مشارکت شرکت‌های آلمانی در سوء‌‌استفاده از مسلمانان اویغور چین

سازمان غیردولتی آلمانی از طرح شکایتی در این کشور علیه چند شرکت از جمله «لیدل»، «الدی»، «سی اند ای» و «هوگو باس» خبر داد و آنها را متهم به سوء‌استفاده از کار اجباری اقلیت مسلمان اویغور در چین کرد.

مرکز اروپایی حقوق بشر (ECCHR) که یک سازمان غیردولتی مستقر در برلین است، اعلام کرد که این شکایت به دلیل مشارکت این شرکت‌ها در «جنایت علیه بشریت» طرح شده است.

این انجمن، شرکت‌های آلمانی را متهم کرده که «به طور مستقیم یا غیرمستقیم از کار اجباری اقلیت اویغور در استان سین کیانگ چین سود برده و در بهره کشی از آنها مشارکت داشته‌اند».

پکن تاکنون بارها از سوی کشورهای غربی متهم شده که اعضای جامعۀ عمدتاً مسلمان و ترک زبان اویغور در غرب چین را در اردوگاه‌های بزرگ کار محبوس کرده است.

بسیاری از کارخانه‌های چین به ویژه کارخانه‌های تولید پوشاک در این منطقه قرار دارند و به گفته کنشگران اجتماعی و حقوق بشر از سوی شرکت‌های چند ملیتی حمایت می‌شوند.

اگرچه این سازمان غیردولتی می‌گوید به دست آوردن شواهد ملموس دربارۀ سوء‌استفاده از نیروی کار اجباری توسط شرکت‌های آلمانی متهم شده دشوار است، اما به گفتۀ مریم ساگه‌-ماس، وکیل و مدیر انجمن «این پرسش را مطرح است که آیا حفظ روابط تجاری راهی برای کمک و تشویق این جنایات نیست؟».

به گفته او شرکتهایی که از آنها در این شکایت نام برده شده، تنها نمونه‌هایی هستند که «یک مشکل بسیار بزرگتر و سیستماتیک را نشان می‌دهند».

واکنش شرکت‌ها

شرکت‌های آلمانی اتهامات طرح شده از سوی این سازمان غیردولتی را رد کرده‌اند. در بیانیه‌ای که از سوی «سی اند ای» برای خبرگزاری فرانسه فرستاده شد، این شرکت تاکید کرده است که «کار اجباری را در زنجیره تولید محصولاتش تحمل نخواهد کرد».

شرکت «الدی» نیز ادعا کرد که «برای همکاری با شرکایش استانداردهای الزام‌آوری را طراحی کرده تا از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری شود».

«هوگو باس» نیز اعلام کرد که «از چند ماه پیش از تامین کنندگان خود خواسته است تا درباره اتهامات وارد شده تحقیق و تأیید کنند که زنجیره تامین و تولید کالاهای این شرکت مطابق با معیارهای حقوق بشر انجام می‌شود و به این موضوع اولویت داده شده است».

پیش از این در ماه آوریل نیز شکایت مشابهی در فرانسه از سوی انجمن ضدفساد شرپا (Sherpa) علیه چهار شرکت پوشاک چندملیتی از جمله «یونی‌کلو» و «زارا» ثبت شد و با این کار، تحقیقات گسترده‌ای از سوی مرکز «جنایات علیه بشریت» دادستانی ملی مبارزه با تروریسم آغاز شد.

ایالات متحده چین را متهم به نسل کشی اقلیت اویغور در استان سین کیانگ کرده است؛ جایی که کارشناسان تخمین می‌زنند بیش از یک میلیون نفر زندانی باشند.

پکن اتهام نسل کشی را رد و اردوگاه‌ها را مراکز آموزش حرفه‌ای توصیف می‌کند؛ ادعایی که از سوی اویغورها رد شده است. اویغورها می‌گویند که در این اردوگاهها آنها را مجبور می‌کنند که سنت‌های مذهبی خود را ترک کنند.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.