آموزش دولتی امامان جماعت در آلمان

دولت آلمان برای مبارزه با اسلام افراطی و جلوگیری از نفوذ مساجد و نیروهای اعزامی کشورهای دیگر، کالجی اسلامی برای ارائه آموزش به امامان جماعت در آلمان تاسیس کرده‌است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از نشنال، سیاستمداران آلمان از سال‌های قبل به آموزش امامان جماعت در داخل آلمان و به زبان آلمانی اصرار می‌ورزند. هدف اساسی مبارزه علیه نفوذ افراط‌گرایی و رهایی مساجد از تأثیرات سیاسی بیرونی اعلام شده است.

موضوع راه‌اندازی یک کالج اسلامی در آلمان مدت‌ها پیش مطرح شده بود؛ نخستین کالج اسلامی آلمان روز سه‌شنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) رسما کار خود را شروع کرد.

کریستیان وولف، رئیس‌جمهور سابق آلمان از حزب دموکرات مسیحی، ریاست هیأت نظارت بر آموزش امامان در کالج اسلامی را برعهده دارد. به گفته او تأسیس این کالج از برابری حقوقی مسلمانان ساکن آلمان با پیروان سایر ادیان حکایت دارد.

کریستیان وولف در عین حال تأکید کرده است که بسیاری از مسلمانان و به‌ویژه نسل جوان مسلمان ساکن آلمان خواستار آن بودند که امامان در آلمان و به زبان آلمانی تعلیم و آموزش ببینند.

وولف گفته است که بسیاری از آلمانی‌های ترک‌تبار نیز که از دخالت‌های خارجی در امور مسلمانان ساکن این کشور ناخشنود هستند، از تأسیس چنین کالجی استقبال کرده‌اند.

شبکه رادیو و تلویزیونی ان‌دی‌آر در گزارشی در همین باره به سخنان فیلیتس پولات، یکی از سیاستمداران حزب سبز و مسئول مهاجران این حزب اشاره کرده و به نقل از او نوشته است که تأسیس چنین کالجی در آلمان نه تنها اقدامی مثبت است، بلکه می‌تواند برای دیگر کشورهای اروپایی نیز به عنوان الگو مورد استفاده قرار گیرد.

فیلیتس پولات البته تأکید کرده است که گشایش چنین کالجی قطعا با انتقاد تند مسلمانان محافظه‌کار روبه‌رو خواهد شد. به‌رغم آن، به باور او چنین کاری از محاسن بسیاری برای جامعه مسلمانان ساکن آلمان برخوردار است.

دولت آلمان و ایالت نیدرزاکسن در گام نخست بودجه‌ای بالغ بر پنج و نیم میلیون یورو برای این کالج در پنج سال پیش‌رو پیش‌بینی کرده‌اند. به‌رغم تأمین این بودجه از سوی دولت فدرال و ایالتی آلمان، سیاستمداران این کشور در انتخاب موضوعات آموزشی این کالج و مدرسان آن از حق انتخاب برخوردار نیستند.

هدف از این کالج تربیت ۳۰ امام جماعت در سال است. گفته می‌شود که این کالج همه ساله شماری از متقاضیان مرد و زن را به عنوان امام جماعت آموزش می‌دهد. اما تصمیم درباره اینکه آیا در مسجدی از امام جماعت زن استفاده شود یا نه، برعهده مسئولان آن مسجد است.

بولنت اوچار، مدیر کالج اسلامی آلمان گفته است که از ۳۰ نفری که در این کالج آموزش می‌بینند، ۲۰ درصد زن هستند. علاوه بر آن این کالج در دوره‌های ۱۸ ماهه اقدام به تربیت مددکارانی می‌کند که برای پشتیبانی روحی از مسلمانان به بیمارستان‌ها و زندان‌ها اعزام خواهند شد.

برای تعیین موضوعات آموزشی کمیسیونی با مشارکت نمایندگان پنچ انجمن اسلامی و از جمله شورای مرکزی مسلمانان آلمان و همچنین شورای اسلامی ایالت نیدرزاکسن تشکیل شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.