌شناسی به حداقل سه کتاب دیگر در این راستا نیاز است تا بتوان نظام‌وارۀ منطقی پاسخ به شبهات را تا حد زیادی تکمیل کرد.

کتاب «منطق شناخت شبهه» در 352 صفحه رقعی با تیراژ 1000 نسخه و با قیمت 69 هزار تومان به همت انتشارات «دارالعلم» راهی بازار نشر شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.