آغاز بررسی موارد نقض حقوق بشر در جنگ غزه

سازمان ملل متحد اعلام کرد که بررسی موارد نقض حقوق بشر در جنگ غزه و درگیری بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان را آغاز کرده‌است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یاد آور شد که در این تحقیقات، علاوه بر اقدامات و رویکردهای مغایر با حقوق بشر «ریشه و علل اصلی» تنش‌ها نیز مورد بررسی و مطالعه قرار خواهد گرفت.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنحشنبه در یک جلسه فوق‌العاده با حضور اعضای شورا اعلام کرد که حملات هوایی و موشکی اسرائیل به غزه می‌تواند مصداق بارز «جنایت جنگی» قلمداد شود.

خانم باشله یادآور شد که تا این لحظه مدارک و شواهد لازم در خصوص استفاده نظامی از ساختمان‌هایی که اسرائیل آنها را در جریان مناقشه اخیر مورد حمله قرار داده و یا حضور گروه‌های مسلح و اقدام نظامی در این ساختمان‌ها دریافت نکرده است.

وی سپس تاکید کرد که «اگر روشن شود غیرنظامیان در این حملات بدون هرگونه ملاحظه همچون اهداف نظامی مورد حمله قرار گرفته‌اند جنایت جنگی در حملات اسرائیل مصداق پیدا می‌کند.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه به حملات راکتی نیروهای جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس به خاک اشاره کرد و گفت که در این نوع حملات نیز تمایزی بین غیرنظامیان و اهداف نظامی در نظر گرفته نمی‌شود و لذا انجام چنین اقداماتی نقض آشکار قوانین بین المللی حقوق بشر تلقی می‌شود.

این نشست به درخواست پاکستان به عنوان هماهنگ‌گننده سازمان همکاری اسلامی و مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی برگزار شده بود.

در پایان این نشست قطعنامه‌ای با ۲۴ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع به تصویب رسید که بر اساس آن قرار است یک «کمیسیون تحقیق بین‌المللیِ مستقل و دائمی» بررسی موارد نقض مقررات حقوق بشردوستانه و حقوق بشر را در جریان تنش‌ها و مناقشات اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان آغاز کند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی منابع مطلع و رسانه‌های بین‌المللی، حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه طی یازده روز جنگ و درگیری از ۱۰ تا ۲۱ ماه مه، دست کم ۲۵۴ کشته برجای گذاشت که ۶۶ تن از آنها را کودکان تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر گفته می‌شودکه حملات راکتی حماس به اسرائیل جان ۱۲ نفر از جمله یک کودک، یک نوجوان و یک سرباز را گرفت.

این نخستین بار است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یک کمیسیون تحقیق بدون تعیین محدوده زمانی برای انجام ماموریتی را تشکیل می‌دهد.

کمیسیون‌هایی که پیش‌تر برای ماموریت‌های مشابه از جمله برای بررسی بحران سوریه تشکیل شده بود ماموریتی یک ساله داشتند که در پایان هر سال در صورت لزوم این ماموریت تمدید می‌شد.

برخی کشورهای عضو به خصوص فرانسه با ابراز تاسف از تعیین چنین ماموریتی برای کمیسیون تحقیق یاد شده اعلام کردند که این ماموریت «بسیار گسترده» و هدف آن «بسیار نامشخص» است.

این در حالیست که قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای تشکیل کمیسیون تحقیق مستقل و دائمی برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناقشات اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان حمایت گسترده کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را به همراه داشت.

نماینده اسرائیل با اشاره به فراخوان و دعوت انجام شده برای تشکیل نشست فوق‌العاده شورای حقوق بشر در این خصوص اعلام کرد که همین مسئله رویکرد «ضد اسرائیلی» چنین نشستی را به اثبات می‌رساند.

این مسئله یکی از دلایل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای خارج کردن کشورش از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان شده بود.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است که ۹ جلسه از ۳۰ جلسه‌ای که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از زمان تاسیس در ژوئن ۲۰۰۶ تاکنون تشکیل داده به موضوع اسرائیل مرتبط بوده است.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.