خداناباوری، ندانم گرایی و بی دغدغه بودن نسبت به وجود خدا در بین نیمی از جوانان آمریکایی

بر اساس تحقیقات دانشگاه مسیحی آریزونا از هر 10 جوان آمریکایی، چهار تن خداناباورند یا به وجود خدا مطمئن نیستند یا نسبت به وجود خدا بی دغدغه‌اند.

به گزارش ایسنا، به نوشته ایندیپندنت، گزارشی که مرکز تحقیقات فرهنگی این دانشگاه تهیه کرده است، نتیجه می‌گیرد که نسل آمریکایی‌هایی که در حال حاضر بین ۱۸ تا ۳۶ سال دارند، با ۴۳ درصد خداناباور یا بی‌دغدغه‌ نسبت به وجود خدا، «عناصر مذهبی در فرهنگ آمریکا را با بازآفرینی کامل و بی‌شباهت به آنچه امروز است، تهدید می‌کند.»

این گزارش می‌گوید که این رده سنی بیشتر از نسل قبلی موسوم به «نسل ایکس» (generation X) و متولدان جهش زاد و ولد بعد از جنگ جهانی دوم (baby boomer)، «موفقیت در زندگی را با شادی، آزادی شخصی، یا مولد بودن در زندگی بدون سرکوب تعریف می‌کنند»، و بیشتر با نگرش اجتماعی لیبرال درباره «اخلاقی بودن» سقط جنین و رابطه جنسی قبل از ازدواج همسو هستند.

اما به‌رغم آنکه این افراد کمتر از نسل‌های گذشته به خدا ایمان دارند، طبق این گزارش که بر اساس نظرسنجی از دو هزار بزرگسال آمریکایی تنظیم شده است، ۵۷ درصد هنوز خود را مسیحی می‌دانند.

این میزان در مقایسه با قدیمی‌ترین نسل مورد بررسی که گاه نسل خاموش، گاه نسل سازنده و گاه نسل «میکی ماوس» خوانده می‌شود، بیش از یک چهارم کاهش یافته است. ۸۸ درصد این نسل قدیمی که افراد بین سنین ۷۶ تا ۹۷ ساله را دربرمی‌گیرد، خود را مسیحی می‌دانند.

جورج بارنا، مسیحی تبشیری و بنیانگذار مرکز تحقیقات فرهنگی، گفت که این نسل می‌کوشد تا جامعه آمریکا را متناسب با ترجیحات خود تغییر شکل دهد.

او گفت: «به ویژه به نظر می‌رسد که این نسل فعالانه می‌خواهد که در جامعه آمریکا بدون خدا، بدون کتاب مقدس، و بدون کلیساهای مسیحی به عنوان بنیان‌های زندگی شخصی، زندگی کند.»

او گفت: «چالشی بزرگ‌تر، واضح‌تر و مستقیم‌تر از این، برای آینده ایمان مسیحی در ایالات متحده قابل تصور نیست.»

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.