نمایشگاهی درباره مسلمانان آمریکا در دانشگاه میشیگان

دانشگاه میشیگان آمریکا برای شناساندن جنبه‌های دیدنی اما پنهان مسلمانان آمریکا، نمایشگاهی از دستاوردهای سیاسی، هنری، فرهنگی و اجتماعی آنان برپا کرده‌است.

به گزارش ایکنا به نقل از کلیک آن دیترویت، دانشگاه میشیگان نمایشگاه جدیدی را برای عرضه روایت‌ها و دستاوردهای متنوع جامعه مسلمانان دیترویت افتتاح کرده است.

این نمایشگاه با عنوان کلانشهر حلال (Halal Metropolis) با هدف بزرگداشت جمعیت مسلمان کلان‌شهر دیترویت، یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین جوامع مسلمان برگزار می‌شود و تا ۱۷ جولای (۲۶ تیر) ادامه خواهد داشت.

این ابتکار در نتیجه همکاری بین عثمان خان، هنرمند و دانشیار دانشکده هنر و طراحی Stamps، رازی جعفری، دانشجوی کارشناسی ارشد و عکاس و سالی هاول، دانشیار و مدیر مرکز مطالعات عرب آمریکایی در دیربورن عملی شده است.

عثمان خان که خود در این نمایشگاه حضور دارد، گفت: این بخشی از مجموعه نمایشگاه‌هایی است که در سال‌های اخیر ارائه داده‌ایم که به بخش‌های دیدنی و نیز جنبه‌های پنهان جمعیت مسلمانان در ایالت ما می‌پردازد. این جنبه‌ها بسیار جذاب، اما در دیترویت، به نوعی گم شده‌اند.

این نمایشگاه برای کشف این مفاهیم، دستاوردهای سیاسی و اجتماعی، عکاسی، هنر و تاریخ را با هم آمیخته است.

جعفری درباره این نمایشگاه گفت: اغلب داستان‌های مربوط به مسلمانان در آمریکا به طور کلی خیلی دقیق نیستند. آنها به صورت یکجانبه یا مغرضانه ارائه می‌شوند. آنچه ما می‌خواهیم که مردم از این نمایشگاه کسب کنند، درک چگونگی تنوع، چند ملیتی و چند فرهنگی بودن ماست؛ همچنین می‌خواهیم چگونگی جدایی‌ناپذیری مسلمانان از بافت فرهنگی و تاریخ آمریکا را برجسته کنیم.

در دیترویت بیشترین سرانه جمعیت مسلمانان ایالات متحده زندگی می‌کند. مسجد دیربورن یکی از بزرگترین مساجد در آمریکای شمالی است که تاریخچه آن به ۱۰۰ سال قبل می‌رسد.

اکثریت جمعیت عرب دیترویت که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین گروه‌های نژادی در آمریکای شمالی است احتمالا همیشه مسیحی بوده‌اند. در سال ۲۰۰۳، مطالعه‌ای درباره آمریکایی‌های عرب‌تبار دیترویت، که از سوی مؤسسه تحقیقات اجتماعی در دانشگاه میشیگان انجام شد، نشان داد که افراد این جامعه ۵۸٪ مسیحی و ۴۲٪ مسلمان هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.