گشایش سفارت امارات در اسرائیل

امارات سومین کشور عربی است که پس از اردن و مصر رسما سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد.

امارات عربی متحده روز چهارشنبه به‌طور رسمی سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در این مراسم گفت که افتتاح سفارت «یک نقطه عطف مهم در مسیر مشترک ما به سمت آینده صلح، رفاه و امنیت برای خاورمیانه است.»

وی افزود: «این توافق تاریخ باید به سایر کشورهایی که به دنبال صلح با اسرائیل هستند گسترش یابد.»

مراسم افتتاح سفارت امارت دو هفته پس از آن رخ می‌دهد که یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل به امارات رفت و روبان سفارت این کشور در ابوظبی را قیچی کرد.

اسرائیل و امارات پس از دهه‌ها رابطه مخفی، سال گذشته به‌طور رسمی روابط دیپلماتیک برقرار کردند. دو کشور توافق‌نامه عادی سازی روابط را با میانجیگری ایالات متحده آمریکا در سپتامبر گذشته در کاخ سفید امضا کردند و پس از آن توافق‌نامه‌های دو جانبه در حوزه‌های مختلف به امضای دو طرف رسید.

سفارت امارات عربی متحده در ساختمان بورس اوراق بهادار اسرائیل در قلب منطقه تجاری تل‌آویو واقع شده است. بسیاری از کشورها به دلیل مناقشه بر سر بیت‌المقدس سفارت‌های خود را در تل‌آویو نگه داشته‌اند، با این حال ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل کرد. تعدادی دیگر از کشورها نیز پس از ایالات متحده این اقدام را انجام دادند.

اسرائیل در جنگ سال ‍۱۹۶۷، بیت‌المقدس شرقی را تصرف و به خاک خود الحاق کرد، اقدامی که جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت نمی‌شناسد. این شهر مقر پارلمان، دادگاه عالی و برخی از دفاتر دولتی اسرائیل است. فلسطینیان به‌دنبال پایتختی بیت‌المقدس شرقی برای کشور مستقل آینده خود هستند.

محمد آل خواجه، سفیر امارات در اسرائیل به خبرنگاران گفت که «این سفارت اساسی برای ماموریت ما در ادامه همکاری‌های جدید، مذاکره و نه مناقشه و برای ایجاد الگوی جدید صلح و ارائه رویکرد مشترک جدید در حل منازعات در خاورمیانه است.»

وی افزود: «امارات و اسرائیل دو کشور نوآوری هستند. ما می‌توانیم با استفاده از خلاقیت‌ها برای آینده‌ای آبادتر و با ثبات‌تر برای کشورمان و منطقه همکاری کنیم.»

امارات پس از اردن و مصر سومین کشور عربی است که در خاک اسرائیل سفارت دارد.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.