معضل اسلام‌هراسی در اسکاتلند

بر اساس تحقیقات جدید در اسکاتلند، چهار پنجم مسلمانان ساکن این منطقه با مشکل اسلام‌هراسی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این نظرسنجی که از سوی گروه فراحزبی پارلمانی مقابله با اسلامی هراسی ترتیب داده شد و ۴۷۷ نفر شرکت کردند، مشخص شد که ۸۳ درصد مسلمانان به صورت مستقیم اسلام هراسی را تجربه کرده ‌که عمده آن‌ها زنان بوده‌اند.

همچنین ۷۵ درصد از مسلمانان مقیم اسکاتلند گفته‌اند که روزانه گونه‌ای از اسلام هراسی را تجربه کرده و از این تعداد ۷۸ درصد گفته‌اند که اوضاع رو به وخامت است. به گفته شرکت کنندگان در این نظرسنجی اهانت‌های لفظی و فیزیکی به ویژه در وسایل نقلیه عمومی از همه‌جا بدتر و رو به افزایش است.

آن‌ها مشخصا در پاسخ به این سووال که اسلام هراسی در چه مکان‌هایی رایج است، به خیابان، اماکن عمومی، محل کار و مراکز آموزشی اشاره کرده‌اند. این گزارش حاکیست که حدود یک سوم مسلمانان (۳۱ درصد) اسلام هراسی را در محیط کار، ۱۸ درصد در مدرسه، و ۱۳ درصد در دانشگاه یا کالج تجربه کرده‌اند.

نویسندگان این گزارش توصیه‌هایی را در خصوص راهکارهای کاهش اسلام هراسی به دولت محلی اسکاتلند ارائه داده که مهم‌ترین آن شناسایی رسمی تعریف اسلام هراسی است.

بر اساس تعریف گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی است که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان است و بیش از 750 نهاد اسلامی، 80 استاد دانشگاه و 50 نماینده پارلمان از آن حمایت کرده‌اند.

دولت محلی اسکاتلند قرار است در اولین گام تعریف اسلام هراسی را به رسمیت بشناسد. گروه فرا حزبی پارلمانی «مسلمانان بریتانیا» پیشتر در گزارشی تصریح کرد که رواج اسلام‌هراسی در سراسر انگلیس به تشدید شکاف در جامعه، افزایش جرائم مرتبط با تنفر و حملات تروریستی منجر شده است.

در این گزارش آمده است که افکار عمومی در انگلیس به دلیل پیش‌داوری منفی نسبت به عقاید مسلمانان دیدگاه تبعیض‌آمیزی به این اقلیت مذهبی پیداکرده‌اند. این گزارش همچنین عنوان کرد که اقلیت مسلمانان در انگلیس نسبت سایر اقلیت‌های قومی به لحاظ اقتصادی مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

وضعیت اسلام‌ستیزی در سراسر انگلیس پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به‌صورت بی‌سابقه‌ تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.