انتقاد شدید آفریقای جنوبی از اعطای نقش ناظر به اسرائیل در اتحادیه آفریقا

آفریقای جنوبی به شدت به تصمیم «یکجانبه» هفته گذشته کمیسیون اتحادیه آفریقا مبنی بر اعطای مقام ناظر رسمی به اسرائیل در این سازمان اعتراض کرد.

آفریقای جنوبی که سال گذشته ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را بر عهده داشت، در بیانیه‌ای گفته است از تصمیم «غیرقابل توجیه و بی‌دلیل» کمیسیون داخلی اتحادیه آفریقا برای اعطای عضو ناظر به اسرائیل «مبهوت شده است».

اتحادیه آفریقا این اقدام را روز پنجشنبه گذشته انجام داده بود. طرفین می‌گویند با این حرکت انتظار دارند اسرائیل هرچه بیشتر بتواند در مبارزه با همه‌گیری کرونا و تروریسم در این قاره به اتحادیه آفریقا کمک کند.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی با «غیرقابل درک» خواندن اقدام اتحادیه، گفته است این تصمیم در حالی گرفته شده که «اسرائیل در سال جاری به بمباران‌های ویرانگر علیه مردم مظلوم فلسطین و شهرک‌سازی‌های غیرقانونی ادامه داده است».

آفریقای جنوبی یک سال پس از پایان رژیم آپارتاید در سال ۱۹۹۵ و به منظور حمایت از آرمان فلسطین روابط دیپلماتیک با دولت خودگران فلسطینی برقرار کرد و در سال ۲۰۱۹ نیز با عدم معرفی سفیر در اسرائیل، سفارتش در تل‌آویو را به سطح «دفتر ارتباطات» تنزل داد.

دولت خودگران فلسطین پیش از این عضو ناظر اتحادیه آفریقا محسوب می‌شد. معمولا بیانیه‌های ارائه شده در اجلاس‌های سالانه اتحادیه آفریقا زبانی در حمایت‌ از فلسطین دارند.

آفریقای جنوبی گفته تصمیم انتخاب اسرائیل به عنوان عضو ناظر، تصمیمی «یکجانبه» بوده که «بدون مشورت» با کشورهای عضو اتخاذ شده است.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی همچنین در بیانیه خود آورده است: «تا زمانی که اسرائیل تمایلی به مذاکره بدون پیششرط درباره روند صلح با فلسطین ندارد نباید از موقعیت عضو ناظر در اتحادیه آفریقا برخوردار باشد.»

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.